sevdiklerinize-masaj-yapin (1)

SEVDİKLERİNİZE MASAJ YAPIN

Algılarımızın açıldığı ve dinlendiğimiz yaz mevsimi, masaj yapmak ve yaptırmak için en ideal dönem. Masaj, kişinin kendi bedeniyle olduğu kadar çocukları ve partneriyle de temasa geçmesinin en güzel yolu.

Avucunuzu güneşten ısınmış sımsıcak kumla doldurmayı ya da parmaklarınızı denizin yüzeyinde gezdirmeyi sever misiniz? İnsan ilişkileri ve dokunma teknikleri uzmanı Christian Hieronimus, “Yazın bedenimiz doğayla temas ettiği için duyularımız harekete geçer” diyor. Onu saran enerjiyle uyanan beden aktifleşir ve enerjiye daha da açık hale gelir. Bedenimizin masaja en uygun olduğu zamandır bu. Masaj esnasında dokunma yoluyla temas yeterli değildir; kendi hislerinize olduğu kadar masaj yaptığınız/yaptırdığınız kişinin de hislerine duyarlı olmalısınız. Soyunmak, üstümüzde sadece mayoyla kalmak bizi rahatlatır. Tatil, stresi bizden uzaklaştırır. Ruhumuz gündelik sorunlara kapılarını kapatır. Kendimize, yanımızdaki kişiye ve dünyaya başka bir açıdan bakmaya başlarız, çünkü tatil boyunca algılarımız ve zaman mefhumumuz değişime uğrar. Ritmimiz ve günlük akışımız değişir. Sabah yürüyüşü öncesi veya havluları şezlonga serdikten sonra, güneş koruyucu kremi vücudunuza masaj yaparak sürmenin tadını çıkarın. Özellikle sizi hayal dünyanızda uzak seyahatlere çıkaracak, egzotik yerlere götürecek aromaları tercih edin. Holistik Terapi Uzmanı Galya Ortega’nın da tavsiye ettiği gibi, monoi veya hindistancevizi özlü yağları ya da vanilya özlü kremleri kullanabilirsiniz. Bu yağlar hem güneşin zararlı ışınlarından korur hem de cildi nemlendirir. Aynı zamanda da size çocukluğunuzdaki en güzel tatil anılarını anımsatır. Güneşin dik açıda olduğu saatlerde ve yemekten hemen sonra güneşlenmekten kaçının. Plajdan dönüşte alacağınız duş sonrası ve akşam yemeğine çıkmadan önce, vücudunuza sürmek için güneş sonrası yağları kullanın. Masaj pratiği edindikçe, ellerinizin sezgilerinizle hareket etmeye başladığını ve bedeninizin masaja aslında hep ihtiyaç duyduğunu gözlemleyeceksiniz.

Çocuğunuza masaj yapın

Bir “seni seviyorum” deme şekli olarak çocuğunuza masaj yapmanız, onu özel hissettirir ve özgüvenini artırır. Bu temas çocuğunuzun bedeniyle barışık olmasına ve hislerine kulak vermeyi öğrenmesine de yardımcı olur. Nihayetinde, çocukluk duyguların geliştiği çağdır ve bu çağda yapılacak masaj gelişimine katkı sağlar.

Masaj tekniği: Orantılı güç kullanarak masaj yapın. Christian Hieronimus, masajdaki temasın sarılma eylemine benzememesi gerektiğini belirtiyor. Mesafenin korunduğu bir masaj sayesinde, çocuk annesiyle bütünleştiği süt emme çağına dönmez ve kafası karışmaz. Sadece vücudun kol, bacak gibi nötr bölgelerine masaj uygulayın, bütün gün aktif olan organlara yoğunlaşın. Aynı şekilde sırt, omuz gibi gün boyu yorulan bölgelere de masaj uygulayın. Çocuğun yaşı bir kriter değil. Her çocuk kendi ritmine göre gelişir ve masaj isteyip istemediğini zaten söyler. Masaj seanslarını bir oyuna çevirmeyi deneyebilirsiniz. Her masaj hareketine bir isim takabilir, masaj sonrası da aynı hareketleri pelüş oyuncağı üzerinde uygulamasını söyleyebilirsiniz. Bu seanslar iki ila 15 dakika arasında sürebilir. Çocuğunuz sıkıldığında bunu zaten size söyler veya oyun oynamaya gider. Masaj hakkındaki düşüncelerine de kulak vermeyi ihmal etmeyin.

Egzersiz: Omuzlara ve kafayayapılan masaj yorgunluğu en aza indirir. Sağ kürekkemiği üzerine sağ avcunuzla dört kez büyük daireler çizer gibi masaj yapın. Sonra sol kürekkemiğine aynı işlemi uygulayın. Akabinde bir elinizi çocuğun göğsünün üzerine yerleştirip diğer elinizle sırtına, omuzlarına ve kollarına zikzak şeklinde masaj uygulayın. Kolların tamamına hafif darbeler halinde vurun. Bu hareketi parmak uçlarından omuzlara kadar birkaç kez gidip gelerek tekrarlayın. Son olarak saç diplerine masaj yapın. Enseden başlayıp alnına kadar ilerleyin. Parmak uçlarınızla kafası, omuzları ve ensesine hafif vuruşlar yapın.

