rüyalar ne anlatır

RÜYALARIMIZ BİZE NE ANLATIR?

 

 


Rüyalarımızda sık sık gördüğümüz yedi sembolün sahip olduğu evrensel köken, onların gerçek manasını anlamamıza yardımcı olacak anahtarı bizlere sunuyor. Bütün rüyalarımız belli sembollerin etrafında şekillenir. Bu semboller kişisel hikâyelerimizle bağlantılı olduğu kadar, kolektif bilinçdışının büyük kütüphanesinden de ödünç alınır. En kuvvetli ihtiyaçlarımızı, isteklerimizi ve endişelerimizi temsil ederler. Yazar Hélène Renard rüyalardaki sembolleri anlamak için psikanaliz ve sembolizmden beslenen bir teknik ortaya koyuyor. Bunu yapmak için Renard, her sabah uyandığınızda o gece gördüğünüz rüyayı kendinize anlatmanızı öneriyor: “Rüyamda şöyle oluyordu…” Böylece rüyanın ana sembolü kendiliğinden ortaya çıkıyor; tren, ev veya bahçe gibi. Eğer birden fazla sembol söz konusuysa en önemlisini belirlemek için rüyanıza bir isim vermenizi öneriyor, tıpkı bir filme isim verir gibi. Örneğin rüyanızda bir köpek, göl ve gümüş gördüyseniz, rüyanızın adı “gümüş göldeki köpek” olmalı, “gümüş köpeğin gölü” değil. Burada belli ki köpek baskın semboldür. Hélène Renard’ın rüyalarda en çok görüldüğünü tespit ettiği yedi sembolü inceledik. Bu anahtar sembollerin her zaman tek bir anlamı olmuyor ama her birimizin rüyalarımız hakkında merak ettiği noktalar için bir çıkış noktası görevi görüyor.

Rüyanızda…

EV GÖRMEK

Ev, zihinsel ve bedensel dünyanızda kendinizi nasıl algıladığınızın göstergesidir. Uyumlu, hoş, düzenli veya düzensiz olsun, ev görmek kendinizi sevdiğinizin ve duygularınızı yönetebildiğinizin işaretidir. Bedeninizle dengeli bir ilişkinizin olduğunu gösterir. Bir evi altüst olmuş halde görmek, hayatınızda karışıklık olduğunu, zor bir dönemden geçtiğinizi gösterir. Rüyada bir evin hangi odasını veya odalarını nasıl bir ruh haliyle gördüğünüz de önemlidir. Her bir oda ayrı bir semboldür. Mutfak, dönüşümü anlatır. Salon, alışverişi temsil eder. Banyo bedenle olan ilişkinin ve arınmanın, yatak odası duyguların ve cinselliğin, tuvalet ise özgürlüğün işaretidir.

BEDEN GÖRMEK

Rüyayı gören kişi genelde el, kol, boyun gibi vücudunun sadece bir bölümünü görür. Vücudumuzun her bölgesi ise yaşanılan farklı bir zorluğu anlatır; eller ilişkilerdeki, bacaklar değişimdeki, boyun ise iletişimdeki zorluğu temsil eder. Bunların rüya esnasında hangi durumda olduğuna ve rolüne odaklanın. El, el sıkışmak için mi, yoksa vurmak için mi rüyanıza girdi? Eliniz sağlıklı mı görünüyordu, yoksa yaralı mıydı? Ne kadar ayrıntı hatırlarsanız, zorluklarınızı, ihtiyaçlarınızı, çelişkilerinizi o kadar iyi analiz edebilirsiniz. En çok görülen rüya senaryolarından biri diş dökülmesidir. Eğer dişleriniz rüyanızda sağlıklıysa, bu sizin sakin ve sorunsuz olduğunuzu gösterir. Eğer dişler çürük veya yerinden çıkmış halde ise bu, hayatınızda bir özgürleşme döneminde olduğunuzu ve yeni bir düzene gireceğinizin göstergesidir.

BEBEK GÖRMEK

Bebek özvarlığımızın temsilidir. Rüyada doğum görmek, hayatınızda yeni bir başlangıç yapacağınızı veya bir projenin hayata geçeceğini, yeni temeller üstüne kurulmuş bir ilişkiyi, hayatınızın yönünü değiştirecek biriyle tanışacağınızı anlatır. Gülen ve sağlıklı bebek görmek, özvarlığınıza, varoluşunuza ve ruhsal ihtiyaçlarınıza karşı ne kadar özenli olduğunuzun işaretidir. Bunun aksine üzgün, kirli ve terk edilmiş bir bebek görmek ise kendinize saygı ve sağduyu ile yaklaşmadığınız anlamına gelir. Çift ilişkisinde bebek görmek, olumlu veya olumsuz bağlara işaret edebilir. Bir bebeğin öldüğünü görmek ise içsel dönüşüme, bağımsızlığa, olgunluğa ve özgürlüğe kavuşmanın işaretidir.

