q

PSYCHOLOGIES’E SORUN!


Uzman Klinik Psikolog, Öğretim Görevlisi Mia Medina sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Eşim benden uzaklaştı ve evden ayrıldı ama boşanmak da istemiyor, hayatıma nasıl devam edeceğimi bilemiyorum.

Eşimle üç senedir evliyiz, ancak bir yıl kadar önce onun benden uzaklaştığını hissettim. İlk başta işlerini bahane ederek uzun ayrılıklar yarattı, altı ay önce de düşünmek için zaman istediğini ve bu süreçte benimle yaşamak istemediğini öne sürerek evden ayrıldı. Altı aydır sınırlı iletişim kuruyoruz ama boşanmak da istemiyor. Sürüncemede kaldım. İşime konsantre olamıyorum, uyuyamıyorum, yaptığım hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Ne yapmalıyım? Arda, İstanbul

İlişkide bu gibi ciddi problemler ve ayrılık her zaman çok acı verir ama sanki senin şu anda en büyük sorunun içinde bulunduğun belirsizlik, senin deyişinle “sürünceme” hali. Anladığım kadarıyla eşine karşı hala bir şeyler hissediyorsun; en azından ilişkiyi sürdürmek için çaba göstermeye niyetlisin. Bu sebeple de, onun duygularının değişmesini umut ediyor, en azından net bir karar vermesini bekliyorsun. Tabii bu da hem ikinizin arasında hem de senin kişisel hayatında seni tamamen edilgen ve çaresiz kılan bir dinamik yaratıyor. Bu duruşu değiştirmek ilk etapta çok zor da olsa, orta ve uzun vadede sana iyi gelecektir. Eşinden ilişkinizi yeniden inşa etmek yönünde bir adım talep edebilirsin; örneğin çift terapisine gitmek ya da eve dönme ihtimalini konuşmak gibi. Bu yönde herhangi bir adım atamıyor, yani sebebi ne olursa olsun ilişkinize hiçbir yatırım yapamıyorsa, belki o noktada sen bu ilişkinin içinde olmak istemediğine karar verip bitirme sürecini başlatabilirsin. Bu tabii ki zor ve acılı bir süreç olacaktır, ancak hayatına nasıl devam edeceğin konusunda bir açıklık ve dolayısıyla bir rahatlama ve umut da getirecektir. Eğer eşinin her türlü adımı reddetmesine rağmen ilişkiyi sonlandırma yönünde bir şey yapamıyorsan, bunun sebeplerini de araştırmak isterdim. Hayatını arafta sürdürmeye zorlayan bir durumu bırakamamanın senin için farklı anlamları olabilir mi?

Son olarak da, yaşadığın bu zor durum depresif bir süreci tetiklemiş gibi anlıyorum. Böyle bir dönemde konsantrasyon ve uyku sorunları yaşaman, hayattan zevk alamaman normal; ancak bu süreç kendi içinde de bir kısırdöngü oluşturup seni paralize edebilir, ilişkin ve kendin için sağlıklı kararlar vermeni ve aksiyon almanı engelleyebilir. Şu anda bir terapi sürecine başlamak, hem ilişkini ve kendini anlamak hem de bu depresif süreçte destek olmak açısından sana iyi gelecektir.

Hayatım yolunda gibi ama hayallerimi gerçekleştiremediğim için mutsuzum.

Beş senedir yönetici asistanı olarak çalışıyorum. Geçen sene de nişanlandım. Hayatım bana çok yavan, renksiz ve sıkıcı geliyor. Küçükken, olmak istediğim kadının hayallerini kurardım. Şimdi bakıyorum da, hem görüntüm hem de yaşam stilim bu hayallerden çok uzak. Bu umutsuzluğu nasıl yenebilirim? Mirel, İzmir

Sadece temel ihtiyaçlarının karşılanmasıyla yetinmeyip daha zengin ve dolgun bir yaşam istemen güzel ve önemli bir şey. Ancak esas kritik ve yanıltıcı olabilecek nokta, bu canlılığı nerede ve ne şekilde aradığın. Profesyonel ve kişisel deneyimimden yüzlerce örneğe dayanarak söyleyebilirim ki, dışarıdan son derece heyecanlı ve renkli görünen hikayelerin kahramanları, yaşantılarını son derece cansız ve monoton bir şekilde deneyimleyebiliyor. Bazen de, başkasına sıradan ve renksiz görünen hayatlar, kişiler tarafından oldukça derin ve canlı olarak yaşantılanıyordur. Günümüzde sosyal medya “mutlu” ve “renkli” hayat kavramlarıyla ilgili yanlış algıları iyice besliyor. Bu sebeple, sosyal medyada uzun zaman geçirmek, kendi hayatını gerçek olmayan imgelerle kıyaslayıp bir umutsuzluk döngüsünde kaybolmana sebep olacaktır. Sosyal medyaya yansıtılanlar hepimizin zihninde birtakım mutluluk standartları geliştirdi: Güzel olmak, şık giyinmek, ilginç yerlere seyahat etmek, “aşkı bulmak” gibi. Bunlar tabii ki güzel şeyler, ancak seçme fotoğraflarla dışarıya gösterilenler, kişilerin karmaşık ve çok katmanlı gerçek yaşam deneyimlerini asla yansıtamaz. Bunun yerine, bahsettiğin “küçükken olmak istediğin kadını” daha derinden tanımaya çalışabilir miyiz? Bu nasıl bir kadındı? Nelere sahipti? Belki o hayalleri bire bir yaratman imkansız ancak hala erişebileceğin öğeleri olabilir mi? Tabii bu yolda, hayatında bazı değişiklikler yapman da gerekebilir. Bu, iş hayatında veya ilişkinde köklü bir değişim de olabilir; gitmek istediğin bir yere seyahat etmek, hayatına canlılık getirebilecek bir hobi edinmek, fiziğine daha çok özen göstermek veya seni daha çok besleyen arkadaşlıklara yatırım yapmak gibi ufak yeniliklerle de hayatına yavaş yavaş renk ve canlılık gelebilir.

 

 

Önceki Yazılar

ÇOCUĞUMA KİTAP OKUMAYI NASIL SEVDİRİRİM?

Sonraki Yazılar

“TARTIŞMALARDAN KAÇIYORUM”