muzik-dinlemenin-onemi

Müzik Dinlemenin Önemi

“Kelimelerin başarısız olduğu yerde, müzik konuşur.” Hans Christian Andersen

Müziğin bizler için neden önemli olduğunu yazdık.

1. Müzik evrensel bir dildir

Her ülkenin kendine ait bir dili olsa da, hepimizin anlayabileceği tek bir dil vardır: müzik dili. Müziğin ne söylediğini anlamak için kelimelere bile ihtiyacımız yok. Her yıl birçok farklı ülkeden pek çok farklı insanın festivale katıldığını görüyoruz. Bu da müziğin birleştirici gücünü gösteriyor bizlere. Bazen sözler anlaşılmasa da ritme kapılıp gitmek bile yeterli oluyor.

2. Ambiyans

Müzik ambiyans yaratır. Yaptığınız işlere katkıda bulunur. Müziksiz bir parti, müziksiz bir spor veya müziksiz bir film hayal edebiliyor musunuz? Muhtemelen hayır.

3. Müzik insanları birleştirir

Müzik, insanları bir araya getirmede çok önemli bir rol oynar. İster festival, ister konser olsun müzik, insanları birleştirir.

4. Odaklanmaya yardımcı olur

Her ne iş yapıyorsanız, arkada çalan müzik o işe daha da odaklanmanızı sağlar. Müziğin beynin işleyişini geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

5. Duygular

Müzik ruh haliniz için harika şeyler yapabilir. Mutlu hissetmek istiyorsanız, hareketli parçalar dinleyebilir veya üzgün hissediyorsan daha sakin müzikler dinleyebilirsiniz.

6. Hayal gücünü artırır

Müzik hayal gücünü ve yaratıcılığı sonsuzlaştırır. Bir şeyler yaratmak istiyorsanız veya yazmak, yapmanız gereken motivasyonunuzu artıracak bir şeyler dinlemek olabilir.

7. Hafızayı güçlendirir

Müzik, hafızayı dinç tutar. Yolda yürürken tesadüfen kulağınıza çalınan bir şarkı, kafanızda dönüp durur. Dinlediğiniz şarkılar bazen geçmişe bazen de geleceğe götürür.

8. Bu sadece bir zevk

Muhtemelen müzik dinlemenizin en önemli nedeni budur. Müzik dinlemek zevk meselesidir. Sevdiğiniz şarkıları tekrar tekrar dinlemekten vazgeçmeyin.

 

 

Önceki Yazılar

Mutlu İlişki Sırları

Sonraki Yazılar

Değişim için Altı Öneri