Two young women laughing and holding ice cream in hand

OLUMLU İLİŞKİLER KURMANIN YOLLARI

 

 

“Başarının içeriğindeki en önemli, biricik malzeme, insanlarla nasıl geçineceğini iyi bilmektir” diyor 1900’lü yılların ABD başkanı Theodore Roosevelt.

Hayatımızda yaşayabileceğimiz en derin deneyimlerden biri, diğer insanlarla olan ilişkilerimizdir. Olumlu ve destekleyici ilişkiler kurmak hayatımıza daha sağlıklı ve daha pozitif devam etmemize yardımcı olur. Hayatınızın her alanında daha olumlu ve sağlıklı ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacak ipuçlarını bir araya getirdik:

  1. Farklılıkları kabul edin. İlişkilerde yaşanan en büyük sorunlardan biri herkesin farklı olmasıdır. Karşımızdaki kişilerin düşüncelerini, isteklerini ve beklentilerini kabul etmek ilişkilerinizi kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Karşınızdaki insanları düşünceleriyle, bakış açılarıyla kabul etmeye çalışın.
  2. İyi bir dinleyici olun. Başarılı bir etkileşimin en önemli parçalarından biri olan dinlemek, karşı tarafı önemsediğinizi ve dikkate aldığınızı gösterir.
  3. İnsanlara zaman ayırmaya çalışın. Arkadaşlarınızla, çalışma arkadaşlarınızla veya ayda sadece bir defa gördüğünüz bir arkadaşınıza vakit ayırarak, onların sizin için ne kadar değerli olduğunu hissettirebilirsiniz.
  4. İletişim becerilerinizi geliştirin. İletişim, karşılıklı olarak birbirinizi dinleyip, anladığınız zaman gerçekleşmiş olur.
  5. Empati geliştirin. Empati ve anlayış insanlar arasında bağlantı kurar. Suçlamadan, tavsiye vermeden veya durumu düzeltmeye çalışmadan önce karşınızdaki kişinin duygularını ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışın.

Sahip olduğumuz her ilişki, bizlere yeni şeyler öğretir. Hayata sadece kendi penceremizden bakmak yerine başkalarının pencerelerinden de bakmayı öğreniriz. İlişkilerin en eğlenceli kısmı da bu.

 

 

Önceki Yazılar

SES TERAPİSİNİN FAYDALARI

Sonraki Yazılar

SEKS YAPMAK İÇİN ÜÇ NEDEN