mutlumain

OLUMSUZ DUYGULARDAN KURTULMAK, O KADAR DA ZOR DEĞİL!


Olumsuz duyguların üzerinden gelmek, sanıldığı kadar zor değil!

Derleyen: Buğra LEVENT

İşlerimiz oldukça yoğun ve ilişkilerimiz de bazen pek yolunda gitmiyor. İyimser olmaya özen göstersek de, olumsuz duygulara kapıldığımız zaman ve durumlar var. Ancak kaygılarımızın, öfkelerimizin ve üzüntülerimizin hayatın birer parçası olduğunu unutmamakta yarar var. Biraz klişe olsa da, hayatın zorluklarına karşı güçlü durmamız için bardağın dolu tarafını görmemiz gerekiyor.

“Bir birey pozitifliği artıran bazı becerileri uygulayarak daha olumlu olmayı öğrenebilir” diyor Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak. Pozitif duyguları teşvik eden becerileri öğrenerek ve düzenli olarak uygulayarak, mutlu ve sağlıklı bir kişi olunabileceğini belirten Psikolog Mehmet Başkak, pozitif duyguları kendi kendine üretme becerilerini öğrenmeye zaman ayırmamızı tavsiye ediyor.

Psikolog Başkak’ın olumlu duyguları beslemek için önerdiği yöntemler de şu şekilde:

OLUMSUZ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİ TESPİT ET

Bir klinik psikolog ve hipnoz uzmanı olarak, olumsuz, engel düşünceler yaşayan insanların içlerinde hissettikleri bu sıkıntıları muğlak, belli belirsiz, soyutmuş gibi algıladıklarını gözlemledim. Öncelikle yapılması gereken kafamızın içinde dönüp duran olumsuzlukları somutlaştırmak. Bunları bir kağıda yazın…

İLHAM GELMESİNİ BEKLEME, YAP

Bazıları, içten bir enerjinin gelmesini, pozitif duyguların gökten falan gelmesini bekler, bu oldukça teslimiyetçi miskin bir kabulleniş durumudur. Şair değilseniz oturup ilham gelmesini beklemeyin. Küçük hedefler için adım atmaya başlayın. Adım attıkça, yaptıkça enerjisi bilinçaltından gelecektir.

İYİLİK YAPMANIN GÜCÜNÜ ISKALAMA

Başkalarına yardım etmek, kendine yardım etmektir aynı zamanda. Özellikle size benzer sorunlar olumsuzluklar yaşayan insanlara herhangi bir şekilde destek olmaya gayret edin, elinizden ne geliyorsa onu yapmanız yeterli. İyilik yapmak ruhu besler. Bu, birinin ağır paketleri taşımasına yardım etmek veya yabancı birine yol tarif etmek kadar basit bir şey de olabilir.

ÇEVRENDEKİ DÜNYADAN ZEVK AL

Zaten yeterince sorun yaşıyorsanız, yapacağınız şey çevrenizde size iyi hissettiren şeylere odaklanmak. Keyif alacağınız her şeye dikkat edin. Bir hobi, bir etkinlik, iyi bir kahvenin verdiği keyif… Bu bir kuş, bir ağaç, güzel bir gün doğumu veya gün batımı, hatta birisinin giydiği bir elbiseyi güzel bulmak bile olabilir. Keyif aldığınız şeylere odaklanın ve bunları deneyimleyin.

 

 

Bir cevap yazın