sac-dokulmesi-nasil-onlenir

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

 

 

Havaların soğumasıyla birlikte tıpkı yapraklar gibi saçlarımız da dökülmeye başlar. Ancak, saç kaybını ve sebep olduğu endişeyi durdurmak için asla geç kalmış sayılmazsınız. 

Kış gelince bedenimizde de değişim rüzgârları esmeye başlar. “Mevsimlerin, ritmimizin ve güneş ışığının değişimi, saçlarımızı direkt etkileyen hormonlarımız üzerinde birtakım sonuçlar yaratır. Bu değişim özellikle kadınlarda çok yoğun bir saç kaybına sebep olur ama bu bir yandan da yenilenmenin göstergesidir” diyor dermatolog Didier Coustou. Kel kalma korkusu yaşayan kadınlar, evlerinde ve özellikle banyolarında karşılaştıkları manzarayla daha da panikliyorlar.

Coustou, “Eğer saçkıran hastalığı söz konusuysa, kafanın sadece belirli bir bölgesi kelleşir. Mevsimsel dökülme ise kafadaki tüm saçların orantılı dökülmesidir” diyerek mevsimsel dökülmede endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyor. Saç kaybı en fazla altı ayda geçiyorsa, dökülme mevsimseldir. Yaşam koçu Leila Nasri ise şöyle diyor: “Bize yaşam enerjisi veren yazdan bizi eve kapatan ve ölümü hatırlatan kışa geçişte, saçlarımız da değişim yaşar. Bu geçiş dönemi yeniden doğuşa bizi hazırlasa da, ister istemez üstümüzde gerginlik yaratır.”
Ne yazık ki, yorgunluk ve viral enfeksiyonlar gibi stres de saç dökülmesini tetikleyen bir etken. “Çünkü saçlarımız ve sinir sistemimiz aynı embriyon dokusuna bağlıdır” diyor Nasri. 47 yaşındaki Leman saç dökülmesinden şikâyetçi. “Dengeli besleniyorum ama çok fazla saç kaybı yaşıyorum” diyor. Beslenme düzenimize mutlaka kalsiyum, silisyum, magnezyum ve baklagiller eklemeli, ısırgan otu çayı içilmeliyiz. Bolca yeşil sebze ve asit giderici özelliği olan muz ve kestane gibi yiyecekler tüketmek de faydalı oluyor. 

Saç boyamaya devam edilmeli mi?

Boyayabilirsiniz, ancak saçlarınızı düzleştirmekten, perma yaptırmaktan kaçının. Besleyici saç maskeleri kullanabilirsiniz. Hintlilerin binlerce yıllık saç bakım tariflerinde yer alan ve saç dökülmesini önleyen amla bitkisinden elde edilen saç ürünleri veya neem yağı ile bakım yapabilirsiniz. Bu ürünleri kafa derinize parmak uçlarınızla (tırnaklarınızla değil) daire çizer gibi hafif masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu hareket sayesinde, kulaklarınızdan ensenize kadar bütün saç derinize besleyici ürünü yayabilirsiniz. Bu masaj aynı zamanda sizi rahatlatır ve olumsuz düşünceleri uzaklaştırır. 

 

Önceki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: TEMİZ AİLE ÇOCUĞU

Sonraki Yazılar

BASTIRILMIŞ ÖFKE NEDİR?