mutluluk hormonu

MUTLULUK HORMONUNU ARTIRMANIN 6 DOĞAL YOLU

Bazı günler düşük bir ruh haliyle uyanırız. Bu gibi durumlarda motivasyonunuzu artırıp daha iyi hissetmenizi sağlayacak birkaç ipucu öneriyoruz.

Egzersiz

Serotonin artırmanın en etkili yolu egzersizdir. Günde 20 ila 30 dakika ayırmak egzersiz için yeterli olacaktır. Egzersiz, uyku düzenleyen, zihni temizleyen, kalbi güçlendiren ve sağlıklı bir şekilde koruma sağlayan en etkili aktivitedir. Ruh halimizi ve enerjimizi yükselten endorfin ve serotonin seviyelerinde artış sağlar. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız size en uygun aktiviteyi seçin ve değişimin farkına varın.

Güneş Işığı

Vücut, beyin kimyasallarını etkileyen D Vitamini sentezlemesine yardımcı olması için güneş ışığına ihtiyaç duyar. D Vitamini, cildin güneş ışığına maruz kalmasına tepki olarak vücut tarafından üretilir.Aynı zamanda bazı gıdalarda (balık, balık karaciğer yağı ve yumurta sarısı da dâhil olmak üzere) süt ve tahıl ürünlerinde doğal olarak oluşur.

Biraz Çikolata

Çikolata severler için sevindirici haber! Bitter çikolata, endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda iltihabı azaltır, tansiyonu düşürür ve atardamarlarınızın sağlığını korur.

Karbonhidrat

Birçok araştırma, karbonhidratlı gıdaların serotonin seviyelerini ve mutluluk hormonlarını artırdığını söylüyor.

Meditasyon

Meditasyon ve farkındalık ruh sağlığına büyük ölçüde fayda sağlıyor. Meditasyon hipotalamusu tetikler. Bu sayede vücut gevşer, kendini iyileştirir ve genel refaha ulaşır. Düzenli pratik yapmak aynı zamanda stres, depresyon, ağrı, odaklanma ve stresin fiziksel yan etkilerini de iyileştirir.

B Vitamini

Dopamin ve serotonin gibi hormonların üretimi için yeterli B vitamini alınması önemlidir.

B6 vitamini eksikliğinin, sinirli bir ruh hali, dikkat dağınıklığı ve kısa süreli hafıza kaybı gibi belirtileri vardır. B6 vitamini kahverengi pirinç, baklagiller, kepekli ve etli yiyeceklerden sağlanabilir.Ayrıca, lahana, ıspanak, brokoli ve roka gibi tüm yeşil yapraklarda B vitaminlerini bulabilirsiniz.

 

 

Önceki Yazılar

ÖFKE VE SINIRLAR

Sonraki Yazılar

ASTRONOT PSİKOLOJİSİ