ask

SEKS GERÇEKLERİ: ACABA NORMAL Mİ?

 

 


Söz konusu cinsellik olunca, aklınızı kurcalayan ve normal olup olmadığını sorguladığınız pek çok konu olabilir. Sizin için bazılarının cevaplarını araştırdık.

Derleyen: Y. Buğra LEVENT 

Sex and The City, bir dönem ilişkilerimize damgasını vurmuştu. (Ki halen de Carrie’yi özlüyoruz ama konumuz bu değil.) Peki dizinin en ‘seks sever’ ve muzip karakteri Samantha’nın “Sperminin tadı çok kötü olan bir adamla beraberim” dediği bölümü hatırlıyor musunuz? Dizinin kıyafetleri ya da olay örgüsü konusunda ne düşündüğünüzü bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz şu ki, konu cinsel hayatta yaşadığımız sorunlar olduğunda hemcinslerimiz bize karşı birlik olup bu sorunları kendimize saklamamızı isteyebiliyor. Hatta bazen sorunlarımızı en yakın arkadaşımızla bile paylaşmaktan çekiniyoruz. Bu yüzden hiçbirimiz “Samantha’nın yaşadığı sorunu hatırlıyor musun? Ben de aynısını yaşıyorum” gibi bir cümle kuramıyoruz. Ancak şimdi aklınızı meşgul eden soruların cevapları bu satırlarda saklı.

“Açık ilişki istemek normal mi?”

Hayatınızda biri varken başkalarıyla da seks yapmayı istemeniz, karşılaşılmayan bir durum değil (ilişki içindeki bireylerin yüzde 19’u böyle bir şeye karşı olmadığını belirtiyor). Açık ilişki içindeki çiftler için, seks hayatlarına üçüncü bir kişinin katılması ve partneri dışında biriyle birlikte olmak sorun olmasa da, ilişkinin devam edebilmesi için önceliği partnerlerine vermeleri gerekiyor. ‘Karşılıklı anlaşmaya dayalı tek eşli olmayan ilişki’ olarak da tanımlayabileceğimiz bu konsept, eş değiştirmeyi de kapsıyor. Johannesburg’den Klinik Psikolog Liane Lurie, “Açık ilişki arayışında olan pek çok birey, bağlanmaktan korktuğunu söylüyor. Açık ilişkilerde terk edilme korkusu daha az olduğundan, kendilerini güvende hissediyorlar” diyor. Ancak, bazı durumlarda çiftlerden biri beklenmedik bir şekilde üçüncü kişiye bağlanabiliyor ve bu aşama, tüm ilişkinin karmaşıklaşmasına neden oluyor.

Fikir başlangıçta cazip gelse de, MySexualHeatlh.co.za sitesinin Klinik Başkanı Elna Rudolph, “Asıl soru, partnerinizin başkasıyla seks yaptığını ve duygusal bir şeyler paylaştığını, hatta belki sevgi dolu bir ilişki kurma aşamasında olduğunu bildiğinizde ne hissedeceğiniz” diyor. Lurie, “Tecrübelerime dayanarak çok az insanın bu durumla baş edebildiğini söyleyebilirim” diyerek buna katılıyor: “Her ne kadar bu tarz birliktelikler için belirli kurallar belirlense de, çiftlerden birinin kalbi kırılabiliyor veya kendini ihanete uğramış hissedebiliyor.” Bu yüzden, böyle bir karar vermeden önce iyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz.

“Erkek arkadaşımın orgazm taklidi yapması normal mi?”

