saglik-sorunlarina-dogal-cozumler (2)

Sağlık Sorunlarına Doğal Çözümler

Her sağlık sorununun bir çözümü var. Peki, hangisi ne işe yarıyor ve kimin için uygun? Kendinizi daha iyi hissetmek için doğadan ilham alın.

1. Halsizliğe karşı: Polen ve arısütü

Her geçen gün içten içe tükendiğinizi hissediyor ve bunun önüne geçemiyor musunuz? Öyleyse sizi zıpkın gibi yapacak iki çare var: Polen ve arısütü. O yutması imkânsız kurutulmuş polenleri unutun, artık daha yumuşak, taze ve bal gibi akışkan polenler mevcut. Antiseptik özelliği olan polenler bağırsak floranızı düzenler ve yeniden doğmuş gibi yapar, kalp ve damar hastalıklarına şifa olur. Ayrıca selenyum zengini olan polenler antioksidan görevi görür. Üç ila altı haftalık kür şeklinde bir yemek kaşığı kadar tüketilir. Arısütüne gelince; enerji verir, üzerinizden stresi alır. Üç ila dokuz haftalık kür olarak uygulanır. Aç karnına dolu dolu bir kaşık arısütü dilaltında eritilir. Alerjik bir reaksiyon durumunda bir uzmana danışın. Kanser hastalığınız varsa veya daha önce kanser atlatmışsanız, arısütü tüketmeyin.

Bizim önerimiz: Suda Çözünür Propolis Damla, Beeo, 20 ml

2. Vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirmek için: Deniz suyu

Yazın deniz suyundan fazlasıyla yararlanabiliyoruz ama sezon bittikten sonra da ona ihtiyacımız olduğunu farkında değiliz. Mineral ve eser element zengini olan deniz suyu, vücudunuzun mineral ihtiyacını karşılar ve sizi dinçleştirir. İçindeki besinler genelde organiktir, bu yüzden de vücudumuzda emilimi kolaydır. Burun tıkanıklığına karşı deniz suyu içeren spreylerin harikalarından faydalanıyoruz, ancak artık deniz suyu ampulleri de kür halinde uygulanarak kullanılabiliyor. Henüz ülkemizde satışı olmayan bu deniz suyu ampullerine www.sante-orientale.com adresinden ulaşabilirsiniz. Dört ila 12 haftalık süreçlerde sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de tavsiye ediliyor. Ancak, yüksek tansiyonu veya hipertiroidi olanların kullanması önerilmiyor.

3. Soğuk algınlığına karşı: Ekinezya

Öksürük, nezle, grip hatta anjin… Soğuk algınlığı sizi hayattan alıkoymasın. Kulak-burun-boğaz bölgesi tıpkı bağışıklık sistemimiz gibi soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde zayıflar. Kuzey Amerika kökenli olan ekinezya, soğuk algınlığına karşı her yaşta kullanılan doğal bir şifa kaynağı. Antiviral etkisi sayesinde nezleyi, gribi iyileştirdiği gibi, deri hastalıklarına ve mantar oluşumuna da iyi gelir. Hap şeklinde veya sıvı olarak tüketebileceğiniz ekinezyayı önlem amaçlı kullanacaksanız, ayda sadece 10 gün; iyileşme amaçlı kullanacaksanız da hastalığı hafifletmek ve enfeksiyonun vücutta barındığı süreyi kısaltmak için yine aynı sürede çift doz şeklinde tüketebilirsiniz.

Bizim önerimiz: Ekinezyalı çay, Doğadan

4. Stres karşı: Barbados kirazı

Şehrin kalabalığı, trafik, hava kirliliği, bitmek tükenmek bilmeyen işler… Bir de üstüne sigara içiyorsanız, “şehir hayatının kurbanları” olarak vücudunuzdaki besin rezervleri tehdit altında demektir. Ciddi şekilde enerji depolamaya ihtiyacınız var. Amazon ormanlarından gelen bu kiraz çeşidi C vitamini açısından en zengin meyvedir. Sadece 100 gramında 1000 ila 5000 mg C vitamini bulunur. Bir portakal (50 mg) veya kivinin (25 mg) içerdiği C vitaminiyle karşılaştırılamayacak kadar zengindir. Yumuşacık olan bu meyve mideyi biraz yorsa da sizi uykunuzdan mahrum etmez. Günde bir-iki doz almanız yeterli olacaktır. İhtiyaç halinde diğer C vitamini kürleriyle beraber tüketilebilir.

Bizim önerimiz: Acerola 1000 mg C vitamini tableti, Arkopharma (yetkili eczanelerde)

 5. Mide kazınmasına karşı: Şitaki mantarı

Bütün günün acısını gece tıkınmalarıyla mı çıkarıyorsunuz? Gofret, cips, çikolata… Sonuç: Karaciğeriniz ve mideniz sizden daha çok yoruluyor. Asya kökenli olan bu mantar türü bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesinin yanı sıra kolesterolünüzün de düşmesini sağlıyor. Özellikle kötü kolesterolle savaşıyor. Eski çağlarda “yaşam iksiri” olarak bilinen bu mantarı süpermarketlerde bulabilirsiniz. Omletinize ya da salatanıza ekleyip tüketebilirsiniz. Takviye gıda olarak da kullanabiliyor. Şekerli besinler tüketme ihtiyacınız olduğu anlarda (genelde akşamüstleri) veya mideniz kazındığında, bir doz almanız yeterli.

