sagliksiz-bir-iliski-icinde-oldugunuzu-gosteren-isaretler

Sağlıksız Bir İlişki İçinde Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Âşıkken gözümüz gerçekten kör mü oluyor? Bu cümleye ne kadar inanıyorsunuz? Çoğu kişi ilişkisi ne kadar toksik olursa olsun, bu durumu görmezden gelmeye çalışır. The Perks of Being a Wallflower filminde Charlie’nin öğretmeni Mr. Anderson, “kişi nasıl hak ettiğini düşünürse öyle yaşarmış aşkı” diyor. Sizce de aşkı gerçekten böyle mi yaşıyoruz. Eğer cevabınız evetse kesinlikle daha iyisini hak ettiğinizi düşünmeye başlamanız gerekir.

Sağlıklı bir ilişki içinde olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucu yazdık.

1. Güç

Eğer partneriniz sizden daha üstün olduğunu hissettiriyorsa, ilişki içinde kendi isteklerinin daha önemli olduğunu söylüyorsa ilişkinizde ciddi bir problem olabilir. Çünkü ilişki iki kişiliktir ve her iki tarafın da duygularını ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi gerekir.

2. Sahiplenme

Pertnerin sürekli mesaj atması, araması, kimlerle görüştüğünü bilmeyi istemesi birçok kişi tarafından “kıskançlık” veya “sahiplenme” olarak tanımlanabiliyor. Oysaki bu durum düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Kıskançlık her ne kadar normal bir duygu olsa da, karşınızdaki kişi bu bahaneyle sizi kontrol altına almaya çalışıyorsa, evet, sağlıksız bir ilişki içindesiniz. Bu durum, ileriki dönemlerde çok daha tehlikeli olabilir: olayları yanlış anlamaya veya yorumlama, takip etme, tehdit etme ve hatta şiddet gibi. 

3. Manipülasyon

“Bensiz yapamazsın, benden sonra kimseyle birlikte olamazsın, bensiz başarılı olamazsın, sen başarısızsın, yeteneksizsin…” Sanıyoruz ki zehirli ilişkiler içinde en çok kullanılan cümleler bunlardır. Partneriniz size, onsuz yapamayacağınıza dair güçlü bir inanç aşılar. Kararlarınızı, eylemlerinizi ve duygularınızı kendi isteklerine göre şekillendirir. Manipülasyonun anlaşılması genelde zordur, çünkü pasif-agresif davranışlarla karşı tarafın kontrolü sağlanır. Bu durumu anlamak için partnerinizin sizin için kullandığı cümlelerin alt metnini okumaya çalışın: “bensiz yapamazsın!” dediğinde sizden mi bahsediyor yoksa kendisinden mi?

4. Soyutlama

Eğer partneriniz sizi arkadaşlarınızdan, ailenizden veya diğer insanlardan uzak tutmaya çalışıyorsa bu, sizi yaşamınızdan soyutlamak istediği anlamına gelir. İlk adımda partner, sizin kendisiyle daha fazla vakit geçirmenizi ister daha sonra da arkadaşlarınızdan hoşlanmadığını ve onlarla görüşmenizi istemediğini söyler; çoğu zaman kendisi ve arkadaşlarınız arasında seçim yapmanızı da isteyebilir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız aynayı kendinize çevirmenizi önerebiliriz: partnerinize sevgi, para veya kabul edilmeyi istediğiniz için bağımlı olabilirsiniz.

5. Sabotaj

Partneriniz sizin başarınızı, itibarınızı veya sizin için önemli olan şeyleri sabote etmeye çalışır. Partnerinizin arkanızdan konuşması, sizin içi önemli olan şeyleri başkasıyla paylaşması veya sizi tehdit etmesi de sizi sabote etmeye çalıştığının bir göstergesidir.

6. Sorumluluktan Kaçmak

Bu durum, karşı tarafın sağlıksız davranışlarını çeşitli bahanelerle tekrar tekrar sürdürmesidir. Kendi eylemleri için sizi veya bir başkasını sorumlu tutarlar.

 

 

Önceki Yazılar

Evcil Hayvan ile Terapist Arasındaki Fark

Sonraki Yazılar

Değişen Babalık Anlayışı