saglikli-bir-iliskinin-10-isareti

SAĞLIKLI BİR İLİŞKİNİN 10 İŞARETİ

Sağlıklı giden ilişkiler her zaman daha iyi hissedilmesini sağlar. Sizler için sağlıklı ilişkilerde olması gereken bazı özellikleri derledik.

  1. Konforlu Alan

Partnerinizle her gün vakit geçiriyor olmayı isteyebilirsiniz, bu çok normal. Ama unutmayın ki herkes kendine ait özel bir alanı olsun ister. Bu alanları ihlal etmemek konusunda dikkatli olmanız iki tarafı da daha güvende ve daha mutlu hissettirir.

2. Güven

Güven, bir ilişkinin temelini oluşturur. Partnerinize güveniyor olmanız sizi incitecek veya ilişkinizi bozacak değildir. Yani siz olmadan da bir yerlere gidebilmesi gerekir.

3. Dürüstlük

Partneriniz ile birbirinize dürüst ve şeffaf olmanız gerekir. İki tarafında istekleri hakkında açıkça konuşması önemlidir. Sağlıklı bir ilişki içinde olmak istiyorsanız eğer, yargılarınızı bir kenara bırakmanız gerekebilir. Partnerinizin isteği veya düşüncesi belki sizi tatmin etmeyecektir, belki de söylediği şeyden hoşlanamayacaksınız. Bu durumda karşı tarafı incitmeden sizde kendi düşüncelerinizi belirtin. Karşılıklı olarak ne istediğinizi ve ne beklediğinizi konuşabilirseniz eğer partnerinizden saklamanız gereken bir sırrınız olmayacaktır.  

4. Bağımsızlık

İlişkinizde kendinizi ve partnerinizi özgür bırakın. Unutmayın ki ilişkiniz dışında da yaşadığınız bir hayat var. Sürekli birlikte vakit geçirmek yerine, çevrenizdeki diğer insanlarla da vakit geçirmeye çalışın.

5. Saygı

Eğer ilişkinizde saygı varsa, partneriniz inançlarınıza, görüşlerinize ve olduğunuz kişiye değer verecektir. 

6. Eşitlik

Bir ilişkinin iki kişilik olduğunu unutmayın. Tek taraflı çabalar sadece ilişkinin yıpranmasına neden olur. Birlikte hareket etmeye çalışın, birlikte kararlar alın. Sağlıklı bir ilişki istiyorsanız eğer tavizleriniz de karşılıklı olmalıdır.

7. Merhamet

Endişeli, üzgün veya öfkeli olduğunuz zaman partnerinizin sizi desteklemek için yanınızda olması gerekir. Sağlıklı bir ilişki içindeyseniz eğer, partneriniz zor zamanlarınızda sizi anlayacak, size karşı nazik olacak ve her daim eli üzerinizde olacaktır.

8. Sorumluluk almak

İlişki içinde her iki taraf da kendi eylem ve sözlerinden sorumludur. Bir problem yaşadığınızda karşılıklı olarak suçlamalardan kaçınmalısınız. Sorun her neyse birlikte çözüme ulaşmanız gerekir.

9. Sadakat

Sadakat, güven gibi en temel ve en önemli unsurlardan biridir. Sağlıklı bir ilişkide, karşı tarafın sadakatini test etmeniz gerekmez, çünkü her zaman sizinle olacağını bilirsiniz. Ancak bazen insanlar, “hepimiz hata yaparız” ve “hiç kimse mükemmel değildir” gibi cümleleri biraz fazla kurar. Eğer kendinizi bu cümleleri birden fazla söylerken bulursanız, önleminizi almanız gerekebilir.

10. İletişim

Partnerinizle herhangi bir şey hakkında konuşabiliyorsanız (iyi veya kötü), bu sağlıklı bir ilişki içinde olduğunuzu gösterir. 

 

 

Önceki Yazılar

SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR

Sonraki Yazılar

PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI