free will

ÖZGÜRCE KARAR VERMEK İÇİN OKUYUN

 

 


Doğru seçimler yapmanıza yardımcı olabilecek bu kitapların faydasını göreceksiniz.

DOĞRU KARARLAR İÇİN

Dürtme, Cass R. Sunstein, Richard H. Thaler, Pegasus Yayınları

Her gün hayatımıza dair her alanda birçok karar alıyoruz, fakat ne yazık ki her zaman doğru seçimler yapamayabiliyoruz. Bunun en önemli nedenlerinden biriyse hepimizin çeşitli önyargılara teslim olmuş olması. Thaler ve Sunstein, kişilerin kendileri, aileleri ve toplumları için en iyisini seçmelerine olanak tanıyan yollar sunuyorlar.

HAYAL GÜCÜNÜZÜ GENİŞLETİN

Yaratıcı Düşünce, Michael Michalko, Koridor Yayıncılık

İş dünyasından bilime, sanattan günlük hayata pek çok alanda diğerlerinden birkaç adım öne çıkmayı kim istemez değil mi? Michael Michalko “Yaratıcı Düşünce” adlı kitabında, doğal yaratıcılığın formülünü sunuyor. Sık sık kendinize, “Ben bunu neden daha önce düşünemedim?” diye soruyorsanız, çeşitli egzersizler, stratejiler ve ilham verici gerçek hikayelerle fikirlerinizi özgürleştirebilir ve hayal gücünüzü zenginleştirebilirsiniz.

ÖZGÜR İRADEYE DAİR

Benlik Yanılsaması, Bruce Hood, Ayrıntı Yayınlar

Hepimiz özgür iradeleri ve bağımsız benlikleri olan bireyleriz. Bu düşünceye derinden bağlı olsak da, Bruce Hood elde ettiği bilimsel bulgularla “Benliğimiz ve özgür irademiz birer yanılsamadan ibaret” diyor. Kitapta, benlik yanılsamasının beyinde nasıl üretildiği ve bireyin onu kuşatan koşullarla insanların bir yansıması olduğu düşüncesi incelenirken, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların benlik algımızı nasıl değiştirdiği de ele alınıyor.

ANLIK TERCİHLER

Blink, Malcolm Gladwell, Mediacat Yayıncılık

Malcolm Gladwell, çok düşünmeden alınan kararların, ince ince düşünülmüş kararlar kadar iyi olabileceğine değinirken, madalyonun diğer yüzüne bakmayı da ihmal etmiyor. İçgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorgulayan “Blink“, psikoloji ve nörobilim teorilerini hayatın çeşitli alanlarından yaşanmış örneklerle sınıyor.

DÜŞÜNCELER ÜSTÜNE

Hızlı ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman, Varlık Yayınları

Hayatın hızına yetişmeye çalışırken, düşüncelerimiz de aynı hızla akıp gidiyor. Peki, sizce sezgilerimize ne zaman kulak vermeliyiz? Daniel Kahneman, iş ve özel hayatınızda seçimlerinizi nasıl yaptığınıza değindiği “Hızlı ve Yavaş Düşünme” kitabında, kaçınmakta zorlanılan zihinsel hatalardan korunmanın farklı yollarını da okuyucuya sunuyor.

YAPMAMAYI TERCİH ETMEK

Katip Bartleby, Herman Melville, İş Bankası Kültür Yayınları

Moby Dick” ile tanınan Amerikan edebiyatının önemli yazarlarından Herman Melville, bu hikayesinde “en iyi hayat en kolay hayattır” inancına derinden bağlı bir avukatın, Bartleby’yi işe almasıyla hayatının temelden sarsılmasını konu ediniyor. “Katip Bartleby“, modern çağda reddedişin, direnişin ve insanın kendisi olarak kalabilme iradesinin çarpıcı bir öyküsü.

 

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

GÖRÜNENİN ARDINDA

Sonraki Yazılar

İÇ MEKANLARA YEŞİL DOKUNUŞ