fomo1

SİZE KÖTÜ BİR HABERİMİZ VAR. FOMO OLDUNUZ!

 

 


Gün geçmiyor ki yeni terimlerle tanışmayalım. Özellikle 2000’li yıllarda hepimizi ele geçirmiş olan Nomophobia, yani kapsama alanı dışında kalma korkusu teknoloji sayesinde yerini başka bir salgına bıraktı: Fomo!

Gündemi kaçırmaktan muzdarip misiniz? Devamlı olarak bir şeyleri kaçırdığınız hissiniz mi var? Hayat siz dururken akıyor gibi mi geliyor? Uyanıp uyanıp Instagram’ı yeniliyor musunuz? Seçim sonuçlarını televizyondan takip etmek varken Ekşisözlük’te neler yazıldığına mı bakıyorsunuz? “Endişelenmeyin!” diyemeyeceğiz. Siz de Fomo’ya, yani bir şeyleri kaçırma hastalığına (Fear of Missing Out) sahipsiniz. Bu aslında yeni de bir hastalık değil, fakat internetin küresel bir ağa dönüşmesiyle hastalığın da global boyutlara ulaştığını söylemek yanlış olmaz. İnternet kullanıcılarının yüzde 60’ında olan Fomo’nun oranı gitgide artıyor.

Eğer kendinize Fomo’yu yakıştıramıyorsanız telefonunuzun internetini kapatın ve 1 saat açmayın. Kaçıncı dakikada paniklemeye başlıyorsunuz?

Markalar Fomo’yu nasıl kullanacaklarına dair paneller düzenlemeye başladı bile. “Daha Fazlasını İste” yerini “Sakın Kaçırma“ya bırakıyor.

Sosyal medyayı kullananların yüzde 73’ü başkalarını kıskandırmak için kullanırken suçluluk duygusunu da tetiklemiş oluyorlar. Seyahat fotoğraflarını durmaksızın beğenirken “Böyle fotoğraflarımız olmadığı için kızım büyüyünce bana kızacak mı?” diye düşünmekten kendilerini alamıyorlar. Uzmanlar kullanıcıların haksızlığa uğramış ve kızgın hissetmesine sebep bir etkiye neden olduğunun da altını çizerken beğeni hastalığının toplumsal nevroza dönüştüğünü belirtiyorlar.

Bitcoin çılgınlığı da Fomo’yu destekliyor. Artık jargona girmiş durumda. Siz uyurken coin değeri artabilir. Kripto paranın fiyatları düşüş eğilimindeyken hızlı bir şekilde tekrar yükseliş trendine girmiş olması olası. Böyle bir fırsatı kaçırmaktan korkmak tam da Fomo’nun sonucu!

Iskaladığınız bir hayat olduğunu hatırlatır, Twitter’ı değil kendinizi güncellemeniz gerektiğini tavsiye ederiz. Belki de sosyal medya detoksu için tam zamanıdır! “Kaçırmamalıyım” yerine “Anı yaşamalıyım” demek için geç kalmadınız.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

GERÇEKTEN SEVMEK İSTİYOR MUYUZ?

Sonraki Yazılar

“HAYIR DEMEYİ BİLMİYORUM”