Evet, zaman zaman erkekler de bunu yapıyor. Nedeni çoğu kez, her şeyi yaptığı(nız) hâlde bir türlü büyük finalin gelmemesi. Araştırmamızın sonuçlarına göre, kadınların yüzde 16’sı zaman zaman orgazm taklidi yapıyor. Erkeklerde ise bu durum sandığından daha yaygın (ve kadınların yüzde 62’si partnerinin hiçbir zaman orgazm taklidi yapmadığını düşünüyor.) Indiana Üniversitesi, Centre for Sexual Health Promotion tarafından Amerika’da yapılan iki araştırma, erkeklerin yüzde 30’unun zaman zaman orgazm taklidini yaptığını keşfetmiş. Ancak unutmayın, partnerinizin bu çoğunluğun içinde olmaması, boş zamanlarında banyo aynasında sahte orgazmı üzerine çalıştığı anlamına gelmiyor. The Married Sex Solution: A Realistic Guide to Saving Your Sex Life kitabının yazarı Seks Uzmanı Dr. Kat van Kirk, “Erkeklerin yaşadığı bu durum, kadınlarınkine çok benziyor. Alkol, yorgunluk, stres ve ilaç kullanımı gibi pek çok faktör orgazmı etkiliyor” diyor ve ekliyor; “Ancak finalde havai fişekler patlamaması, bunun harika bir seks olmadığı anlamına gelmez. Duygusal bağ kurmayı sağlayan oksitosin gibi hormonların salınımı, serüveni en az varış noktası kadar yoğun ve eğlenceli hâle getirebilir.” İlişki sırasında ereksiyon problemi yaşamaması adına patnerinizin cinsel birleşmeden önce uyarıldığından emin olun. Ancak bu durumla sık sık karşılaşıyorsanız, ereksiyon olmasını sağlayan uygun bir yol bulun. Sevişirken ne kadar zevk aldığını belirtin. Bu şekilde, onun zevk alıp almadığını da kontrol edebilirsiniz.

“Vajinal yerine anal seksi tercih etmek normal mi?”

Anal seks, pek çok insan için sadece sarhoş geçen gecelerin sonunda seçenekler arasına dâhil olabiliyor. Her ne kadar Men’s Health’in 2016 Seks Anketi’ne katılan katılımcıların sadece yüzde üçü anal seksi seçenekler içinde gördüğünü söylese de, yüzde 20’si bundan zevk aldığını belirtmiş. Bu duruma hiç şaşırmadık. Çünkü Journal of Sexual Medicine, seks hayatına anal seksi de ekleyen çiftlerin sadece vajinal seks yapanlara göre orgazm oranlarının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Hot Sex Tips, Tricks and Licks: Sizzling Touch and Tongue Techniques for Amazing Orgasms kitabının yazarı Seks Uzmanı Dr. Jessica O’Reilly, “Bu bölge, anatomik olarak orgazma ulaştıracak şekilde yapılandırılmış durumda. Bu yüzden, bir kere denediğinizde tekrar deneme ihtimaliniz oldukça yüksek. Hassas sinir uçları, bu bölgeyi erojen bir bölge hâline getiriyor. Değişiklik için seks oyuncaklarını deneyebilirsiniz” diyor.

“Kendimden daha genç/yaşlı biriyle çıkar ilişkisi içinde görüşmem normal mi?”

İlişkiden beklentinize göre değişir: Kadınların yüzde 28’i, partnerinin kendisine olan sevgisini hissettiği sürece ona destek sağlamakta sorun görmediğini; yüzde 28’i ise eğitim gibi önemli konularda hayatındaki kişiye destek olabileceğini belirtiyor. Lurie, “Eğer çocuk sahibi olma yaşını geçtiyseniz ve ilişkiniz ciddileşiyorsa, aile ve çocuk sahibi olmak gibi konularda partnerinizle aynı noktada olduğunuzdan emin olun. Aksi hâlde bu durum, ilerleyen zamanlarda sorun yaşamanıza neden olabilir” diyor. Konu partnerinizden bir şeyler almak olunca, kadınların yüzde beşi alabileceği her şeyi almaktan mutlu olurken, yüzde 61’i partnerinden saygı gördüğü sürece ondan gelenleri kabul edebileceğini belirtiyor. Rudolph, “Her iki tarafın da partnerinin ilişkiden ne aldığını bilmesi, beklentilerin karşılanmadığı bir ilişkide olmaktan çok daha iyidir” diyor. Ancak bu konuda şöyle bir uyarı da yapıyor: “İsteklerinizin, onunkiler kadar önemli olduğu bir ilişkiyi hak etmediğiniz hissine kapılıyorsanız, sakın böyle düşünmeyin. Siz iki tarafın da eşit olduğu bir ilişki yaşamayı hak ediyorsunuz.” Lurie ise, “Bu tarz bir ilişki, eğer her ikiniz de bu konuda benzer bakış açısına sahipseniz yürüyebilir” diyerek bu söyleme katılıyor.

“Hem kadınsı hem de erkeksi özellikler taşıyan birinden hoşlanmam normal mi?