PARA GÖRMEK

Altın külçeleri, değerli taşlar, para desteleri, altın parçaları… Hemen umutlanmayın, rüyanız piyango ikramiyesi alameti değil ama sizin asıl hazinenize, yani iç zenginliğinize işaret ediyor. Bu para veya altınlarla rüyanızda ne yaptığınıza odaklanın. İsraf mı ediyordunuz? Tadını mı çıkarıyordunuz? Çaldırıyor muydunuz? Yoksa bunları elde etmek için mi uğraşıyordunuz? Rüyanızda bunlarla ne yaptığınız, gerçek hayattaki şahsi zenginliğinizi nasıl değerlendirdiğinizi veya değerlendirmediğinizi gösterir. Kendinizi değerli görüyor musunuz? Keşfetmediğiniz hangi yetenekleriniz var? Başkalarına mı imreniyorsunuz? Eğer rüyanızda altın veya gümüş sembolleri güçlü ise bunu kendinizin değerini bilmemenize yorabilirsiniz.

HAYVAN GÖRMEK

Bu tip rüyaların bize verdiği mesaj, görülen hayvanın karakteristik özellikleriyle açıklanır. Agresif mi, uykucu mu, neşeli mi? Aynı zamanda kültürümüzde o hayvana atfedilen özellikler de önemlidir. Birçok kültürde kedi bağımsızlığı, köpek sadakati, yılan değişimi ve kartal da gücü temsil eder. Gördüğünüz hayvanın rüyadaki davranışıyla sizin gerçek hayattaki davranışınızı ve karşılaştığınız zorlukları bağdaştırabilirsiniz. Endişeli bir hayvan gördüğünüzde, bu genelde dikkatinizi yüzleşmek istemediğiniz bir sorununuza yoğunlaştırmanız gerektiğini anlatır. İçsel dönüşümü, değişimi anlatan rüyalarda yılan görürsünüz ama yılan aynı zamanda libidoyu, daha geniş tanımıyla cinselliği ve hayat enerjisini anlatan bir semboldür.

ARABA GÖRMEK

Araba, hayatınızı ve kendinizi nasıl yönettiğinizi temsil eder. Bu yüzden rüyanızda bunları her açıdan nasıl yönettiğinizi sorgulamanızı gerektirir. Dikkatli misiniz, yoksa ciddi riskler mi alıyorsunuz? Kendinizi direksiyon başında mı görüyorsunuz, yoksa başkası mı arabayı kullanıyor? Kaza mı yapıyorsunuz? Yaptıysanız, kurban mısınız yoksa kazayı işleyen mi? Yolcuysanız, ön koltukta mısınız, arka koltukta mı? Ne kadar çok ayrıntı yakalarsanız, bağımsızlığınızı, olgunluğunuzu, sorumluluklarınızı o kadar iyi analiz edersiniz. Aracın ne durumda olduğu da hesaba katılması gereken bir semboldür. Yeni mi, bakımı yapılmış mı veya eski ve bakımsız mı? Lüks bir araba mı, yoksa sıradan mı?

ÖLÜM GÖRMEK

Mezarlık, tabut, toprağa verme işlemi gibi farklı ayrıntılara sahip olsa da ölüm, sanılanın aksine yeniden doğuşu temsil eder. Başka bir deyişle rüyada ölüm görmek, güçlü değişimlerin kapıda olduğunun habercisidir. Bizi aşağı çeken, yerimizde saymamıza sebep olan davranış ve alışkanlıklarımıza veda edeceğimizi gösterir. Varlığımızın metamorfoza uğrayarak şekil değiştirmesi, kayıp vermekten, kabullenmesi kolay veya zor vazgeçişlerden geçer ama her zaman bilinçli bir yolda ilerlenir. Ölüm görmek, daha iyi, daha doğru bir hayata başlayacağımızı vaat eder. Fani dünya ile ebedi âlem yani hayatla ölüm arasındaki mezarlığı rüyada görmek yenilenmenin habercisidir. Daha düzgün bir hayata başlamadan önce, şimdiki düzeninizi sorgulamaya sizi yönlendirir. İlerlemenizi engelleyen, enerjinizi tüketen, hayat sevincinin içinize işlemesine engel olan her şeyi dikkatlice sorgulamaya sizi davet eder.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

TEKRAR SIKICI MIDIR?

Sonraki Yazılar

NEFES TEKNİKLERİ