open minded

NASIL AÇIK FİKİRLİ OLUNUR?


Kendini çevrendekileri dönüştür.

1 Adım: Anla

Bu inanış nasıl ve ne zaman doğdu? Henüz gerçekleri özgürce keşfedemediğin ilk gençlik yıllarında mı şekillendi ya da birinden mi öğrenildi? Aile ve arkadaşlar arasında paylaşılan bir inanç mı?Abartılı duyguların etkisiyle mi oluştu? Süren bir inancın altındaki nedeni bilmek, gerçeği sorgulamanın ilk adımıdır.

KENDİNE SOR
Bu inanca dair hatırladığım ilk şey ne?
ÇEVRENE SOR
Bu fikre nasıl vardınız?

2 Adım: Değerlendir

Sizi bu inanışa bağlayan tüm nedenleri listeleyin, karşıtı onlarca tez olsa bile yapın. Ardından bu inanışın size verebileceği hasarları içeren bir liste hazırlayın. Eğer lehte-aleyhte listesi yapmak isterseniz, objektif olun. İnsanlar genellikle dayanaklarını objektif şekilde irdelemeden fikirlere yapışırlar.

KENDİNE SOR
Bu inanç ne yapmamı veya ne hissetmemi sağlıyor?
ÇEVRENE SOR
Fikrinin değişmesiyle ilgili seni en çok ne korkutuyor?

3 Adım: Uygula

Açık bir beyin hassastır ve aceleye etmeye gelmez. Adım adım ilerleyin. Karşıt görüşü savunan birkaç kaynak okuyarak başlayın. Bu fikre inanan birkaç kişiyle konuşun. Sorular sorun. Bir gününüzü sanki fikrinizi değiştirmişsiniz gibi yaşayın. Ve bu sırada ne hissettiğinizi gözlemlemeye çalışın.

KENDİNE SOR
Farklı bir düşünce biçimiyle yaşasaydım ne olurdu?
ÇEVRENE SOR
Farklı fikirleri savunan bir konuşmayı dinlemeye açık mısın?

4 Adım: Pekiştir

Yeni fikir veya inancınızı ne kadar irdeler ve üzerinde ne kadar düşünürseniz o kadar güçlü olur. Fikirlerinizi başkalarıyla tartışmaktan çekinmeyin ve yeni inanışın getirmiş olduğu davranışları tekrar edin. Ama bu sırada yeni fikirlere kapalı olmamaya çok dikkat edin. Bu testi her yeni fikriniz için yapın.

KENDİNE SOR
Davranışlarım bu yeni inanışa göre değişti mi?
ÇEVRENE SOR
Yeni fikrini başka birileriyle tartıştın mı?

Peki Nasıl Sabit Fikirli Olunur?

İnanışları beyin hücreleri arasındaki bağlantılar olarak düşünün. İnanç kökleştikçe bağlantı da güçleniyor ve beyniniz kapalı hale geliyor.

 

 

Önceki Yazılar

İŞYERİNDE RAHATLAMAK İÇİN BEŞ EGZERSİZ

Sonraki Yazılar

HİKAYELERİN GÜCÜ