saç

SAÇIM, SAÇIN OLSUN!

 

 


Kanser Savaşçıları Derneği’nin kanserle mücadele eden kadınlar için başlattığı “Saçım Saçın Olsun” projesine saç bakım markası Elidor da destek vererek farkındalığı artırmayı hedefliyor.

Kanser tanısı konanların tedavi sürecinde, ilk göze çarpan sorun çoğunlukla saç dökülmesi oluyor. Bu, sadece tedavi sürecinde gerçekleşen ve geri dönüşü olan bir durum olsa bile, kanserle mücadele edenleri, özellikle de kadınları psikolojik anlamda olumsuz etkileyebiliyor. Kişilerin sosyal ortamlarından kendilerini soyutlanmalarına sebep olurken, etiketlenmiş gibi hissetmelerine de yol açabiliyor. Ayrıca, söz konusu kaybın tedavi sürecine de olumsuz açıdan etkileri olabiliyor.

Kanserle mücadele eden hastaların tedavi sürecinde yaşadığı sorunlara ve zorluklara odaklanan bir dernek olan Kanser Savaşçıları Derneği, bu sorunu gündeme getirip konuyla ilgili geçtiğimiz yıllarda bir proje başlatmıştı. Bugün de halen devam eden “Saçım Saçın Olsun” adlı projede, gönüllü kadın ve erkekler saçlarını kestirip peruk olması için saçları dökülen kişilere gönderebiliyor. Saç bağışçıları, yine gönüllü olarak projeye destek veren kuaförlerde ücretsiz kesim yaptırabiliyor ya da bu işlemi dilerlerse kendi kuaförlerinde de yaptırabiliyor. Saçtan peruk yapılabilmesi için saçın en az 30 cm uzunluğunda, kuru ve örgülü olması gerekiyor. Sonrasında Kanser Savaşçıları Derneği’ne ulaşan saçlar, projeye katkı sağlayan peruk atölyelerine gönderiliyor. Peruk talebinde bulunan kişilerse proje sorumlularına derneğin ve projenin sosyal medya hesaplarından ulaşabiliyorlar.

Saç bakım markası Elidor ise, kadınları birbirine destek olmaya davet ederken, kanser tedavisi nedeniyle kendini hayatın içinden çekilmek zorunda hisseden, renklerinden uzaklaşarak yalnızlaşan bütün kadınlara destek olmak için sesleniyor. “Birbirimize destek olmak doğamızda var” mesajını yaymak için Fi – Çi dizisine senaryo entegrasyonu ile dahil olup projeye destek olan Elidor, bu bağlamda bir farkındalık yaratıyor ve kanserle mücadele eden kadınlara “yanındayım” mesajı veriyor.

Siz de bir saç bağışıyla ya da başka bir destekle projede yer alabilir ve kanser hastalarının hayatın içinde kalmalarına destek olabilirsiniz. Konuyla ilgili gelişmeleri takip etmek ve çevrenizdekileri bilinçlendirmek için Elidor’un ve Kanser Savaşçıları Derneğ’nin sosyal medya hesaplarını takip edebilir; sosyal medyadaki #sacimsacinolsun #kansersavascilari #sacimsacindir #gucdogamizdavar etiketlerini ve saçını kesen kız emojisini kullanarak kadınların yanında olabilirsiniz.

Yazı: Gamze Kantarcıoğlu

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

FARKLI LEZZET: KUŞKONMAZ ÇORBASI

Sonraki Yazılar

TEKNOLOJİ ALGIYI YÖNETİYOR