serinle

SICAKLARKEN SERİNLEYİN!


Termometrede derece yükseldikçe, vücudumuz da doğru orantılı olarak ısınır. Pranayama yani nefes kontrol egzersizleri, vücut ısınızı düşürecek yoga duruşları, kozmetik alışkanlıklar ve aromaterapik uygulamalarla kavurucu sıcaklarda vücudunuzu ve ruhunuzu hafifletecek 7 yöntem karşınızda.

1/ Şişkinlikleri gidermek için sabah ritüeli

“Yaz mevsiminde lenfler her zamankinden daha az çalışır. Halbuki vücut sıcaklığının düzenlenmesinde önemli bir rolleri vardır. Dolaşıma yardım etmek, ısıyı ekarte etmeye olanak sağlar” diye açıklıyor spa eğitmeni Valérie Léger. Lenf tembelliğinin istenmeyen bir başka etkisiyse, sabah şişmiş bir yüzle uyanmanızdır. Şişkinliği indirmek için sabah kreminizi kullanmadan önce ellerinizi soğuk suyla yıkayın. Avuç içlerinizi burun hizasında olacak şekilde yanaklarınızın üzerine yerleştirin. Ellerinizi kaydırmadan kulaklarınıza doğru basınç uygulayın. Aynı şeyi alnınız ve göğüs dekoltenize kadar inen yüz hattınız boyunca da yapın. İşlemi yüzünüzün her bölümü için tercihen ferahlatıcı bir yapıya sahip serum, krem ya da jel eşliğinde üç kere tekrarlayın.

Bizim seçimimiz: Clarins Extra Comfort Toning Lotion, hassas ve kuru ciltler için arındırıcı ve nemlendirici özelliğe sahip.

Chanel Hydra Beauty Serum, cildi yenilerken nemlendirip koruyor. Nuxe Crème Fraîche de Beauté, 24 saat etkili nemlendirici ve yatıştırıcı bakım kremi.

2/ Sıcakları yenmek için shitali yöntemi

Bu nefes tekniğinin ilk amacı, soğuk havayı vücudun içine almak. Bu, nadir pranayama yani nefes kontrol egzersizlerinden biridir. Sıcak çarptığında, oturun ve ellerinizi dizlerinizin üzerine yerleştirin. Dilinizi yuvarlayıp U haline getirin ya da dilinizin ucunu üst dişlerinizin arkasına koyun. Sesli bir şekilde nefes alın ve zorlamadan, ağzınızdan nefesinizi verin. Aynı uygulamayı 5 kere tekrar edin. Eğer şehirde yaşıyorsanız, hava kirliliği nedeniyle işlemi 2 ya da 3 kere tekrarlamanız daha iyi olur.

3/ Ferahlatıcı güneş kremi

Güneş kremi seçerken hızlı etki gösteren jellere öncelik tanımanızı öneririz. Çünkü plaj çantanızda sıcak hava ve güneşten dolayı ısınsalar dahi cildinize uyguladıktan sonra anında ferahlık hissi verirler. Aynı durum güneş sonrası kremler için de geçerli. Bazıları vücuttaki ısı fazlasını emebilme özelliği taşır ve bu sayede bacaklar, ayaklar ve ellerde rahatlatıcı etkiye sahiptirler. Alkol içeren ürünlerden ise özellikle uzak durmanızı öneriyoruz, çünkü klor, tuz ve güneş nedeniyle kurumuş olan cildi daha çok nemsiz bırakarak tahrişe yol açarlar.

Bizim seçimimiz: Lancaster Sun Sport Cooling Mist SPF30, güneş ışınlarına karşı hassas olan bölgeler için özel koruma sağlayan ferahlatıcı sprey. L’Oreal Paris Hydrafresh Yoğun Nemlendirici Krem, güneş sonrası cilt ısısını düşürüp rahatlatıyor. Lierac Sunissime SOS Repairing Serum, cildi ferahlatan yaşlanma karşıtı serum.

4/ Tazeleyici bir dokunuş

Cilt ısınmalarını nötralize etmek için su spreyinizle güneş kreminizin güçlerini birleştirin. Islak, nemli cilde uygulanabilecek bir krem seçin. Bu yöntem, suyun varlığına rağmen homojenlik yaratır ve aynı zamanda suya dayanıklı bir koruma sağlar.

