sizi-ne-mutlu-ediyor

SİZİ NE MUTLU EDİYOR?

Hayatımız koşuşturma içerisinde geçiyor. Bu yoğunlukta, size gerçek mutluluğu sağlayan şeylere ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz?

Yetmişli yılların başında ABD’nin uyuşturucu ve suç merkezi haline gelen, gençlerin istikbaline yönelik umudun ve iyimserliğin yitirildiği Chicago kentinde, Marva Collins adında genç bir kadın öğretmenlik yapıyordu. 1975 yılında Collins “ümitsiz vaka” olarak görülen ve daha önce birçok okuldan atılan çocukların 10-11 yaşlarından itibaren kaydolabileceği, Shakespeare ve Emerson kitaplarıyla yetişebilecekleri bir “hazırlık okulu” açmaya karar verdi. Marva Collins 20 yıldan uzun bir süre boyunca okulun finansmanını sağlamak için zorlu mücadeleler verdi ve birçok kez okulu kapatma noktasına geldi, ama hedefinden bir kez bile vazgeçmedi. Onun için esas amaç, çocukların mutluluğunu sağlamaktı. Bir öğrencisinden esinlenerek şu sözleri söylemişti: “Onun gözlerinde parlayan ve bir gün dünyayı aydınlatacak olan ışığı görmek, okulu kapatmamak için geçirdiğim uykusuz geceleri telafi ediyor.” Marva Collins 1980’li yıllarda çok iyi para kazanarak yaşayabilirdi, ona milli eğitim bakanlığından teklif bile gelmişti, ama o sevdiği işi yani öğretmenliği bırakmadı. Öğretmenlik yapmak, hem onu çok daha fazla tatmin ediyordu hem de hayatına anlam katıyordu. Marva Collins’e göre, başka hiçbir meslek onu böyle mutlu edemezdi. Bu mesleği icra ederek hiçbir yüklü maaşın yerini dolduramayacağı duygusal doygunluğu yaşıyordu. Collins bu yüzden kendini “dünyanın en zengin kadını” olarak tanımlıyordu. Onun için öğretmenlik hayatı en büyük hazinelerden çok daha değerliydi, çünkü mesleğinin çimentosu ne altın ne de prestijdi, sadece mutluluktu.

Peki, size göre dünyanın tüm altınlarına bedel olan icraat nedir? Gözünüzde altından daha değerli olan bir işi geçmişinizde icra etmediyseniz bile şimdiki hayatınızda çimentosu altın değil ama mutluluk olan ve size en büyük zenginliği verecek olan iş nedir?