neden-mutsuz-olmayi-tercih-ederiz

NEDEN MUTSUZ OLMAYI TERCİH EDERİZ?

Mutlu olmak için birçok sebebimiz var aslında: sağlığımıza, ailemize, arkadaşlarımıza ve düzenli gelire sahibiz. Hayatımızı devam ettirebilmek ve mutlu olabilmek için ekstra şeyler yapabiliriz. Hobi edinebiliriz, yeteneklerimize göre bir iş bulabiliriz veya kendimizi dirençli ve huzurlu hissetmek için spora yönelebiliriz. Peki, neden hep olumsuz şeyleri düşünüp mutsuzluğu tercih ederiz?

Çoğu insanın mutluluk yerine neden mutsuzluğu tercih ettiğini araştırdık.

  1. Yüksek beklentiler

Yüksek beklentiler ve temeli olmayan umutlar insanları mutsuzluğa itiyor. Beklentilerinizi küçültün demeyeceğiz ama en azından kendi yetenekleriniz doğrultusunda adımlar atmanızı önerebiliriz. Kendinizi ve yeteneklerinizi olduğu gibi kabul ederseniz eğer belki de mutluluk daha kolay gelir.

2. Yüksek özgüven

Yüksek özgüven derken sağlıklı olanı kastetmiyoruz. Kendini olduğundan çok daha yüksek gören kişilerin ileriki dönemlerde hayal kırıklığına uğrama olasılığı daha yüksek görünüyor.

3. Daha fazlasını istemek

İnsanlar genelde elinizdekilerin değerini bilemeyip hep daha fazlasını ister. Örnek verecek olursak; daha iyi bir ev, daha iyi bir araba, daha iyi bir iş, daha fazla para veya daha iyi bir sevgili. Hep daha fazlasını istemek tatminsizlik duygusunu doğuruyor. Bu da mutsuzluğa yol açabiliyor.

4. Başarıları görememek

Başarının hazzını yaşamadan yeni başarılara yelken açmak istenir. Bu durum hem iyi hem de kötü olarak yorumlanabilir. Hızlı hareket etmek ilerlemeyi sağlıyor belki ama bu süreçte kendinizi ve başardığınız işleri ardınızda bırakmış oluyorsunuz. Kendinizi tebrik etmeyi ve ödüllendirmeyi unutuyorsunuz.

5. Beklemek

Mutlu olmak beklenir: partnerlerden, arkadaşlardan veya aileden. Bu durum kendinizi başkalarına bağımlı kılmakla kalmıyor, aynı zamanda o kişilerin önceliği olduğunuzu görmediğiniz zaman daha da büyük bir hayal kırıklıkları yaşatıyor.

6. Korkular

Korkular hayatta ilerlemeyi engelliyor. Başarısızlık korkusu, işsizlik korkusu veya yalnız kalma korkusu. Korkularda beraberinde mutsuzluğu getirir. Unutmayın ki risk almadan başarılı veya başarısız olacağınızı bilemezsiniz. Denemeyi reddetmek yerine kabul etmek gerekir.

7. Yanlış ortam

Birçok insanın etrafı karamsar insanlarla çevrilidir. Her gün alınan birkaç doz karamsarlık sizlerin hayatını da etkisi altına alır. Bu da tabii ki hayattan beklentileri azaltır ve mutsuzluğa götürebilir.

8. Olumsuz düşünceler

Bazı insanlar iyiliğin ardından kötü şeyler yaşanacağına inanır. Beyazın arkasında siyah, güneşin arkasında gölge, kahkahaların ardında da gözyaşı olduğuna inanırlar. Bu durum mutluluğu engelleyebilir ve yaşam kalitesini düşürür.

Başarılarınızı alkışlayın, kendinizi ödüllendirin, baş edemediğiniz durumları sakinlikle karşılamaya çalışın ve mutluluklarınızı kucaklayın.

Yazar Maya Angelou’nun dediği gibi, “Bir şeyi beğenmiyorsanız onu değiştirin. Eğer değiştiremezseniz kendi tutumunuzu değiştirin.” 

 

 

Önceki Yazılar

ZİHİN BEDEN VE RUH UYUMU: AYURVEDA NEDİR?

Sonraki Yazılar

KAHVEYE GASTRONOMİK BAKIŞ