Bizim seçimimiz: Esthederm Hücresel Su Spreyi ile La Roche Posay Anthelios XL SPF50+ güneş koruyucu jeli aynı anda kullanarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

5/ Kişiye özel yüz maskesi

Daha az sıcaklamak için duş alıyorsunuz ama krem sürdükten sonra hiç duş almamış gibi mi hissediyorsunuz? Durumu tersine çevirmek mümkün. Damla damla terlemeyi engellemek ve kısa süreli serinleme hissini uzatmak için güzellik ve bakım konusunda uzman olan Korelilerin bayıldığı yüz maskelerini kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? “Güneşe maruz kalındığında acı çeken çok hassas ciltler için nemlendirici ve yatıştırıcı aloe vera özlü maskeleri ya da E vitamini içeren yangı giderici maskeleri tercih etmek gerekiyor” önerisinde bulunuyor Esthederm ve Etat Pur Bilimsel Yöneticisi Aurélie Guyoux. Hyalünorik asit, kuru ya da onarım ihtiyacı duyan yıpranmış ciltler için en ideal seçim. Hyalünorik asit, iyi bir nemlenme sağlayarak kızarıklıkların yok olmasına ve melanin üretimine katkıda bulunuyor. Unutmamanız gerekiyor ki sadece hassas ve kuru ciltler değil, yağlı ciltler de neme ihtiyaç duyabilirler. Hyalünorik asit içeren bir maskeyi çinko ve bakır içeriklerine sahip Lierac Mesolift Serum ile birlikte uygulayarak yaşadığınız şikâyetleri en aza indirgeyebilirsiniz. Alın bölgesi için üç, burun bölgesi için ise bir damla uygulayın. İyi bir şekilde durulamadan önce 10-15 dakika yüzünüzde bekletin.

6/ İyi uyku için biberli mentol özü

Vücudumuz ısısını etkinlik ya da uyku saatlerine göre ayarlar ve bu fizyolojik bir mekanizmadır. Gün içinde iki önemli termik bölüm bulunur: öğle yemeğinden sonra ve akşam. Yüksek ısıya maruz kaldığında, vücudun kendini soğutmasına yardımcı olmak için biberli mentol yağı başvurulabilecek en iyi referanslardan biri. Biberli mentol yağının dikkatle, küçük dozlar halinde ve 12 yaşından büyüklerde kullanılması gerekiyor.

Tarif: “Çok yoğun olmayan bir dokunuş için organik makademya ya da jojoba gibi yağsız bir bitki özü tercih edebilirsiniz. Bir çorba kaşığı organik bitki özüne bir-iki damla biberli mentol özü karıştırın. Hepsini tentürdiyot şişesine benzer bir kaba boşaltabilirsiniz. Yatmadan önce hazırladığınız karışımdan 5 damlayı bölüştürerek ensenize, omuzlarınıza ve kollarınıza sürüp ovun. 5 damladan fazla kullanmamaya özen gösterin. Günde en çok 2-3 kere uygulayabilirsiniz” diyor Puressentiel Formasyon Sorumlusu Caroline Rault. Sonuç garanti!

7/ Yatıştırıcı masaj

“Çin tıbbına göre, yaz, kalbin mevsimidir. Kalp ise en ‘yang’ organdır ve bedenin yöneticidir. Çi adı verilen enerjimizin ve ‘chen’ olarak anılan mizacımızın kanda dolaşmasını sağlar” diyor Akupunktur Uzmanı
Anne-Cécile Douillard. Hava çok sıcak olduğunda, vücutta çi ve chen değeri yükselir ve bunun yatıştırılması gerekir. Ellerinizi başınızın üstüne koyun ve göğüs kemiğinize kadar okşarmışçasına aşağı doğru kaydırın. Douillard’a göre, bu “yang” hareketinin düşmesini sağlar ve kalp atışını yavaşlatarak enerjinin yeniden vücudun alt tarafında yoğunlaşmasına imkân verir.

 

 

Bir cevap yazın