Evet! Böyle birinden hoşlanmanız da, onunla ilişki yaşamanız da  cinsel kimliğiniz hakkında bir şey belirtmez. Rudolph, “Bir insandan hoşlanmanı sağlayan fiziksel, duygusal, ruhani veya tüm bunların bir arada olduğu pek çok etken vardır. Bireyin cinsel kimliği, onun kim olduğunu belirlemez” diyor. Kadınların yüzde 26’sı da karşısındaki kişinin cinsiyetinden değil, karakterinden etkilendiğini belirtiyor. Lurie, “Bu tarz insanlarla birlikteyken onları kendisi olmak konusunda özgür bırakmak, ilişkinizi ve cinsel kimyanızı olumlu etkiler” diyor. Rudolph, karşındaki insandan sadece cinsel anlamda etkilenmenin, cinsel yöneliminizle veya cinsel kimliğinizle alakası olmadığını belirtiyor. Bu sadece cinsel anlamda daha geniş bir oyun alanına sahip olduğunuz anlamına geliyor. İster bu yaşadıklarınızı bir fantezi olarak değerlendiriyor olun, isterseniz de ilişkilerinizi bu şekilde yaşıyor olun, aslında durum değişmiyor.

“Ön sevişme olarak oyun oynamak normal mi?”

Tek kelimeyle cevap verecek olursak: Evet! Kadınların yüzde 47’si de böyle düşünüyor. Hatta Rudolph, “Eğer oyunlar sürece dâhil olmasaydı ön sevişmeye ‘foreplay’ demezdik” diyor. Bu oyunlar, kutu oyunlarından rol yapmaya kadar pek çok aktiviteyi içerebilir. Peki günün ilk saatlerinde partnerinize  yapmasını istediğiniz şeyleri mesaj atmaya ne dersiniz? Sex Made Easy: Your Awkward Questions Answered – For Better, Smarter, Amazing Sex kitabının yazarı Dr. Debby Herbenick’e göre, bu konuda birbirinize açık olmadığınız sürece ne o  gerçekten nelerden hoşlandığınızı bilebilir, ne de siz onun. “Ön sevişme esnasında her ikinizin de hangi bölgelerinize nasıl dokunulmasını istediğinizi bilmeniz size yardımcı olabilir. Ancak bu tarz konuşmaları sevişme sırasında yapmamakta fayda var” diyor.

“Tek eşli olmak normal mi?”

Görünen o ki, araştırmaya katılan kadınların yüzde 26’sı tek eşli bir ilişki yaşamıyor. Hatta yüzde yedisi, bu tarz ilişkilerin geçmişte kaldığını düşünüyor. Fakat geri kalanlar için tek eşlilik oldukça normal. Evolutionary Biology dergisinde yayımlanan bilgiye göre, insan kültürlerinin yalnızca yüzde 17’si katı şekilde tek eşliliği benimsiyor. Lurie, “Bu tarz ilişkilerin değeri konusunda sahip olduğunuz bakış açısı, içinde yetiştiğiniz kültürden kaynaklanıyor” diyor.

Her ne kadar tek eşlilik toplumun normlarından biri olarak görülse de, Archives of Sexual Behaviour’da yayımlanan bir çalışmaya göre erkeklerin üçte biri, kadınlarsa dörtte biri hayatının bir aşamasında partnerini aldatıyor. Aldatmaya bahane bulmak adına olmasa da, Biology Letter’da yayımlanan ilginç bir çalışma, yüzük parmağı işaret parmağından uzun olan bireylerin gelişigüzel sekse daha yatkın olduğunu keşfetmiş. Bunun nedeni ise, bu insanların anne rahminde daha fazla testosterona maruz kalmasıymış. Rudolph, “Tek eşlilik birçok insanın daha kolay kendini ait hissedebildiği bir ilişki tarzı. Ancak bir ilişkiye başlamadan önce bu konuda partnerinizle aynı noktada olduğunuzdan emin olmanızda ve her şeyden önce bunu kendi kafanızda çözmenizde fayda var” diyor.

 

Kaynak: Women’s Health 

 

 

 

Önceki Yazılar

HADİ KAÇALIM!

Sonraki Yazılar

KASLI ERKEKLERLE SEVGİLİ OLMADAN ÖNCE BİR DAHA DÜŞÜNÜN!