yoga terapisi

SIRT VE BOYUN AĞRILARI İÇİN YOGA TERAPİSİ


Özellikle bütün gün masa başında çalışanların en büyük şikâyetlerinden biri olan sırt ve boyun ağrılarından yoga terapiyle kurtulabilir, aynı zamanda da vücudunuzu stresin yarattığı etkilerden arındırabilirsiniz.

Araştırmalara göre, sırt ve boyun ağrılarının en büyük nedenlerinden biri hareketsizlik. Özellikle masa başında uzun saatler çalışanların sırt ve boyun ağrıları hareketsizlikle beraber kronikleşebiliyor ve farklı hastalıklara yol açabiliyor. Günümüzde yaşanan çoğu rahatsızlığın da strese ve dengeli olmayan yaşam tarzına bağlı olduğu öngörülüyor.

Yoga terapi teknikleri, problemi en temel seviyeden ele alarak düzeltmeyi amaçlar. Bedensel anlamda bütünsel düzelme, duygu ve psikolojik seviyedeki yaşamsal enerji katmanlarındaki düzelmelere bağlıdır. Tümleşik yaklaşımlarla kullanılan çeşitli teknikler yoluyla zihnin bütünsel anlamda sessizliğe, sakinliğe ya da derin gevşemeye ulaşması sağlanır. Sinir sistemindeki en ufak hücrede, organda ya da dokuda yaşanan derin gevşeme hali sağlık düzeyinde çok önemli ve etkilidir.

O nedenle yoga asana (duruş) pratiklerinin sakin ve gevşek bir nefes haliyle uygulanması büyük önem taşır. Sakinleşen nefesle birlikte parasempatik sinir sistemi devreye girerek duruşlarda rahatlıkla gevşeme sağlanabilir. Böylelikle kronik ağrılarda azalma görülür. Bu egzersizleri akut ağrı döneminde de uygulayabilirsiniz. Ağrınızda ertesi gün bir artış olursa, bir gün ara verip uygulamaya devam edin. Ağrı olmadığı sürece her gün uygulamak, stresle baş etmeye ve bedenin gevşemesine yardımcı olur.

Boyun hareketleri

  • Rahat bir bağdaş kurup yere oturun. Yerde oturmak sizin için zorsa, boyun hareketlerini bir sandalyeye dik bir şekilde oturarak da uygulayabilirsiniz. Ellerinizi kenetleyip çenenizin altına yerleştirin. Ellerinizle çenenizden geriye doğru iterken boynunuzun ön kısmını uzatın, çenenizi elinize doğru bastırarak geri gelin ve dirsekleri açın. Bunu beş kez tekrar edebilirsiniz.
  • Boynunuzu çevirebildiğiniz kadar sağa çevirin, ortaya gelip tekrar edin, beş kez sağa ve beş kez de sola uygulayın.
  • Boynunuzu geriye doğru esnetin, tekrar ortaya gelin, beş kez nefes verirken esneterek tekrar edin.

Kaplan nefesi

Dört ayak pozisyonuna geldikten sonra, nefes alırken göğüs kafesinizi ileriye doğru açın, nefes verirken omurganızı yuvarlayıp bakışınızı göbek deliğinize getirin. Beş kez tekrar edin.

Twist 2 (Burgu 2)

Bacak bacak üstüne yerleşin, kolları iki yana açın. Nefes verirken yana doğru burgu yapın. Beş kez bir yöne, bacakları değiştirip beş kez de diğer yöne hareketi tekrar edin.

Twist 1 (Burgu 1)

Bir bacağı dizinizden büküp topuğu diğer dizinizin yanına yerleştirin, kolları iki yana açın. Nefes verirken yana doğru burgu yapın. Beş kez bir yöne, bacakları değiştirip beş kez de diğer yöne hareketi tekrar edin.

Bacak kaldırma nefesi

Sırtüstü yere uzanın. Elleri avuç içleri yere gelecek şekilde kasıkların altına yerleştirin. Nefes alırken bir bacağınızı düz bir şekilde yukarı uzatın, nefes verirken indirin. Beş kez tekrar edin, sonra diğer tarafa uygulayın.

Setubandhasana

Ayakları paralel kalçanızın yakınına yerleştirin. Avuç içleri yere sağlam köklensin. Nefes alırken dizler paralel kalacak şekilde kalçanızı yukarı kaldırın, nefes verirken indirin. Beş kez tekrar edin.

Ardhakati chakrasana

Ayakta dağ duruşunda, bir kolunuzu yukarıya, kulağınızın yanına gelecek kadar kaldırın. Nefes verirken yana doğru esneyin. Bu duruşta beş nefes kalın ve nefesi boşaltarak çıkın. Diğer tarafa da aynı şekilde uygulayın.

Parivrtta trikonasana

Bacaklarınızı bir bacağınızın uzunluğunda iki yana açın. Kolları iki yana açıp yere elinizle uzanın, birkaç nefes kalın, sonra diğer tarafa uygulayın.

Bhujangasana nefesi

Elleri göğüskafesi hizasına getirin. Nefes alırken göğüskafesinizden yukarıya doğru kendi sınırlarınızın içinde kalkın. Nefes verirken yere doğru gelin. Beş kez tekrar edin. Dirseklerin bedenin iki yanında olmasına ve dışa doğru açılmamasına özen gösterin.

Çocuk duruşu

Alnınızı yere yerleştirebilecek şekilde pozun içine yerleşin. Kollar geride ve omuzlarınız gevşek olsun. Pozun içinde 5-10 nefes kadar kalabilirsiniz.

 

Yazı: Şebnem Akbulut

Fotoğraflar: Erhan Tarlığ

 

 

Önceki Yazılar

BİLİNÇDIŞINIZLA OTOHİPNOZ İLE İLETİŞİME GEÇİN

Sonraki Yazılar

YENİ TREND: HATALARINI ANLATMAK!