otizm1

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR!

 

 


Bugün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü. 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edildi. Her yıl “Otizm Farkındalık Ayı” olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Otizm, otistik spektrum hastalıkları da denilen yaygın gelişimsel bozuklukların birçok türünden biri. Ülkemizde 1 milyon 142 bin 586 otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4 milyon 568 bin aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor.

Pek çok medya kuruluşu ve sivil toplum örgütü tüm dünyada Otizm ile ilgili farkındalık mesajları yayınlıyor ve paylaşıyor. Kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören “Mavi Işık Yak Kampanyası” (Light It Up Blue) bu yıl Türkiye’de de gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlanacak. Ayrıca sosyal medya üzerinden de#otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar paylaşılacak.

Ne otizmli bireyleri, ne de ailelerini yalnız bırakmıyoruz. Farkındayız!

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

İNANIN, GÖRÜN, YAPIN!

Sonraki Yazılar

AŞKIN MEYVELERİ