sevgiyi-ifade-etmek-icin-ne-yapilmali

SEVGİYİ İFADE ETMEK İÇİN NE YAPILMALI?

“Seni seviyorum” diyemeyenler için birkaç önerimiz var:

Zaman yolculuğuna çıkın

Çocukluğunuzda ne yaşadınız? Yoksa bu sevgi sözcükleri size yasaklanmış mıydı? Nedenini biliyor musunuz? Belki bir terapistin yardımıyla kişisel hikâyenizi yeniden ele almak, şimdiki düşünce yapınızı anlamaya ve değiştirmeye yarar.

Duygularınızı gösterin

“Seni seviyorum” demek yerine duygunuzu başka şekilde ifade edebilirsiniz. Biri için atan kalbiniz ona sımsıkı sarılmak, onunla gelecek planları yapmak istiyorsa, illa bunu söze dökmek zorunda değilsiniz. İçinizdeki duyguları besleyin ve paylaşın.

Direncinizi yönlendirin

“Seni seviyorum” sözüne gösterdiğiniz ve bahane olarak edindiğiniz direnci başka yöne aktarabilirsiniz. “Bunu söylemek usturuplu olmaz”, “Duygularımdan faydalanır”, “Şimdi zamanı değil” gibi bahanelerinizi yönlendirin. Bunu yapabilmek için öncelikle kendinizi affedin ve sevin. Başkasını sevmek ve bunu ona söylemek, önce kendini sevmekten geçer.

Benim çözümüm

Sırma, 47 yaşında, avukat

“Çocukken sevgi sözcükleri hiç işitmedim. Arkadaşlarım içinse hiç de zor değil sevgilerini ifade etmek. Büyüyünce hayatımdaki erkeklerden bu sözleri duydum ama inandırıcı gelmiyordu ve ‘Ben de’ demekle yetiniyordum. Bunu da inanarak söylemiyordum. Şimdi bir erkeğe gerçekten âşığım, ama hâlâ “Seni seviyorum” diyemiyorum. Bu yüzden yazılı ifade ediyorum. Ona aşk mail’leri gönderiyorum veya buzdolabının üzerine not bırakıyorum. ‘Seni seviyorum’ yazmak veya sevdiğimi göstermek, söylemekten daha kolay geliyor.”

Berke, 35 yaşında, mühendis

“‘Beni öldüren’ o cümleyi söylemek çok zordu; ta ki babam çok zor bir ameliyata girene kadar! O ameliyattan çıkamayacağını düşündüğüm için derin bir nefes aldım, üçten geriye doğru saydım ve ‘Baba seni seviyorum’ dedim! Babam ise sadece ‘Biliyorum’ diye cevap verdi. Yine de çok yol kat ettiğimi düşünüyorum. Babam ameliyattan sağ salim çıktı ve eski alışkanlıklarımıza geri döndük; hâlâ birbirimize olan sevgimizi dile getirmiyoruz ama artık karıma onu sevdiğimi söyleyebiliyorum.”

 

 

Önceki Yazılar

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DRAMA ATÖLYESİ

Sonraki Yazılar

KİTAP ÖNERİLERİ: ÇOCUKLUĞUNUZA GERİ DÖNÜN