mutluluk-icin-uc-oneri (2)

MUTLULUK İÇİN ÜÇ ÖNERİ

Mutluluğun kısa süreli ve dış etkenlere bağlı olduğuna dair inançlar geliştirdik. Hayatınızda yapmanız gereken birkaç değişiklikle mutluluğunuzun dış etkenlere değil de sadece size bağlı olduğunu anlayabilirsiniz. Günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek daha mutlu olabilirsiniz.

1. Mola Verin

Günlük aktivitelerimizin çoğu hedeflerimize ulaşmak ve günlük işlerimizi bitirmeyi düşünmekle geçiyor. Düzenli bir ortamda yaşamak için evlerimizi temizliyoruz, para kazanmak için çalışıyoruz, orgazm olmak için seks yapıyoruz. Yaşamımız sebep sonuç ilişkilerinden oluşuyor. Tabii ki hedeflere ulaşmayı istemek ve bunun için çaba sarf etmek hayatımıza düzen ve anlam kazandırıyor. Ancak onca çaba sonucunda hedeflerimizi gerçekleştirsek bile mutlu olmayı ve sevinmeyi ihmal ediyoruz, sürecin tadını çıkarmayı unutuyoruz. Yaptığınız tüm işlere ve düşüncelere biraz mola verin. Kendinize birkaç dakikalık bir zaman ayırın. Hedeflerinize ulaşmak için verdiğiniz çabaların sizi yıpratmasına ve kaygıya dönüşmesine izin vermeyin.

2. Yeni İlişkiler Kurun

Psikologlara, ekonomistlere, sigorta acentelerinde çalışan insanlara veya yaşlılara bu hayattaki en önemli şeyin ne olduğunu sorun. Hepsi size bu hayattaki en önemli şeyin sevgi olduğunu söyleyecektir. Yüzeysel, bağlayıcı olmayan ilişkiler kurmak bile daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Tanımadığınız yabancı insanlarla iletişim kurmak ve bir şeyler paylaşmak ilk etapta zor ve garip gelebilir, ama bu gariplik çok uzun sürmeyecek. Birbiriniz hakkında hiçbir şey bilmiyor olmanız sohbeti daha da keyifli kılacak ve kendinizi açık bir şekilde ifade etmenize yardımcı olacak.

Dikkatinizi başka insanlara vermeye çalışın. Bu insanlara son zamanlarda başına gelen en iyi olayı sorun, onları büyük bir keyifle ve dikkatle dinleyin. Bu durum iki taraf için de ilk başta tuhaf hissettirse de, sonrasında rahatlayacak ve keyifli bir sohbetin içinde bulacaksınız kendinizi.

3. Sevdiğiniz Şeyleri Bulun

Birçok kişi işten eve döndüğünde şöyle düşünüyor: “Hiçbir şey yapmadan oturmak istiyorum.” Eğer o gün çok çalıştıysanız veya çok yoğun bir dönemden geçiyorsanız bu durum kesinlikle anlaşılır ve kabul edilebilir. Ancak bu durumu sürekli yaşıyorsanız unutmamanız gereken bir şey var: “hiçbir şey yapmamak” hayatınızı daha keyifli bir hale getirmeyecek. Psikologlar, tutkuyla yapılan her şeyin mutluluğu artırdığını söylüyor. Tutkuyla bağlı olduğunuz şeyler yaşamdan aldığınız zevkin artmasına yardımcı olur. Tutkuyla bağlanacağınız ve keyifle yapacağınız şeyler muhakkak vardır. Belki yemek yapmayı seviyorsunuzdur, belki yazmayı, belki de takı tasarlamayı.

 

 

Önceki Yazılar

AŞKIN ÜÇ HALİ

Sonraki Yazılar

ÖNYARGI: ERKEKLER NEDEN AĞLAMAZ?