Sevgilinize veya arkadaşınıza masaj yapın

Masaj, bilgisayarın veya telefonun tuşlarını kullanmadan iletişim kurmanın bir yoludur. Sevgilinizle konuşmadan temas etmek erotizmi harekete geçirir, duyguları güçlendirir. Sevgilinizle olduğu gibi, annenizle veya arkadaşlarınızla da masaj deneyimini paylaşabilir, bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. “Bir yakınınızın ona dokunmanıza izin vermesi size olan güvenini gösterir. Bu onun ‘Sana güveniyorum’, ‘Sen beni anlıyorsun’, ‘Bana sevgiyle bakıyorsun’ deme şeklidir” diyor Christian Hieronimus.

Masaj tekniği: Hafif baskı uygulayarak ve yavaş hareketlerle masaj yapın. Cinsel bölgelere dokunmayın. Masajın süresini baştan belirlemeyin. Beş dakika da sürse, 45 dakika da sürse önemli olan masaj yapmak için ısrar etmemeniz. Bu kişi sizin sevgiliniz bile olsa, masaj teklifinizi kabul etmesi gerekir. Masaj esnasında uyguladığınız baskının ve ritminizin onun hoşuna gittiğinden emin olun. Genelde masaj yapılan kişinin nefes alış verişleri masajın temposunu belirler. Eğer kişiye ürperme geliyorsa veya bacaklarını sıkmaya başladıysa, masaj yaptığınız yeri değiştirin veya masajı yavaşça sonlandırın. Masajı yavaşça sonlandırmak, sizin nefes alış verişlerinizin de düzenlenmesine yardımcı olur. Dikkat: Masaj boyunca konuşmak masajın etkinliğini azaltır. Masaj bitince sadece “Hoşuna gitti mi?” diye sorun. Cevap uzun veya kısacık olabilir. Israr etmeyin.

Egzersiz: Vücudun enerjisini yeniden dengelemek için sırt bölgesini yoğurun. Ellerinize yağlayın ve yavaşça kürekkemiklerinin üzerine koyun. Yavaşça git-gel hareketleri yapın, ellerinizle kıvrımlar veya daireler çizin. Akabinde ellerinizle kalçalardan başlayarak omuzlara kadar masaj uygulayın. Omuz gibi kasılmış bölgeler üzerine yoğunlaşın. Kuyruksokumundan başlayarak boyna gelene kadar her bir omura parmaklarınızla masaj yapın. Son olarak omurganın sağ ve sol yanlarına başparmaklarla boydan boya masaj uygulayın. Sağ avcunuzu sırtın soluna, sol avcunuzu da sırtın sağına koyarak omuzlardan kuyruksokumuna kadar kaydırın. Masajı sonlandırmak için bir elinizi kuyruksokumuna, diğerini boyna yerleştirin ve yavaşça ovun.

Kendinize masaj yapın

Bedeninizi bir turistin bir şehri keşfetmesi gibi keşfetmeniz onu daha iyi tanımanızı sağlar. Engebeleri, keşfedilmemiş kuytuları, sıcak ve soğuk noktaları ama en önemlisi de geçmişi, acıyan yerleri ve hassas noktaları… Bu keşif var olduğunuzu size hissettirir. “Var olandan emin olmak için görmek yetmez, dokunmak da gerekir” diyor Antropolog David Le Breton.

Masaj tekniği: Shiatsu tekniğini ve refleksoloji hareketlerini kendi üzerinizde uygulayabilirsiniz. Kamusal alanda bile kendinize bu tekniklerle masaj yapabilirsiniz. Yüzünüze uyguladıktan sonra karın bölgesine, bacaklara ve kollara geçebilirsiniz. Masajdan önce duş alın ve ardından nemlendirici krem uygulayın.

Egzersiz: Hücreleri canlandırmak için yüzünüze masaj yapın. Parmak uçlarıyla yukarıdan aşağıya doğru önce alnınıza, sonra kaş çevresine ve saç diplerine masaj yapın. Alnınızın ortasından şakaklara doğru parmak uçlarınızı yavaşça kaydırın.İki elinizle önce bir kaşınızı sonra diğerini tutun. 4-5 kere bu hareketi tekrarlayın. Şakaklara ve çeneye yine parmak uçlarıyla hafif darbeler vurun. Kulaklarınızın üst kısmını yukarı doğru, kulakmemelerinizi de aşağıya doğru hafifçe çekin. Kulakların çevresini ovun. Başparmaklarınızı kulakların arkasına, işaret ve orta parmaklarınızı önüne yerleştirin (makas şeklinde) ve ovun. Son olarak alnınızı içeriden şakaklara doğru ovun. Avuçlarınızı yanaklarınıza koyun ve çeneden şakaklara doğru gerin.

 

 

Önceki Yazılar

KAHKAHAYA DAİR EFSANELER

Sonraki Yazılar

İŞ HAYATINDA HATA YAPMAK