reflu-agrilarinizi-hafifletecek-besinler

Reflü Ağrılarınızı Hafifletecek Besinler

Boğaz ve midede yanma, kuru öksürük, şişkinlik, boğaz ağrısı reflünün temel belirtileri olarak biliniyor. Bu şikâyetleri en aza indirmek için beslenmenizi değiştirmeniz gerekebilir.

Reflü ağrılarınızı en aza indirecek birkaç besin:

1. Sebzeler

Sebzeler, yağ ve şeker bakımından düşük olduğu için mide asidini azaltmaya yardımcı olur. Taze fasulye, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, patates ve salatalık en çok önerilenler arasında.

2. Zencefil

Zencefil, mide rahatsızlıkları için kullanılan doğal bir ilaçtır. Semptomlarınızı hafifletmek için zencefil çayı içebilir, smoothie veya diğer tariflerinizde de taze zencefil kullanabilirsiniz.

3. Yulaf ezmesi

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan yulaf ezmesi, mide rahatsızlığına da iyi geliyor. Lif bakımından oldukça zengin olan bu besini öğünlerinize eklemeyi unutmayın.

4. Meyve

Kavun, muz, elma ve armut gibi meyveler reflü asidini daha az tetikler. Turuncu meyvelerden uzak durmanızı öneririz.

5. Beyaz et

Tavuk, hindi, balık ve diğer deniz ürünleri reflü semptomlarını azaltabilir. Etleri fırında, ızgarada pişirebilir veya haşlayabilirsiniz.

 Uzak durulması gereken besinler:

Patates kızartması, yüksek yağlı yiyecekler, tereyağı, tam yağlı süt, portakal, limon, greyfurt, ananas, domates, dondurma, patates cipsi ve diğer paketli gıdalar.

(Bu yiyecekler, genel olarak en çok tavsiye edilenlerdir. Besin kullanımları kişiden kişiye değişebilir. Şikayetleriniz için muhakkak bir doktora başvurmanızı öneririz. )

 

 

Önceki Yazılar

Kafayı Dağıtmanın Üç Yolu

Sonraki Yazılar

Siber Zorbalık