sac-bakimi-nasil-olmali (4)

Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Yağlı, ince telli, kuru veya kıvırcık… Saçlarınızı tanıyıp aslında neye ihtiyacı olduğunu tespit etmek, istediğiniz görünüme kavuşmanızı sağlar.

Hepimizin saç tipi, saç bakımından beklentisi ve ideal saç algısı birbirinden farklı. Fakat genel geçer kuralları uygulayıp tek tip ürünler kullanıyor ve saçlarımızın aslında neye ihtiyacı olduğunu sorgulamıyoruz. Siz de “Saç bakımımda bir şeyler yanlış sanki” diye düşünüyorsanız, saçlarınızın isteklerine kulak vermenin tam zamanı.

Yağlı saçlar için

Gece yıkanan saçların sabah ağırlaşmış ve sönmüş olduğunu görmek yağlı saça sahip olanları hayal kırıklığına uğratır. Bunun önüne geçmek için genelde çok sık ve sıcak suyla duş alınır. Fakat bu durum, saç derisinin kurumaya karşı savunma geliştirmesine ve daha çabuk yağlanmasına neden olur. Yağlı saçlarla baş etmenin en iyi yolu, sülfatsız bir şampuanla üç günde bir soğuğa yakın suyla saçları yıkamak. Ayrıca, yağlanmayı dengeleyici saç tonikleriyle saç derinize bakım yaparsanız yağlanma süresini uzatabilirsiniz.

Bizim önerimiz: Tea Tree Saç Bakım Toniği, Naturals by Watsons, 120 m

İnce telli ve hacimsiz saçlar için

İnce telli saçlara sahip olanlar ne yaparlarsa yapsınlar saçlarına hacim veremediklerinden şikâyet ederler. Sönük ve cılız görüntüyü ortadan kaldırmak zordur. Hacim verme işlemi, şekillendirme aşamasına geçmeden önce, duştayken başlar. Dolgunlaştırma etkili bir şampuanla kafanızı öne eğip saçlarınızı yıkamanız ve kremi asla saçın yarısından yukarı çıkartmamanız rutininizin ilk adımında size yardımcı olur. Şekillendirme esnasında ise saç diplerine hacim veren bir sprey uygulayıp, yine başınızı öne eğip kuruttuktan sonra diğer işlemleri uygulayabilirsiniz.

Bizim önerimiz: Luxurious Volume Root Booster, John Frieda, 50 ml,

Kuru ve kalın telli saçlar için

Kuru ve kalın telli saçlara sahip olanlar saçlarını nemlendirmek ve yatıştırmak ister. Bu tarz saçlar yağlı saçlıların tam tersi yapıya sahip olsalar da çözümlerinde ortak bir payda var: Çok sıcak sudan uzak durmak. Yoğun nemlendirme ve besleme özelliği olan bir saç serisi kullanmak ve kremleme aşamasını atlamamak saçlarınızın ihtiyacı olan yumuşaklığı kazanmasına yardımcı olur. Ayrıca, haftada en az iki kere saç maskesi kullanarak bakım rutininizi zenginleştirebilirsiniz.

Bizim önerimiz: Phytojoba Yoğun Nemlendirici Maske, Phyto

Kıvırcık ve dalgalı saçlar için

Doğal yapılarından ötürü en çok özenilen saçlardan biri olsa da kıvırcık saçlılar genelde “Dışı seni, içi beni yakar” diyor. Bakımı ve şekillendirmesi zor olan kıvırcık saçların elektriklenmemesi ve şeklini koruması için ilk aşama sülfatsız ve silikonsuz bir şampuanla derinlemesine nemlendirmek. İkinci önemli nokta ise taramak; mümkün mertebe duşta hafifçe ve saçları kırmadan tarayın. Kıvırcık saçlar için önerilen tarak şekli ise seyrek dişli ve kalın yapıda olanlar. Islakken taranan saçlara besleyici bir serum ve yumuşak bir şekillendirici uyguladıktan sonra, kendi kendine kurumaya bırakın. Fön makinesi kullanmayın.

Bizim önerimiz: Coconut Curls Şampuan, OGX

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

Kadın Haklarını Ne Kadar Biliyorsunuz?

Sonraki Yazılar

Recolor İsimli Sergi Trump Art Gallery’de