sabit fikirlerinizi altüst edin

SABİT FİKİRLERİNİZİ ALTÜST EDİN

Ünlü kişisel gelişim uzmanı Byron Katie, geçirdiği uzun soluklu depresyon döneminden sonra bir aydınlanma yaşadı. Buna göre, sabit fikirlerimiz bize onların gerçekliğe dair çizdikleri çerçeveden daha çok acı veriyordu. Bu tespitin ışığında geliştirdiği “Çalışma” metodu sabit fikirlerimizi ve inançlarımızı sorgulamayı ve kendimize güvenimizi kuvvetlendirmek için onları yıkmayı hedefliyor.

Hedef: Omuzlarımızda bir yük haline gelen, bizi zayıflatan düşüncelerimizi belirlemek ve onları saf dışı bırakmak.

Nasıl uygulanır? Kâğıda dökerek veya yüksek sesle dile getirerek yapılabilir. Sizi aşağı çeken veya potansiyelinizden şüphe ettiren sabit fikri belirleyin: “Ben bu işi asla başaramam” gibi. Sonra kendinize sırayla şu soruları sorun:

1.Bu düşünce doğru mu?

Cevabınız kendinden emin veya tereddütlü şekilde “Evet” olabileceği gibi, kendinizi “Pek sayılmaz” derken de bulabilirsiniz.

2.Bu düşüncenin doğru olduğundan kesinlikle emin misiniz?

Eğer hâlâ gerçek olduğunu düşünüyorsanız, yapmak istediğiniz şeyleri yapamayacağınızı kanıtlayıcı örnekler bulun.

3.Bu sabit fikir sizde nasıl etkiler yaratıyor?

Örneğin bir işi başaramayacağınızı düşündüğünüzde, neler hissediyorsunuz? İç dünyanızı sorgularken, cevabınızı çok dikkatli bir şekilde düşünün. Öfke, utanç veya bezginlik hissettiğinizi söyleyebilirsiniz. Öte yandan omuzlarınızdaki yükün hafiflediğini fark edebilir ve memnuniyet de hissedebilirsiniz.

4.Bu sabit fikir olmadan nasıl biri olurdunuz?

Bu soru sizin sabit fikirlerinizden ibaret olmadığınızı ve kendinizi onlardan kurtarmak için gün yüzüne çıkarmanın yeterli olduğunu anlamanız içindir. Böylece onların yerine yeni fikir ve duygular koyabilirsiniz. Düşüncelerinizi üç şekilde yönlendirebilirsiniz:

Kendinize karşı: Yapmak isteyip yapamadıklarınızı, bunlar için hayatınızda yeterli alan açamamanıza bağlayabilirsiniz. Buna uygun üç örnek bulun.

Dışarıya karşı: Yapmak istediklerinizin kapasite ve potansiyelinizin çok uzağında olduğunu düşünebilirsiniz. Buna uygun üç örnek bulun.

Karşıt olanı: İsteklerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirebilecek yeterlilikte olduğunuzu kendinize söyleyebilirsiniz. Buna uygun üç örnek bulun.

 

 

Önceki Yazılar

TAVUKLU KİNOALI SALATA

Sonraki Yazılar

ÜÇ SORUDA AŞK