hint sümbülü 2

SAKİNLEŞTİRİCİ HİNT SÜMBÜLÜ YAĞI

 

 


Hint sümbülü yağı Doğu’ya özgü en eski kokulardan. Ayurveda’da kullanılan bu yağ ve koku biliminin incisi olarak kabul ediliyor.

NEREDEN GELİYOR?

Latince adı Nardostachys Jatamansi olan kediotu ailesine ait Hint sümbülü, Himalaya’nın sarp yamaçlarında dört bin metreden fazla yükseklikte yetişiyor. Narin çiçeklere sahip bitkinin yer altında gelişen kökü ise büyük boyutlara ulaşabiliyor. Rahatlatıcı yağı ise kök kısmından elde ediliyor.

FAYDALARI NELER?

Stres, anskiyete ve korkuları yatıştırıyor. Duygusal dengeye etki ettiği için ruh halini düzeltiyor. Taşikardi gibi durumlarda kalp fonksiyonlarını dengeliyor ve tansiyonu düşürüyor. Aynı zamanda antienflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahip. Sedef hastalığı için cilt üzerinde kullanılması tavsiye ediliyor ve saç dökülmesini azaltıyor.

KOKUSU NASIL?

İlk başta fazla topraksı kokusu ağır gelebilir ama alıştıktan sonra rahatlatıcı bir his uyandırarak zihni yatıştırıyor. Derinleşmiş ama aynı zamanda da günlük hayattan uzaklaştırmış hissettiriyor.

KİMLER KULLANMALI?

Hamile kadınlar, emziren anneler ve 7 yaşından küçük çocuklar hariç herkes kullanabilir. Kullanmadan önce dirseğin iç kısmına sürerek alerji testi yapılmasında fayda var.

NASIL KULLANMALI?

Gerginliği azaltmak için Hint sümbülü yağını bir mendile damlatın ve 10 ile 20 dakika koklayın. Stres, korku veya uykusuzluk durumlarında sulandırarak kullanılması tavsiye ediliyor. 10 ml kayısı çekirdeği, 10 damla Hint sümbülü, 20 damla papatya ve 20 damla bergamot yağını karıştırın. Günde iki veya üç defa karın boşluğunuza bu karışımdan 10 damla uygulayın. Bileklerin içine de ikişer damla sürerek ellerinizle yüzünüzü kapatın ve beş derin nefes alın. Üç hafta boyunca, günde dört ile altı defa tekrarlayın. Nu-Ka Defne Essencia, Hint sümbülü yağı (nuka.com.tr)

Çeviri: Ceylan Özçapkın

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

İKİ DAKİKADA NASIL YENİLENİRİZ?

Sonraki Yazılar

BAĞLANTISIZLIK ENDİŞENİZİ YENİN