onyargi-erkekler-neden-aglamaz

ÖNYARGI: ERKEKLER NEDEN AĞLAMAZ?

Erkekleri gözü yaşlı görmek bizi şaşırtır, çünkü genelde sessizce ve tek başlarına kaldıklarında ağlarlar. Günümüzde duygularını kalabalık içinde biraz daha göstermeye başlasalar da, erkeklerin ağlaması kadınlar için hâlâ gizemini koruyor.

Erkekler ağlamaz diye öğretilmiş olsa da erkekler ağlıyor, hem de gün geçtikçe daha çok! Televizyonda ve sinemada kadrajın erkek gözyaşlarına daha sık odaklandığını görmeye başladık. Hatta bu sahneler neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Erkek izleyiciler de aynı şekilde duygularını kendilerinden önceki nesle oranla daha çok gösterebiliyor. Gözyaşlarına hâkim olmaya çalışmıyorlar. “‘Babam ve Oğlum’ filmini izlerken gözlerim dolmuştu” diye itiraf ediyor 31 yaşındaki avukat Rıfat. Peki, babası da duygularını böyle kolay dışa vurabiliyor muydu? “O kesinlikle ağlamazdı” diyor.

Psikiyatr Patrick Lemoine, günümüzde kuru gözlerin ve katı bir kalbin erkekliğin göstergesi olmadığını belirtiyor ve “Son 10 yıldır cinsiyetler arasındaki kalın çizgiler silikleşmeye başladı. Kadınlık ve erkeklik kavramları eski yargıları taşımıyor artık. Yakında daha da çok ağlayan erkekler göreceğiz” diyor.

Bir erkek sebepsiz ağlamaz

Sinemada hüzünlü bir film izlerken, gözyaşlarına boğulan bir kadınla gözleri kızaran bir erkeği karşılaştıramayız. Rıfat, “Filmi izlerken, gözlerim kızarmış, boğazım düğümlenmişti ama kız arkadaşım gözyaşlarına boğulmuş haldeydi” diyor. Rıfat kendini kız arkadaşının yerinde hayal bile edemiyor; “Hem de bir film uğruna!” diyor. Çünkü filmde duygulandığını itiraf etse bile ağlaması için daha geçerli sebepleri olması gerektiğini söylüyor. Zira birçok çocuğa yapıldığı gibi o da “Erkekler ağlamaz” düsturuyla büyümüş. Psikoterapist Catherine Aimelet-Périssol, “Büyürken omzumuza yüklenen kültürel yük hâlâ çok ağır, bu da erkeklerin duygularını dışa vuramamasına sebep oluyor” diyor.

Bu yüzden, erkekler duygulandıklarında ağlamamak için kendilerini tutuyorlar. 43 yaşındaki Selim şöyle diyor: “Ne zaman ağlamaklı olsam, ya bana üzüntü veren şeyden uzaklaşıyorum ya da dikkatimi başka bir şeye vermeye çalışıyorum.” “Bu hareket, geleneksel olarak kadınların duygularını daha kolay kabullenmesinden, erkeklerin ise duygularına ket vurmaya çalışmasından kaynaklanıyor” diyor Patrick Lemoine. Ağlamak, ağlamayı engellemeye çalışmanın karşıt anlamı olarak kabul ediliyor. Ağlamanın, duygulara gömülmenin zaman alan bir şey olması bile bunu engellemek için yeterli bir sebep ve erkekler ağlamak yerine dikkatlerini başka şeye odaklamayı tercih ediyorlar.

 

 

Önceki Yazılar

MUTLULUK İÇİN ÜÇ ÖNERİ

Sonraki Yazılar

ALTI ADIMDA DOĞAL RUTİN