saf-temizligin-basrol-oyuncusu-sabun

Saf Temizliğin Başrol Oyuncusu: Sabun

Yüzyıllardır güzellik sırrı olan doğa dostu temizlik kahramanı sabunlar banyolarımızda yeniden yer almaya hazır.

Doksanlı yılların ilk yarısından daha erken bir dönemde doğduysanız, ilk güzellik malzemenizin anneniz veya büyükannenizden devraldığınız bir kalıp güzellik sabunu olması muhtemel. Tüm dünyada Türk kadınlarının güzellik alışkanlıkları söz konusu olduğunda ilk bahsedilen kalıp sabun kullanımı oluyor. Doğanın şifalı bitkileriyle formülünü güçlendiren sabunlar eskiden hem yüz, hem vücut hem de saç temizliğinde kullanılıyordu. Ancak genç nesiller için bu artık demode bir malzeme haline geldi ve yerini duş jellerine, yüz yıkama köpüklerine ve şampuanlara kaptırdı. Doğal, sağlıklı ve organik olana dönüşle birlikte doğa dostu, zehirsiz, atıksız ve etkili bir cilt bakımı seçeneği olan sabun için artık banyo dolaplarımıza dönme vakti geldi.

Her sabun aynı mı?

Sabun, üç farklı ürün grubuna sahip. Geleneksel sabun (hamam sabunu), donyağı veya domuzyağı gibi bir hayvansal maddenin veya bitkinin (zeytinyağı gibi) mineral baz ile sabunlaştırılması reaksiyonuyla elde ediliyor. Cilt ve saç bakımında ise genellikle “surgras” sabun denilen tatlı badem yağı, shea yağı gibi besleyici içeriklerle zenginleştirilmiş sabunlar tercih ediliyor. Sıvılaştırılmış sabunlar da yine günlük temizlikte duş jellerine iyi bir alternatif olsa da içeriklerinde daha fazla katkı maddesi bulunduruyorlar.

Hem temizlik hem güzellik sırrı

Sabunu cilt bakımında etkili bir güce dönüştüren detay, genelde zeytinyağının temizleyici özelliğiyle zengin doğal içeriklerden gelen iyileştirici gücün birleşiminde saklı. Cilt bakımı için sabun seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken elbette ürünün içeriği ve üretim şekli. SLS, paraben, sentetik maddeler, parfüm ve boya gibi içerikler sabunların masumiyetini bozarak cildimiz için zararlı bir ürüne dönüştürebiliyor. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken, sabunların etik koşullarda, sağlıklı ve güvenilir içeriklerle üretilmiş olması.

Hangi sabun neye yarar?

1. Saçlarınız için: Argan yağı, gül yağı ve hindistancevizi yağı gibi nemlendirici içerikler saç temizliği için birebirdir ve şampuanlarda bulunan silikon, sülfat, paraben gibi zehirli kimyasalları içermezler. Ayrıca kepek sorunu olanlara kükürtlü sabunlar önerilir.

2. Vücudunuz için: Sabunun temizleyici etkisini doğal yağların rahatlatma ve bakım yapma özelliğiyle destekleyen doğal sabunlara karşı duş jellerinin en büyük silahı parfümlü hoş kokularıydı. Ancak doğal kozmetik alanındaki ürün çeşitliliğinin artmasıyla artık bu bir tercih nedeni değil, pek çok güzel kokulu ve iyi içerikli sabuna ulaşmak oldukça kolay.

3. Yüz ve dekolte için: Her cilt tipine uygun içerikteki farklı doğal sabunlar için biraz araştırma yapmanız yeterli. Örneğin akneli bir cildiniz varsa, çay ağacı ve kombucha içeren sabunları tercih edebilir; nemlendirme ve güzel yaş alma içinse keçi sütü içeren alternatiflere yönelebilirsiniz.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Ayrılık Sonrası Bahanelere Yönelmeyin

Sonraki Yazılar

Duyguların Şifresi