ses-meditasyonu-uygulamasi

SES MEDİTASYONU UYGULAMASI

Meditasyon sırasında kullanılan enstrümanların etrafa yaydıkları güçlü titreşimleri ve ses frekansları vardır. Gong, Himalaya çanakları, su sesi, kristal çanaklar, “shruti box”, mantralar, vokal ve “shaker”lar yardımıyla kişi meditasyon süresince derin dinlenme haline geçer. Her Himalaya çanağının ve gong’un baskın bir notası vardır, fakat onları çaldığımız zaman birden fazla nota çıkartırlar; bu da o titreşimlerin bedende birden fazla yere etki etmesine olanak sağlar. Sesler aracılığıyla kişi ruhsal bir yolculuğa çıkar. Hatta metaforik olarak baktığımızda, özellikle eski filmlerde yeni kapılar açılmadan önce gong’ların çalındığını görürüz. Gong en güçlü enstrümanlardan biridir ve gerçekten kişiye yeni kapılar açar.

İster grup çalışmasında olsun, ister teke tek görüşmelerde olsun, seanstan sonra bir paylaşım alanı oluyor ki orada da kişi deneyimini paylaşabiliyor ve sonrasında üzerinde çalışabilmek için ortaya çıkan malzemelere bakılıyor. Bu paylaşımlar oldukça değerli, çünkü hiçbir şey kendiliğinden olmaz. “Ses banyosuna yattım, şimdi her şey çok güzel olacak”, değil. O esnada neler yaşadım? Nasıl dirençler ortaya çıktı? Hangi anlarda daha rahatlamış hissettim? Seansın sonrasında ortaya çıkanlarla çalışmak kişinin kendi sorumluluğundadır. Bu paylaşım anlarında alanı tutan kişi, uyarılan şeyleri anlaması için ses meditasyonu yapan kişiye yardımcı olur.

Ses ile meditasyon gruplara uygulanacağı gibi, teke tek de çalınabilir. Sürecin kendisi oldukça spontandır. Her grubun enerjisi farklıdır, dolayısıyla bu alanı tutan kişinin çalış şeklini, çalma süresini bile değiştirir.

 

 

Önceki Yazılar

ANKSİYETE ÇOK YÖNLÜ BİR KAVRAM

Sonraki Yazılar

FİLM ÖNERİSİ: HANGİ KADIN