constance mayer

MUTLULUK VE HAYATIN ANLAMI

 

 


Bir kadının isteyebileceği her şeye sahibim!” diyordu ünlü sinema oyuncusu, gazeteye verdiği röportajda. Gazeteci de bu noktayı önemli bulmuştu ki başlığa taşımıştı, sonuna da ünlem koyarak. “Ne güzel” diye düşündüm önce, ama sonra bir tuhaflık olduğunu anladım. İnsan bunu diyorsa, yani elinde “bir kadın olarak isteyebileceğiniz şeyler” listesi varsa ve oradan maddeleri bir bir işaretleyerek bir sonuca varıyorsa, bu tuhaf değil de nedir! Kim yazıyor bu listeyi? Ben neden kabul ediyorum? Ya listede olmayanlar, onları isteyemeyecek miyim? Eğer bu listeyi kontrol etme ihtiyacı duyuyorsam bir eksiklik söz konusu değil midir? Listede olmayan bir şeyleri isteyen ve bunu kendine ve başkalarına itiraf edemeyen kişi bakar böyle bir listeye bence.

Fransız ressam Constance Mayer (1774-1821) kısa yaşamış ama çok üretken ve başarılı bir ressammış. Kadın sanatçılara pek şans tanınmadığı zamanlarda, sanat çevrelerinde fazla kabul görmemiş ama o inatla resimlerini yapmış, hem de harika yapmış. ‘Mutluluk Rüyası‘ adlı resminde bir düş ortamında, genç bir kadın kayıkta sevgilisinin kucağına uzanmış yatıyor. Sırtını ona yaslamış, sevgilisi kadına hem konfor ve rahatlık sağlıyor hem de onu kollayıp koruyacak şekilde kollarını üzerine uzatmış. Sevgili başka yere değil, kadına bakıyor. Uyuklayacak kadar gevşemiş ve huzur içinde görünen kadının kucağında bir bebek var, o da annesine yaslanmış ve parmağını emerek uyumuş. Kayıkta bir de ‘cupid‘ var, çıplak ve kanatlı oğlan çocuğu olarak tasvir edilen aşk tanrısı. Etraf karanlık, gök bulutlu ama bu kayıkta aşk, huzur ve mutluluk var. Oysa Constance Mayer’in kendi portrelerine bakınca mutlu bir yüz görmüyoruz. Hayatı boyunca depresif olduğu yazılıyor. Kendisi için bulmayı istediği mutluluğu ve hayatın anlamını böyle tarif etmiş belli ki.

Viktor Frankl, Avusturyalı bir psikiyatrist ve ‘anlam terapi‘ demek olan ‘logoterapi‘nin kurucusu. ‘İnsanın Anlam Arayışı‘ adlı kitabı Türkçede de var. Frankl diyor ki: “Hayatın anlamının ne olduğunun cevabını sadece kendiniz için siz verebilirsiniz, hayatınızın herhangi bir anında anlamı keşfeder ve onu hayatınızın dokusuna dahil etmenin sorumluluğunu alırsınız.” Yani demek istiyorum ki, ‘bir kadın olarak isteyebileceğiniz şeyler‘ gibi listeleri yırtıp çöpe atmak gerek. Liste lazımsa kendi listemizi kendimiz yazabiliriz. Listede çok mu sıra dışı, çok mu zor şeyler var? Onların sorumluluğunu almak da bize kalsın.

Ella Fitzgerald’ın söylediği ‘I Got Rhythm‘ şarkısı dönüp duruyor kafamda: “Paranın alabileceği şeyler istemiyorum / Ritim var, müzik var, sevgilim var / Kim daha fazlasını ister ki?

 Yazı: Şenol Ayla

 

 

Etiketler:
Önceki Yazılar

MUZİPO KİDS SANCAKTEPE’DE AÇILDI!

Sonraki Yazılar

MÜZEDE YOGA