Bizim önerimiz: Öğütülmüş Shiitake mantarı, Ayhan Ercan, 125 gr (thelifecoshop.com)

5. Depresyona karşı: Sarı kantaron

Gün ışığı almayan ortamlarda uzun süre çalışmak veya kafanızın içindeki düşünceler sizi depresif yapabilir. Sarı kantaronun depresyona iyi geldiği yapılan araştırmalarla yıllar öncesinde kanıtlandı. Bu bitki özellikle ruh hali iyi olmayan kişilere şifadır. Sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz ama en iyi tüketim şekli hap halinde almaktır.

Bizim önerimiz: St. John’s Wort, Solgar, 60 kapsül

6. Konsantrasyon dağınıklığına karşı: Guarana

Konsantrasyonunuzu sağlayamıyor, dikkatiniz dağılıyor ve hafızanız zayıflıyor. Devamlı uyuma isteği ve öğrenme bozukluğu da baş gösterdiyse, bu kırmızı Amazon meyvesi tam size göre, çünkü bitki dünyasının en güçlü kafein deposunu barındırıyor. Bir kahve çekirdeğinden iki hatta üç kat fazla kafein içeriyor. İçindeki tanen maddesi sayesinde kahvenin verdiği anlık uyarılma hissini guarana vermiyor, çünkü guarana kafeini bünyemizde yavaş yavaş etkisini gösteriyor. Guarananın bitkinlik ve dikkat dağınıklığı üzerindeki etkisi birçok bilimsel çalışmayla kanıtlandı. Guarana, merkezi sinir sistemimizi harekete geçiriyor, uyku isteğiyle savaşıyor ve kahveden daha yumuşak şekilde dikkatimizi artırıyor. Guarananın düzenli tüketimi konsantrasyon, hafıza, algı gibi öğrenme kabiliyetinin bileşenlerini güçlendiriyor, üstelik ruh halimize de iyi geliyor. Hap olarak kullanabileceğiniz gibi, her sabah soğuk bir içeceğin içine bir çay kaşığı kadar koyarak tüketmeniz de faydalı olur. Bir ay boyunca kullandıktan sonra, ek olarak iki ay daha kullanılabilir. İçindeki bol kafein miktarı dolayısıyla kalp ve yüksek tansiyon hastalarının, uykusuzluk yaşayanların, mide rahatsızlığı olanların ve kaygı sorunundan mustarip kişilerin guarana tüketmesi önerilmiyor.

Bizim önerimiz: Guarana, Arkopharma, 90 kapsül (yetkili eczanelerde)

7. Enerji düşüklüğüne karşı: Moringa

Hastalığı yeni atlatmış ve nekahet dönemindeyseniz veya hayatınız hamilelik, sınav dönemi, spor aktiviteleri gibi çok fazla enerji gerektiren bir ritimdeyse ya da ruhen ve fiziken tükenmiş hissediyorsanız, moringa tam size göre. Himalaya Dağları’ndan çıkan ve “yaşam ağacı” diye bilinen bu çok dayanıklı bitki, zihin sağlığı ve bağışıklık sistemi için birebirdir. Özellikle zihinsel ve fiziksel yorgunluğu alır. Ayurveda tıbbına göre moringa 300’den fazla özellik taşır. Bunların başında da protein, demir ve B ve C vitamini zengini olması geliyor. Portakaldan 15 kat fazla C vitamini, havuçtan 10 kat fazla beta-karoten ve sütten 17 kat fazla kalsiyum içerir. İçeriğindeki antioksidanlar beyin sağlığını besler, aminoasitler ise dikkati kuvvetlendirirken, stresi azaltır ve ruh sağlığına iyi gelir. Moringanın içindeki demir rezervi vücudumuzda alyuvarların artmasını sağlar. Bu da kaslarımıza ve beynimize giden oksijeni artırır. Moringa tüketmek, yorgunluk hissini azaltır, sindirim sistemini ve dolayısıyla bağışıklığı kuvvetlendirir. Kurutulmuş olarak satılıyor olması içindeki antioksidanları yok etmez. Böylece moringayı yiyeceklere katabilir, takviye gıda olarak başka bitkilerle beraber tüketebilirsiniz.

Bizim önerimiz: Moringa yaprak, Arifoğlu, 50 gr (arifoglu.com)

8. Zihin yorgunluğuna karşı: Ginseng ve Sibirya ginsengi

Zihniniz çok dolu ve her işi halletmeye çalışıyorsunuz, tükendiğinizin farkında bile değilsiniz. Çin kökenli ginseng ve onun Siberyalı kuzeni yorgunluk, stres ve soğuk algınlığıyla savaşmak için birebir. Aynı anda hem libidoyu hem de hafızayı ve konsantrasyonu kuvvetlendirir. Çin ginsengini erkeklerin, Sibirya ginsengini ise kadınların tüketmesi tavsiye edilir. Tüketilecek miktar firmalara göre değişiklik gösterse de önemli olan tedaviyi birden bire kesmemeniz. Yavaş yavaş alımı azaltmalı ve zamanla bırakmalısınız. Aksi takdirde, ani tansiyon düşüşüne sebep olur. Kanser hastalarının veya daha önce kanser geçirmiş kişilerin tüketmesi tavsiye edilmiyor.

Bizim önerimiz: Siberian Ginseng Root Extract, Solgar, 60 kapsül

 

 

Önceki Yazılar

Fobi nedir, Fobilerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sonraki Yazılar

Kadın Haklarını Ne Kadar Biliyorsunuz?