musicandmotivation

MÜZİK BİZİ NASIL MOTİVE EDİYOR?

 

 


Müziğin hayatımızın pek çok alanında bizi motive ettiği bir gerçek. “Peki bunu nasıl başarıyor?” derseniz, gerisini Western Üniversitesi’nde müzik ve nöroloji üzerine çalışan Dr. Jessica Grahn anlatsın.

Derleyen: Y. Buğra LEVENT 

1- TİTREŞİM

Dış kulağınız şarkının ses dalgalarını önce orta kulağa, oradan iç kulağa iletir. Burada kulak salyangozu da denilen koklea’da bulunan sıvının 200 mikro litresini titreştirir. İnce kıl hücreleri bu hareketi hisseder ve bu titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu da beyinde daha çok glutamat salgılanmasını sağlar ki, glutamat beyne sinyalleri taşımakla görevli sinir lifini tetikleyen bir nörotransmitterdir.

2- TERCÜME

İşitsel beyin sapınız ve işitme korteksiniz sesi algılar, yüksekliğini, notasını ve melodisini ayırt eder. Bu sırada sesler beyindeki Wernicke alanına gider. Burada ilk etapta sesler değiştirilip bozulur ama hemen sonra tekrar normale döner. Ama bunun nedeni henüz bilim insanlarınca çözülmüş değil.

3- BAĞLANTI

Yükseklik, notalar, melodi ve sözler beyindeki limbik sisteme veya duygusal tepki sistemine doğru yol alır ki bunlar hızlı tempolar ve eğlenceli tonlara odaklanırlar. Aynı bölgede bulunan amigdala ise dinlediğiniz şarkı ile güzel anıları bağdaştırma işini üstlenir.

4- HİS

Limbik sistemin harekete geçmesiyle beynin ödül merkezindeki nöronlar aktive olurlar. Bu da orgazmla ilişkili beyin kimyasalı olan dopaminin yüksek miktarda salgılanmasıyla sonuçlanır. Bu iyi enerji beynin ödül merkezine de yansır ve yükselen dopamin seviyesi yorgunluk ve anksiyeteye üstün gelir.

5- TAMAMLAMA

Şarkının son notasıyla birlikte dopamin seviyesi düşmeye başlar ve sizi başlangıç noktasına döndürür. Ama stresi biraz olsun alt etmiş olmanın memnuniyetini duyar ve o şarkının içinizdeki pozitif enerjiyi harekete geçirme gücü, hafızanızda derinleşmiş olur. Müziğin modunuzu yükseltme özelliğini her ihtiyaç anında kullanın.

 

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

BÜTÇENİZİ DENGELEYİN

Sonraki Yazılar

ENERJİNİZİ YÜKSELTMENİN YOLLARI