singing

ŞARKI SÖYLEMEYE NEREDEN BAŞLAMALI?

 

 


Şarkı söylemek istiyorsunuz, size ne kadar iyi geldiğini de biliyorsunuz, fakat nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Kendinizi o kadar strese sokmayın. Hiçbirimiz gözlerimizi konservatuvarda açmadık. İşte size yardımcı olabilecek 3 önemli bilgi.

Yanlış söylüyorsunuz: Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var: Şarkıyı yanlış söylemek onun rahatlatıcı etkisinden faydalanamayacağınız ve keyif alamayacağınız anlamına gelmiyor. Üstelik doğru şarkı söylemek öğrenilebilir. Konservatuvar veya şarkı atölyelerini araştırarak haftada bir defa birer saatlik derslere gidebilir, ders sonrası evde her gün bir saatlik pratik yaparak yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Solfej eğitimi almak içinse biraz daha uzun bir eğitim alıp evdeki çalışmanızı artırmalısınız.

Solfej bilginiz yok:
Doğru söylediğiniz sürece koroda şarkı söylemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Birçok koroda çalışma ‘kulakla‘ yapılır, yani şarkı bölümlerini deşifre etmenize gerek olmaz.

Repertuvardan emin değilsiniz: Klasik, musiki, duygusal, caz… Bu tamamen zevkinize kalmış. Fakat unutmayın ki vokal caz gibi türlerde koronun seviyesi ne kadar yüksekse, o kadar özel tekniklere hakim olmanız gerekebilir.

OKUMA ÖNERİSİ

Şan İçin Temel Bilgiler ve Ses Egzersizleri‘, Asena Gözen Baltacıoğlu, Müzik Eğitimi Yayınları

Müziğin Öyküsü‘, Stefano Catucci, İş Bankası Kültür Yayınları

Enstrümantal‘, James Rhodes, Beyaz Baykuş Yayınları

Yazı: Marie Auffret-Perricone, Derleyen: Ceylan Özçapkın

 

 

Önceki Yazılar

BEYNİMİZ NE ZAMAN DURUR?

Sonraki Yazılar

GÜNÜN OKUMALARI