ofke-nasil-kontrol-edilir

ÖFKE NASIL KONTROL EDİLİR?

Öfke, doğal bir duygu durumudur. İş yerinde veya günlük yaşantınızda aşmanız gereken birçok problemde yardımcı olabilir. Ama bu durum saldırganlığa veya fiziksel şiddete dönüşüyorsa, öfke kontrolünü sağlamak adına önlemler almanız gerekir.

Öfke kontrolü, pişman olacağınız bir şey yapmamak için önemlidir. Öfke kontrol problemini yaşıyorsanız eğer vermiş olduğumuz bu ufak tavsiyelere göz atabilirsiniz.

1. Geri Sayım

Öfkelendiğiniz zaman 10’dan geriye doğru saymaya başlayın. Eğer çok kızgınsanız sayıyı artırın. Sayı saydığınız süre içerisinde sakinleşmeye başlarsınız ve kalp atış hızınız yavaşlar.

2. Derin Bir Nefes

Nefes alıp verişiniz, öfkelendiğiniz zaman hızlanmaya başlar. Kendinizi sakinleştirmek için burnunuzdan derin bir nefes alın ve ağızınızdan verin.

3. Egzersiz

Egzersiz yapmak sinirleri gevşetir ve öfkeyi azaltır. Öfkeliyken yapacağınız yürüyüş veya koşu bedeninize ve ruhunuza iyi gelecektir.

4. Mantra Tekrarı

Sakin olmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacak sakin ol, her şey daha iyiye gidecek veya rahatla gibi bir kelime seçin kendinize. Öfkeli olduğunuzda bu kelimeleri tekrarlayın, işe yaradığını göreceksiniz.

5. Zihinsel Kaçış

Sessiz bir odaya girin, gözlerinizi kapatın ve kendinizi iyi hissedeceğiniz bir yerde hayal edin. Hayal ettiğiniz yerde ayrıntılara odaklanmaya çalışın.

6. Müzik

Müziğin sizi duygularınızdan uzaklaştırmasına izin verin. Kulaklığınızı takın ve en sevdiğiniz müziği çalın.

7. Günlük

Söyleyemediğiniz, içinizde kalan ve öfkenizi hala canlı tutan kelimeleri kâğıda dökün. Sakinleşmeniz için en etkili yöntemlerden biridir yazı yazmak.

8. Affetme

Size haksızlık ettiğini düşündüğünüz kişiler affetmenin zor olduğunu biliyoruz. Ama en azından affetmiş gibi davranmak bile öfkenizi azaltacaktır.

9.Öfke İfadesi

Karşı tarafa öfkenizi sakin bir şekilde aktarmaya çalışın. Gereksiz patlamalar iki taraf içinde can yakıcı olabilir.

 

 

Önceki Yazılar

ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKA GELİŞİMİ

Sonraki Yazılar

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ: ÇOCUĞUN DUYGUSAL DÜNYASI