cevizb

ŞAŞIRTICI TEORİ: BENZER BENZERİ İYİLEŞTİRİR


Tıp, bir zamanlar tedavi için bitkileri ve yiyecekleri özel bir yöntemle incelemiş. Sonraları unutulan bu yöntem, bazı terapistlere göre doğanın bize daima öğretecek çok şeyi olduğunun kanıtı.

Yazı: Marie-Laurence GREZAUD
Çeviri: Damla KELLECİOĞLU

“Her şeyin bir göstergesi vardır.” 16. yüzyılda yaşamış İsviçreli doktor ve teolog Paracelsus, doktorların ve botanik uzmanlarının 17. yüzyılın sonuna kadar benimseyip uyguladığı teorisini bu sözlerle açıklamış. Doğadaki tedavi kaynaklarını araştırırken, bitkilerin biçim, renk, koku, ekosistem, çiçeklenme şekli gibi karakterlerinin tıbbi özelliklerini anlamaya yardımcı birer gösterge olduğunu fark etmiş. Tezi, antikçağdan bu yana bilinen bir ilkeye, benzerlik ilkesine dayanıyor. Buna göre “similia similibus curantur”; yani “benzer benzeri iyileştirir”. Kuram, bitkilerin şekilleriyle insan vücudunun tedavi edilmek istenen yeri arasında bir benzerlik olduğunu öne sürüyor. Araştırma süresince yüzlerce doğal içerik incelenmiş ve biçimleri dolayısıyla tavsiye edilmiş. Örneğin tacı başının üzerinde yükselen haşhaş bitkisinin başa iyi geldiği düşünülüyor. Korkuların hakkından gelen sarı kantaron olarak da bilinen koyunkıranın şifalı özelliği için kocaman, sarı çiçekli, güneşi andıran karakteri temel alınıyor. Uzun sapı omurgayı andıran ulak otunun sırt ağrısına iyi geldiği düşünülüyor. Dişler arasında çıtırdayacak kadar mineralli olan bitki, kent yaşamından güçsüz düşenlere, özellikle de kendi gibi ince yapılılara yardımcı oluyor.

Doktora tezini bu konu üzerine yazmış olan Farmakolog Pierre-Baptiste Laurent, “Sıklıkla basite indirgemeci olmakla itham edilen ve az bilinen bu kuram, günümüzde hâlâ kullanılan bazı tedavilerin mucidi” diyor.

Bu ilaçlar arasında haşhaş moleküllerinden elde edilen morfin ve hammaddesi bataklık alanlarda yetişen söğütten alınan, ateş ve vücut ısısının düşmesi gibi sorunların tedavisinde kullanılan aspirin sayılabilir. Bitkisel tedavi uzmanı Doktor Eric Lorrain, bitkilerin ve gıdaların işe yararlığını akılda tutmak için göstergeleri takip etmenin iyi bir yöntem olduğunu dile getirirken, “Geçmişe sürekli göz atmak, hem günümüzü aydınlatmaya yarar hem de tıbbın duraklamasına engel olur” diyor. “Hekim olarak doğayı yorumlamaktan asla vazgeçmemeliyiz.

Bu teori, kendisini incelemeyi bilen insanlarla iletişim kurmanın bir yolunu bulan doğanın becerisinin kanıtı.”

 

 

Önceki Yazılar

ÖLÜM HİPNOZU: MAVİ BALİNA

Sonraki Yazılar

İZLEMEK İÇİN ÜÇ NEDEN: “ROCK’N ROLL”

Bir cevap yazın