seks-pozitiflik

SEKS-POZİTİFLİK

Seks-pozitiflik; insanların cinsel varlıklar olduklarını, cinselliğin bireylerin yaşantılarındaki olağan bir olgu olduğunu ve herkesin cinselliği farklı ve çeşitli şekillerde deneyimleyebileceğini kabul eden bir bakış açısı. Cinselliğin onay kavramı düzleminde olduğu sürece insan oluşu ve sağlığına olumlu katkısı olabileceğini savunur ve beden, cinsel varoluş, ilişkiler ve cinsel ifadelere yargılayıcı olmadan yaklaşmayı buyurur. Seks-pozitif olmak, “herkes her şeyi yapsın” düşüncesinden çok, “herkes her şeyi benim yaptığım gibi yapmıyor olabilir” düşüncesi olarak özetlenebilir. Bu olgu, özel hayatın birçok alanında insanların çok daha empati odaklı, yargıdan uzak, kendi değerlerinin farkında ve olumlu mesajlarla yetişmesine vesile olur.

Ebeveyn ve bakım sağlayanlar adına seks-pozitif olmak ise çocukların cinsel birer varlık olduklarını, tek tip olmadıklarını ve kendilerini farklı şekillerde ifade edebileceklerini kabul eder; çocuğa ve bedensel haklarına saygı duyarak ona yaklaşmayı gerektirir. Çocukların kararlarını etkilemekten çok, onlara kendileri adına sağlıklı kararlar verebilmeleri için gerekli ortam ve kaynakları sunmakla alakalıdır. Çünkü çocuklar cinsellikle ilgili yeterince bilgiye ve desteğe sahip olduklarında, gelecekte hem kendi bedenleriyle hem de ilişkileriyle ilgili kararları daha bilinçli ve sağlıklı şekilde alırlar. Değersizleşme değil, ailevi, kültürel, dini değerleri içerisinde benliklerinden utanmadan, olumsuz mesajlarla harmanlanmadan kendilerini ve ilişkilerini tanıyabilmeleridir.

Her şeyde olduğu gibi seks-pozitif olmak da bir öğrenme süreci; bu süreci destekleyebilecek tavsiyeler ise sonsuz.

 • Önce kendinizi dinleyin; kendi geçmişinizi ve geçmişinizde cinselliğe dair hissettiklerinizi, bildiklerinizi, bilmeyi dilediklerinizi, değerlerinizi, önemsediklerinizi düşünün.
 • Cinsellikle ilgili sohbetleri günlük hayatın içine yedirin. Cinsellik sağlıklı şekilde toplum olarak konuşmaya pek alışık olunmayan konulardan. Mesele haline getirmek ve bir an önce çözümlemektense diyalog için alan açmayı ve dinlemeyi deneyin.
 • Bedenlerden bahsederken uydurma değil, bilimsel isimler kullanın. Ebeveyn-çocuk arasında konu hakkında konuşmanın mümkün olduğunu ve bedenin anormal ya da utanılacak bir şey olmadığının anlaşılmasını sağlar. Bedeninin bölümlerinin ve cinsel organlarının isimlerini doğru şekilde bilmek, çocukların cinsel gelişim ve sağlığı açısından büyük önem taşır.
 • Çocuğunuzun sağlıklı bedensel keşfini destekleyin. Bedeni merak etmek, soru sormak, kendi bedenine dokunmak çocuklukta da yetişkinlikte de olağan cinsel ifadeler. Korkutmadan bedene ve bedensel keşfe dair sınırları ve kuralları anlatmak hem sağlıklı sınırlar çizebilmelerine hem de onay kavramını algılamalarına destek olur.
 • Çocuğunuzdan gelen soruları hiçbir zaman göz ardı etmeyin.
 • “Bilmiyorum ama senin için araştıracağım” demekten çekinmeyin.
 • Ne anlattığınızdan çok, nasıl davrandığınızın kalıcı olacağını unutmayın.
 • Bedenin güzelliklerinden ve özelliğinden çocuğunuzu korkutacak şekilde değil, güçlendirecek şekilde bahsedin. Bilgi aktarmadan görüş alın, sohbetin yolunu açın.
 • “Gel de beni öp” demek yerine, “Seni öpebilir miyim?” diye sormayı deneyin. Sevgi gösterisinde diretmek yerine izin istemeniz, onları baskı altında bırakmadan alanlarına saygı gösterdiğinizi hissettirir.
 • Hayır demeyi öğretin ve onun ‘hayır’larına saygı gösterin.
 • Toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili eleştirel düşünmeye teşvik edin.
 • Çocuğunuzun kendisini giydikleri, okudukları, oynadıkları oyuncaklarla ifade etmesine izin verin; oldukları gibi kabul gördüklerini hissettirin.

Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir, fakat çocuğunuzla cinselliğe dair iletişim kurmak için hiçbir zaman geç değildir.

Yazı: Seksolog, Danışman ve Cinsellik Eğitmeni, Kapsamlı Cinsellik Eğitimi Serisi’nin yazarı, Rayka Kumru Bayazit

 

 

Önceki Yazılar

HORMONAL DENGEYİ KORUMA YOLLARI

Sonraki Yazılar

ESTETİK GÜLÜŞ TASARIMI