sehir-hayatinda-kendi-yiyecegini-yetistirmek

Şehir Hayatında Kendi Yiyeceğini Yetiştirmek

Hepimiz katkısız, organik gıdaya ulaşmak için araştırıyor, organik pazarları dolaşıyor, ülkenin dört bir yanından yerel yetiştiricilerden sipariş vermeye çalışıyoruz. Çünkü yediğimiz domates, domates gibi kokmuyor, salatalığın tadı plastik gibi, yıllardır gerçek bir çilek yemedik. “Normal” tarım ürünlerine nazaran daha pahalı olan organik gıdalar nispeten pahalı olsa da, sağlığımız ve yaşam kalitemiz söz konusu olduğundan toplumsal bilincin de artmasıyla birlikte bu bedeli ödemeyi çoğu kişi göze alıyor. Permakültür tasarımı eğitmeni Senem Tüfekçioğlu, organik gıda satın alırken en önemli kıstasın güven olduğunu söylüyor. “Nasıl işlediğini bildiğiniz, tanıdığınız ve güvendiğiniz kurumlardan organik gıda alışverişi yapabilir, ekolojik pazarları deneyebilirsiniz. Bunun dışında satın alınan gıdaların üzerinde Tarım Bakanlığı izni aramak en pratik ve güvenli kontrol yöntemidir.” Doğaya ve ekolojiye saygılı, etik ve organik üretim yapan kurumları tercih etmek, üreticiyi teşvik ediyor ve bir anlamda sivil toplum eylemi halini alıyor. Senem Tüfekçioğlu, güvenilir üreticilerden internet yoluyla da alışveriş yapılabileceğini söylüyor, fakat bu aşamada karbon ayak izi bırakıldığı için tüketimi minimum tutmaya gayret edilebileceğini ifade ediyor. Organik gıdaya satın alma yoluyla ulaşmanın hem kişisel sağlık hem de sürdürülebilirlik ve ekoloji için harika bir alternatifi ise kendi gıdanızı yetiştirmek. Şehirde ve apartman dairesinde yaşıyorsanız, kendi gıdanızı yetiştirmek için iki seçeneğiniz var. Eğer kapsamlı bir yetiştiricilik istiyorsanız, şehre yakın mesafede kurulan ve son yıllarda oldukça yaygınlaştığı için pek çok alternatifi bulunabilen hobi bahçeleri. Dönemsel olarak kiralanan, minimal yetiştiricilik yapılan bahçelerde alan genişliğinin el verdiği ölçüde besinlerinizi yetiştirebilirsiniz. Tarıma uygun arazilerde kurulan bu bahçelerde hem meyve ve sebze hem de yenebilir otlar yetiştirebilirsiniz. Ev tipi yetiştiricilikte, yani balkon ve saksı tarımında meyve yetiştirilemiyor; ancak domates, biber, salatalık gibi sebzelerin balkon veya terasta yetiştirilmesi oldukça kolay ve keyifli.

Senem Tüfekçioğlu özellikle apartman dairelerinde yenebilir otların yetiştirilmesinin kolaylıkla yapabileceğini söylüyor. Salata ve yemeklerde kullanabileceğiniz, kurutup baharat olarak saklayabileceğiniz fesleğen, nane gibi otlar, saksıda rahatlıkla yetiştirilebilir.

Güvenli ve organik tarımda en önemli iki husus toprak ve gübre. Tüfekçioğlu kendi besinlerinizin yetiştiriciliğinde solucan gübresi yapımı ve kullanımını öneriyor. Ev ortamında barınabilecek boyutlardaki kutularda yetiştirilebilen solucan gübresi, mutfak atıklarını komposta çevirdiği için sürdürülebilirliği desteklemesi açısından da çok uygun bir yöntem. Böylelikle mineral bakımından zengin, tamamen katkısız ve organik toprakta yetişen besinler kısa sürede güvenli şekilde tüketime hazır hale geliyor. Toprak kalitesinin besin içeriğini direkt etkilediğini göz önünde bulundurursak, çok az emekle dalından tabağınıza dakikalar içinde aktarılabilecek ev tipi yetiştiricilik ürünleri ekoloji ve gezegen için tatlı bir tebessüm oluşturacağı gibi, geleneksel ve kaliteli tohum ve toprak kullanılarak organik gıdayı da ulaşılabilir ve güvenli bir hale getiriyor. Tüfekçioğlu, “Eğer siz toprağı çok iyi beslediyseniz, o bitki oldukça sağlıklıdır ve içinde alması gereken tüm vitamin ve mineraller vardır. Dolayısıyla onu yemek sizin için de son derece sağlıklı olur” diyor. Kendi organik ve sağlıklı gıdanızı evde yetiştirilebilecek sebze ve otlarla sağlamak için hemen işe koyulabilirsiniz. Bazı marketler ve internet sitelerinde çimlenmiş vaziyette satılan sebze ve bitkileri satın alıp evinizde bakabileceğiniz gibi, organik toprak ve gübre konusunda araştırma yapabilir, yerel üreticilerden temin edebilir veya ev tipi permakültür tasarımı eğitimlerine katılarak bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Arkadaşlarınızla Sohbetlerinizi Gözden Geçirin

Sonraki Yazılar

Terapide Divan Neden Ve Nasıl Kullanılır?