ekinezya-buyuk

SEDEF HASTALIĞINA İYİ GELEN BİTKİLER


Sedef hastalığı, tüm dünyada pek çok kişinin muzdarip olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Tıbbi bir sağlık sorunu olduğundan, tedavisi mümkündür ve tedavi için de pek çok ilaç bulunmaktadır. Ancak tedaviye yardımcı olması, sedef hastalığının şiddetini hafifletmesi için de bitkisel önerilerimiz var.

1/ Aloe vera

Aloe vera, don dönemlerde çok popüler olan ve bilimsel araştırmalarda da özellikle cilt sğlığına çok faydalı olduğu keşfedilen bir bitkidir. Diğer pek çok cilt sorunu gibi sedef hastalığında da aloe vera jelinden faydalanmak önerilir. Sedeften etkilenen bölgeye günde üç kez aloe vera uygulandığında kızarıklık ve pul pul hale gelmiş deri onardığı bilinmekte.

2/ Elma sirkesi

Elma sirkesinin dezenfektan etki gösterdiği ve ciltte, deride oluşan kaşınma hissini azalttığı bilinmektedir. Sedef hastalığı durumunda da kesinlikle doğal, organik elma sirkesinin su ile incelterek haftada birkaç kez cilde uygulamak önerilir.

3/ Kapsaisin

Acı biberi, acı yapan bileşenlere kapsaisin adı verilmektedir. Kapsaisin içeren kremler, losyonlar hem ağrıyı ileten sinir uçları bloke eder hem ağrı, inflamasyon, kızarıklık ve pul pul dökülme gibi cilt sorunlarını azaltır.

4/ Yulaf

Yulaf kesinlikle cilt dostu, cilt sağlığı dostu sağlıklı bir besindir. Bu bağlamda sedef hastalığının belirtilerini hafifletmek için de yulaf ezmesinin uygulanması önerilmekte, yulaf ezmesi kaşıntılı cildi rahatlatıp kızarıklıkları gidermektedir.

5/ Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antiseptik özelliklere sahip olduğundan cilt sorunlarında onarıcı, giderici etki gösterebiliyor. Çay ağacı yağının eklendiği şampuanlar, kremler, sivilce tedavisinde kullanılan nemlendiriciler cilt sorunları için çok etkilidir. Bu bağlamda saç derisinde sedef hastalığı olanlar da deriyi rahatlatmak için çay ağacı yağı ile masaj yaparlar.

6/ Zerdeçal

Zerdeçal; güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu için sedef gibi cilt sorunlarının çözümü için de uygundur. Zerdeçal hapı, özü ve tozu yiyeceklerle ya da çay olarak tüketilebilir.

7/ Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağının genel olarak cilt sağlığı ve özellikle de sedef hastalığının tedavisi konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Bunun için her gün hindistancevizi yağından 2 yemek kaşığı tüketmek ya da günde 3 kez sedef yaralarının olduğu bölgeye hindistancevizi yağı sürmek önerilir.

8/ Sarı papatya

Papatyanın, sedef hastalığına bağlı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte papatyanın sedef hastalığının daha fazla yayılmasını engellediğine dair de çalışmalar bulunmaktadır. Bunun için papatya poşet çaylarından demleyin, küvete ılık suyun içine dükün ve yaklaşık 20 dakika boyunca küvetin içinde, papatya çayı karışmış suyun içinde kalın.

9/ Kırmızı pancar

Kırmızı pancar, tüm vücut sağlığına iyi gelen, pek çok derde deva olan vitamin ve mineral deposudur. Bu bağlamda kırmızı pancarın içinde; A, B, C, P vitaminleri ve fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, çinko ve potasyum mineralleri bulunmakta ve bu faydalı elementler de  cilt ve deri sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Sedef hastası vakalarında da düzenli olarak kırmızı pancar tüketimi öneriliyor. Çünkü kırmızı pancar karaciğerin normal düzende çalışmasını sağlayarak, sedef hastalığının nüksetmesini engelleyip bu hastalıktan kaynaklanan kaşıntıları azaltacaktır.

10/ Ekinezya

Ekinezyanın çiçeği, kökü, yaprakları, aslında her bir yeri çok sağlıklı ve faydalıdır. Özellikle enfeksiyonlarla savaşan antikorların salgılanmasını tetikleyen ekinezya, grip başta olmak üzere virüs yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisine yardım eder. İçinde ekinezya bulunan kremler; egzama, mantar, sedef gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde çok etkilidir, hatta sedef hastalığının tedavisi için banyo suyuna ekinezya çayı eklenmesi önerilir.

Sedef hastalığı için bitkisel çözümler deneyecek olanlara öneriler

  • Sedef hastalığı kesinlikle uzmanlardan tıbbi yardım almayı gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu bakımdan öncelikle tıbbi tedavi almak gerekir. Yukarıda önerdiğimiz bitkisel çözümler doktor kontrolünde ve tıbbi tedaviye yardım amaçlı kullanılabilir.
  • Size önerdiğimiz bazı bitkisel çözümler, reçeteli olarak aldığınız ilaçlarla tehlikeli bir etkileşime girebilir. Bu sebeple doktora danışmakta fayda var.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu bitkilerin tüketilmesi konusunda doktora danışılması gerekiyor.
  • Diyabet, yüksek tansiyon ya da sinirsel rahatsızlığınız varsa bitkisel tedaviler bazı yan etkilere yol açabilir. Bu bakımdan yine öncelikle doktora danışmak önerilir.

Kaynak: http://sifalibitkiler.net/sedef-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler

 

 

Önceki Yazılar

DEPRESYONA KARŞI SOSYAL MEDYA

Sonraki Yazılar

YENİ YILA EN İYİ ŞEKİLDE BAŞLAMANIN 4 YOLU

Bir cevap yazın