sizi-gercekte-ne-mutlu-ediyor

Sizi Gerçekte Ne Mutlu Ediyor?

Hayatımız koşuşturma içerisinde geçiyor. Bu yoğunlukta, size gerçek mutluluğu sağlayan şeylere ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz? Önerdiğimiz egzersizlerle hayatınızdaki rutinleri olumlu yönde değiştirebilirsiniz.

1970’li yılların başında ABD’nin uyuşturucu ve suç merkezi haline gelen, gençlerin istikbaline yönelik umudun ve iyimserliğin yitirildiği Chicago kentinde, Marva Collins adında genç bir kadın öğretmenlik yapıyordu. 1975 yılında Collins “ümitsiz vaka” olarak görülen ve daha önce birçok okuldan atılan çocukların 10-11 yaşlarından itibaren kaydolabileceği, Shakespeare ve Emerson kitaplarıyla yetişebilecekleri bir “hazırlık okulu” açmaya karar verdi. Marva Collins 20 yıldan uzun bir süre boyunca okulun finansmanını sağlamak için zorlu mücadeleler verdi ve birçok kez okulu kapatma noktasına geldi, ama hedefinden bir kez bile vazgeçmedi. Onun için esas amaç, çocukların mutluluğunu sağlamaktı. Bir öğrencisinden esinlenerek şu sözleri söylemişti: “Onun gözlerinde parlayan ve bir gün dünyayı aydınlatacak olan ışığı görmek, okulu kapatmamak için geçirdiğim uykusuz geceleri telafi ediyor.”

Marva Collins 1980’li yıllarda çok iyi para kazanarak yaşayabilirdi, ona milli eğitim bakanlığından teklif bile gelmişti, ama o sevdiği işi yani öğretmenliği bırakmadı. Öğretmenlik yapmak, hem onu çok daha fazla tatmin ediyordu hem de hayatına anlam katıyordu.Ve Marva Collins’e göre, başka hiçbir meslek onu böyle mutlu edemezdi. Bu mesleği icra ederek hiçbir yüklü maaşın yerini dolduramayacağı duygusal doygunluğu yaşıyordu. Collins bu yüzden kendini “dünyanın en zengin kadını” olarak tanımlıyordu. Onun için öğretmenlik hayatı en büyük hazinelerden çok daha değerliydi, çünkü mesleğinin çimentosu ne altın ne de prestijdi, sadece mutluluktu.

Peki, size göre dünyanın tüm altınlarına bedel olan icraat nedir? Gözünüzde altından daha değerli olan bir işi geçmişinizde icra etmediyseniz bile şimdiki hayatınızda çimentosu altın değil ama mutluluk olan ve size en büyük zenginliği verecek olan iş nedir?

EGZERSİZ

ANLAM İFADE EDEN BİR ÇİZELGE HAZIRLAYIN

Bir veya iki hafta boyunca: Günlük işlerinizi belirleyin. Her akşam, gün içinde tamamladığınız işleri ve her birinin ne kadar sürdüğünü not edin; mail’leri cevaplamanız 15 dakika sürdü, iki saat televizyon izlediniz gibi. Dakika dakika detaylandırmanıza gerek yok, ama aldığınız notların günlük işlerinize ayırdığınız vakti açıkça gösteriyor olması gerekiyor.

Haftanın sonunda: İşlerinizi numaralandırarak bir çizelge oluşturun.Her birine ayırdığınız süreyi yanına yazın ve bu işlerin size verdiği mutluluğu değerlendirin. Geçmiş sütununa yazdığınız işlerin yanına şimdi olsa daha az veya daha fazla vakit harcayıp harcamayacağınızı dürüstçe ve (+), (++), (-), (–) gibi işaretlerle ifade edin. Eğer bir işe harcamış olduğunuz vakitten memnunsanız yanına (=) işareti koyun. Hayatınızda çimentoyu yani mutluluğu sağlayacak bir aktivite var mı? Örneğin haftada bir kez sinemaya gitmek daha iyi hissetmenizi sağlar mı? Veya haftada dört saatinizi içinizi ısıtacak bir gönüllülük işine ayırsanız ve haftada üç saat de spor yapsanız, daha mutlu olur muydunuz? Eğer günlük hayatınız çok yoğunsa ve büyük değişiklikler yapmanız mümkün değilse, yapabildiğiniz kadarını yapın. Yoğunluğa ara vermenizi sağlayacak hangi “mutluluk artırıcıları” hayatınıza sokmak isterdiniz? Eğer işinizle eviniz arasındaki mesafe sabah-akşam birer saatten fazla süreyi yolda geçirmenize sebep oluyorsa, bu süreye anlam katmayı deneyin. Örneğin direksiyon başındayken sesli kitap dinleyin, sevdiğiniz şarkıyı açın veya metroyla işe gidip gelin ve bu sürede kitap okuyun. Hayatınıza olabildiğince çok değişim katın.

 

 

Önceki Yazılar

Aşık Olmak Sağlığı Koruyor

Sonraki Yazılar

Ruminasyon Nasıl Engellenir?