sevgiye-bilimsel-yaklasim

Sevgiye Bilimsel Yaklaşım

Bilim, duygusal konuları uzun süredir araştırıyor. Bugün sevgi dolu ve mutlu ilişkiyi kalıcı kılmaya dair altı davranış olduğu kabul ediliyor. İşte o davranışlar.

1. Hassasiyet Gösterme

Öpücükler, sarılmalar, sevgi … Bir partnerle fiziksel temas ne kadar sık kurulursa, beyin oksitosin hormonunu o kadar fazla üretir. Oksitosin, hem aile ilişkilerinde hem aşk hayatında hem de arkadaş ilişkilerinde bağların oluşumunda ve güçlenmesinde önemli rol oynuyor.

İpucu: Eşinizle ne kadar çok temas halinde olursanız, aranızdaki bağ bir o kadar güçlenir.

2. Saygıyı Koruma

Doğru kelimeler seçmek, ses tonu ve fiziksel hareketler ilişkide çok önemlidir. Diğerinin değerlerine ve bakış açısına ne kadar çok saygı gösterirseniz, ne kadar kibar ve samimi yaklaşırsanız, bir o kadar sizin tarafınızdan anlaşıldığını ve takdir edildiğini hisseder. Tüm bu durumlara dikkat etmeniz çatışmaları azaltır ve aranızdaki yakınlaşmanın daha da güçlenmesini sağlar.

İpucu: Bu kuraldan saptığınız zamanlarda partnerinizden özür dileyin ve öfkesinin geçmesini sağlayın.

3. Daha Fazla Teşekkür

Araştırmacılara göre şükran, sevginin “tutkalı” olarak tanımlanıyor. Bir birinize ne kadar çok şükran duyarsanız, aranızdaki olumlu enerjide bir o kadar artar.

İpucu: Teşekkür, övgü ve değer gibi kavramları ilişkinizde bolca kullanmaya özen gösterin.

4. Eleştirileri Azaltma

Bazı durumlarda, ilişkinin en başında partnerlerin bazı özellikleri çekici gelir. Sonrasında bu çekici yönler eleştirilmeye başlanır. Oysaki değişen hiçbir şey yok. Partnerinizi başkalarıyla karşılaştırmak veya olumsuz eleştiriler yapmak yerine olumlu yönlerine odaklanmayı seçebilirsiniz.

İpucu: Eleştirinin dozunu ayarlamaya çalışın ve partnerinize çözümle gidin. Eleştirdiğiniz yönü ikinize de zarar veriyorsa tabii ki konuşun ama sırf siz değişmesini istediğiniz için eleştirilere boğuyorsanız, bu durumda kendinizi sorgulamanız gerekebilir.

5. Hikâyenizi Yazın

Neden kendi masalsı aşk hikâyenizi yazmayı denemiyorsunuz? İlişkinizi ne kadar olumlu bir hikâye olarak aktarırsanız, yaşadığınız aşkta bir o kadar pozitif olur.

İpucu: Partnerinizle birlikte olmanın tüm faydalarını bir kâğıt üzerine aktarın. Bu pratik, partnerinizin ne kadar mükemmel bir insan olduğunu size hatırlatacak.

6. Affetmeyi Seç

Partnerinizle yaşadığınız sorunlar sonucunda ayrılmayı veya devam etmeyi tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da affetmek için elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Bu sayede partenerinize karşı olan öfkeniz ve suçlamalarınız en aza iner. Affetmek partner üzerinde güç kazanmak, manipüle etmek veya onun haklarını ihlal etmek anlamına gelmiyor.

İpucu: Tüm sorunları depolamak ve agresif bir tepki vermek yerine partnerinizle yaşadığınız günlük sorunları affetmeyi deneyin.

 

 

Önceki Yazılar

Karantina Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Sonraki Yazılar

“İlahi Meşk” Nedir?