cocukkk1

ÖZGÜVENLİ ÇOCUKLAR


Kendine güvenen çocuklar yetiştirmek her ebeveynin hayali. Hazırladığımız önerilerle her yaş döneminde çocuğunuza özgüven aşılayacak doğru mesajları adım adım verebilirsiniz.

Yazı: Flavia MAZELIN

Çeviri: Serra Akyüz

 0-12 ay: Temas meselesi

Bu dönemde bebek annesiyle bir bütün, adeta tek vücut olduğunu düşünür. Çevresindekilerin bilincinde değildir. Bu aşamada, bebeğin güven hissi iki şeye bağlıdır.

Güven hissinin ilk kaynağı göreceli öngörülebilirliktir. Bebeğin hayatı kurallıdır ve süregiden ritimde sürprizlere yer yoktur. Okşanmak, tuvalet, uyku, yemek gibi tüm adımlar büyük bir değişiklik yapılmaksızın yinelenir. Bu rutin bebeğin bakım verenlerine karşı güven duymasını sağlar. İkincisiyse ilişkisel tutarlılıktır. Ebeveynlerin duyguları, yüz ve vücut hareketleriyle tutarlılık içerisinde olmalıdır. Birinin diğerinden farklı olması bebeği tedirgin eder ve ona kendini güvensiz hissettirir.

Önerilen davranış biçimi: Güven hissi fiziksel temas, sevgi ifade eden bakışlar, davranışlar ve sözcükler aracılığıyla inşa edilir. Çocuğunu sık sık kucağına almak, ona masaj yapmak, onunla usulca konuşmak ona, “Seni seviyorum, bu hayatta bir yerin var, sana zaman ayırıyorum ve bundan zevk duyuyorum” mesajını verir.

12 ay-3 yaş: Macera ile emniyet arasında

Bu dönemde çocuk yer değiştirme özerkliğinin farkına varır. Keşfetmek istediği yer ve nesnelere doğru tek başına hareket edebilir. 12 ay-3 yaş aralığındaki çocukların kendine güveni, bu keşiflerinde ebeveynlerinin cesaretlendiren ve güven duygusu uyandıran bir biçimde, yerine göre “Hayır, henüz bunun için çok küçüksün” ya da “Evet, bunu tek başına yapabilirsin” telkinleriyle kendilerine eşlik etme becerisine bağlıdır. Ebeveynler fazla tedirgin davranırlarsa, çocuklarının kendi yetilerinden şüphe duymalarına neden olabilir. Öte yandan davranışlarında fazla serbest bırakılan çocuklar, hele ki bu serbestlik bir kaza ile sonuçlanırsa, bu kez ebeveynlerinin emniyetini sağlama konusundaki yeteneğini sorgular.

Önerilen davranış biçimi: Çocuğa ufak görevler vermek veya onun kendi kendine yıkanmasına müsaade etmek kendiyle ve özerkliğiyle gurur duymasını sağlar. 18 ay civarında, girişkenlik evresinde, çocuk iki çift ayakkabıdan veya iki kitaptan birini seçmek gibi kişisel tercihler yapabiliyor olmalıdır. Çocuk bu şekilde beğenilerini ortaya koyarak bir özne olarak yaşamayı öğrenir.

 

 

Önceki Yazılar

HAYATIN TAM ORTASINDA OLMA KORKUSU

Sonraki Yazılar

İLİŞKİDE DEĞİŞİM RÜZGARLARI

Bir cevap yazın