robotlar-boslugumuzu-mu-dolduracak

ROBOTLAR BOŞLUĞUMUZU MU DOLDURACAK?

Robot bilimciler, bizimle rahatlıkla iletişim kurabilecek bize en yakın robotu yapmak için çalışıyor. Dans eden, hastanelerde hastabakıcılık yapan, çay demleme gibi basit mutfak işlerinin üstesinden gelen, konuşan, anlayan, cevap veren, insan gibi görünüp duyguları fark edebilen yapay zekâlar geliştiriliyorlar. Bilim insanlarının henüz aşamadığı nokta, robota duygusal zekâyı verebilmek olsa da yapay zekâlar beş farklı duyguyu (kaygı, sinir, neşe, sakinlik, sürpriz) ve insanın gülümsemesini tanımlamayı başarabiliyorlar. Duygularımızı okumaya ve farklı tepkiler vermeye başlıyorlar. Pepper’ı hatırlarsınız belki. Softbank tarafından geliştirilen bu robot, Japonya’da yaşlılara yardımcı olması ya da aile içinde kullanılması için tasarlandı. Görünen o ki çok yakında insanların bıraktığı boşluğu robotlar doldurmaya çalışacak.

Peki ya sonra? Belki de “Aşk” (Her) ve diğer birçok filmde olduğu gibi hayatımızda eksikliğini hissettiğimiz şeylerin yerine geçecekler. Hep robotlar ileri gidecek değil ya bu kez biz gidelim; kaybettiğiniz kızınızın beyninin taranıp bir robota yüklendiğinde sahip olacağınız gücü bir düşünün. Bir gün kapınızı kızınız gibi davranan, onun gibi görünen ve duygularını açığa vuran yapay zekâlı bir android açabilir. Doğumundan itibaren sahip olduğu her anın sağlam kalacağını düşünsenize; gelecekte ne olacağını kim bilebilir?

Çok mu ileri gittik?

Hayır, gitmedik. Çünkü bugün bile insanın hesaplama kapasitelerinin çok üstünde çalışabilen ve düşünme paternlerine benzer çalışma prensibine sahip bu yazılımlar bizi yenebiliyor. AlphaGo yazılımının, Çinli şampiyon oyuncuyu strateji oyunu Go’da yendiğini hatırlayın. Keza Usain Bolt’tan hızlı koşan robot Çita da hareket kapasitesi ile insanın tüylerini diken diken ediyor. Arada tatlı bir çekişme var gibi duruyor, değil mi? Ancak hayır, çünkü yapay zekâ ile insan arasındaki bu çekişme bizim aleyhimize sonuçlanabilir. Sahi, sizce işimizi elimizden alabilirler mi? “Evet, alacaklar” diyor Fütüristler Derneği denetim kurulu üyesi Hasan Can Volaka ve ekliyor: “Ancak bunlar sırf kas gücüne ya da monotonluğa dayalı, insanın yaratıcı özelliğini kullanmadığı işler olacak. Aslında insanların yapmaması gereken ağır işleri yapacaklar. İnsanlar olarak bizim daha çok yaratıcı düşünce sistemini kullanmamızın ve yeni şeyler üretmemizin önünü açacaklar. Genel olarak baktığınızda, bizim için tamamıyla faydalı bir süreç.” GelecekHane kurucusu Halil Aksu da aynı şekilde, “İstihdam konusunda çok endişeye gerek yok. Elbette yapay zekâ bazı mesleklerde çalışanların sayısını azaltacak. Ancak diğer yandan, yeni istihdamlar oluşturacaklar. Neden hâlâ maden işçisi ya da ağır yük taşıyan hamallar var ki? Bunları zaten robotlar yapsın. Ve yapacaklar da…” diyor.

Öyle ya da böyle bundan 100 yıl sonra torunlarımız muhtemelen bugünkü gibi çalışmayacak. Hatta gardiyanlar şimdiden CV hazırlayabilirler! Çünkü Çin’in yapay zekâ destekli teknolojiler sayesinde mahkûmları sürekli izleyen bir alarm sistemini kurmaya başladığı haberi çoktan geldi. Japonya’da robotlar tarafından işletilen bir otelin ise çok başarılı olması üzerine benzerlerinin açılması bekleniyor. Hastanelerde yerlerini alan robotlar, yakın zamanda taksilerde de olacak.

Yazı: Ebru Paksoy

 

 

Önceki Yazılar

BAŞARISIZ OLUNDUĞUNDA NE YAPILMALI?

Sonraki Yazılar

ŞİZOFRENİ TÜRLERİ