daha sağlıklı bir ilişki

SAĞLIKLI BİR İLİŞKİ İÇİN 5 İPUCU

 

 


İlişki, herkes için farklı şekilde tanımlanabilir. Bir ilişkinin sağlıklı olabilmesi için ise birkaç temel bileşene ihtiyaç vardır. Açık, dürüst ve güvenli iletişim, sağlıklı ilişkilerin temel parçaları olarak görülür. Sağlam bir ilişki kurmanın ilk adımı, iki tarafın da beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanmasından geçer. Yani çiftlerin birbiriyle iletişim kurması gerekir. Sağlıklı bir ilişki oluşturmaya yardımcı olabilecek ipuçlarını sizler için derledik.

İletişim kurun: İlişkide herhangi bir konu sizi rahatsız ediyorsa, onu içinizde tutmak yerine konuşmak en iyisidir.

Birbirinize saygı duyun: Partnerinizin istek ve duygularına önem verin. Onun fikir ve düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirin. Sağlıklı ilişkilerin sürdürülmesinde karşılıklı saygı en önemli unsur olarak görülür.

Uzlaşmaya çalışın: Anlaşmazlıklar sağlıklı ilişkilerin doğal bir parçasıdır, ancak bir olaya katılmamanız durumunda uzlaşma yolunun bulunması önemlidir. Çatışmaları adil ve rasyonel bir şekilde çözmeye çalışın.

Yardımcı olun: Birbirinize güvence ve teşvik sunmaya çalışın. Partnerinizin desteğine ihtiyaç duyduğunuzu ona hissettirin.

Birbirinizin mahremiyetine saygı gösterin: İlişki içerisinde olmanız, her şeyi paylaşmanız ve sürekli bir arada olmanız gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı ilişkiler kurabilmek için özel alanlara ihtiyaç duyulur.

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BELKİ BUGÜN TİYATRO OYUNU

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: STRES VE BAŞAÇIKMA YOLLARI