ruhen-hepimiz-biseksuel-miyiz

RUHEN HEPİMİZ BİSEKSÜEL MİYİZ?

Jinekolog Suzanne Képès “ Yüzde 100 heteroseksüellik ya da eşcinsellik yoktur” diyor.

Doğa tarafından farklı cinsiyetlerle bezenmiş olsak da bilinçdışımızda bu farklılık aslında yok. Ruhsal biseksüelliğin aslında insan cinselliğinin birinci evresi olduğundan ilk olarak Freud bahseder. Bu biseksüelliğin kaynağı Ödipus kompleksidir yani bu demek oluyor ki 3-4 yaşlarındaki çocuk, aşk nesnesi olarak karşı cinsiyetindeki ebeveyni benimser ve ret nesnesi olarak da kendisiyle aynı cinsiyette olan ebeveynini görür. Ruhsal olarak gelişmek için çocuğun babasını ve annesini kimlik nesnesi olarak benimsemesi gerekir.

Her insan biyolojik cinsiyet kimliğinden öte ruhsal biseksüelliği deneyimler. Suzanne Képès, “Yüzde 100 heteroseksüellik ya da eşcinsellik yoktur” der. Carl Gustav Jung’un teorisine göreyse, her iki cinsiyette de öteki cinsiyetin özellikleri bulunur. Kadındaki erkeksilik için “Animus”, erkekteki kadınsılık için “Anima” terimleri kullanılır.

Son olarak Suzanne Képès, “Anima’sındaki yumuşaklığı ve şefkati kabul etmeyen erkek, maço bir tavrı zorlayarak kendini boğar. Aynı şekilde kadın da Animus’un güçlü ve cesur yanını çoğu zaman ‘çok erkeksi’ bularak kabul etmez” diyor.    

 

 

Önceki Yazılar

İLİŞKİLERDE KÖTÜ MUAMELEDEN NASIL KAÇINMALI?

Sonraki Yazılar

EDEBİYATIN GÖZÜNDEN AŞK