mutlu-is-hayati-icin-ne-yapabilirsiniz

MUTLU İŞ HAYATI İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Mutluluk, işletmelerin ve çalışanların iş tatmini ve refah ölçütü haline geldi. İnsanların ne kadar meşgul oldukları ve rollerini ne kadar iyi yerine getirdikleri, yalnızca işte ne kadar mutlu olduklarının değil, aynı zamanda bir kuruluşun finansal performansının da göstergesi. London Business School’dan profesör Alex Edmans, Amerika’da Çalışılacak En İyi 100 Şirket araştırmasında, 26 yıldan fazla süre boyunca çalışanlarına yatırım yapan şirketlerin rakiplerinden daha iyi performans gösterdiklerini tespit etti. Vanessa King ise bu konu hakkında, “İşyerinde mutluluk meselesinden herkes sorumludur. Mutluluğun tam olarak ne anlama geldiğini, ortak bir sorumluluk olduğunu kabul ederek düşünmemiz gerekir. Kurumlar uygun koşulları oluşturmak için pek çok şey yapabilir, ancak bireyler kendi refahlarını nasıl koruyacaklarını da göz önünde bulundurmalılar” diyor.

Kurum içi motivasyon konusu düşündürücüdür; çalışma şeklinizde önemli değişiklikler yapmak için yerleşik alışkanlıkları değerlendirmenizi teşvik eder. Yavaşlamak, sınırların ne zaman aşıldığını ayırt etmeye ve iş öncelikleri ile kişisel değerler arasındaki dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olduğu için kişisel başarıyı beraberinde getiriyor.

Yavaşlayarak, kendinize ve başkalarına zaman ayırıp mutluluğu elde etmeye başlarsınız. Biraz çelişkili gibi görünebilir, ama yavaşlayarak daha fazla zaman kazanabilirsiniz. İş tatmini, yaratıcılık ve üretkenliğin daha hızlı çalışmaktan gelmediğini, ancak yavaşlamaya başladığınızda fark edersiniz.

İşyerinde nasıl yavaşlarsınız?

Bilinçli farkındalık: Daha önce de söylediğimiz gibi, dikkatiniz dağıldığında tekrardan odaklanmanız 25 dakika sürüyor. Aynı anda tek bir göreve odaklanmak sizi yavaşlatabilir. Çalışma şekliniz belli bir alışkanlık üzerine kurulu olduğu için, bunu başarmak göründüğü kadar kolay değil. Bu nedenle her gün odaklanmak için tek bir görev belirleyin.

Günlük ritüeller: Günlük yaşamınıza keyif katan ritüelleriniz olduğu gibi, iş hayatınıza da basit ritüeller ekleyerek aynı tadı alabilirsiniz. Güzel bir bardaktan çay içmek ya da el yapımı bir kâseden yemek yemek anı güzelleştirmenin basit ama etkili yollarından birkaçı.

Mola verin: Araştırmalar, kısa molalar vermenin, meditasyon yapmanın veya parkta yürümenin performansı artırabileceğini gösteriyor. Kendinize 15 dakikalık molalar verin ve hayatınızda yaratacağı farkı deneyimleyin.

Ofisinizi yeşillendirin: İş hayatında ve eğitimde doğayla etkileşim halinde olmanın bilişsel ve duygusal yönden pozitif etkileri olduğu kanıtlandı. Çalışma masanızda bir bitkiye yer açın ve bu basit hareketle gününüzün nasıl aydınlandığına şahit olun.

Görmezden gelin: Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığını inkâr edemeyiz. Ancak cep telefonu aplikasyonlarıyla zaman-mekân kavramını ortadan kaldıran e-postaları en azından hafta sonları görmezden gelebilirsiniz.

Yazı: Hüma Babal Kaya

 

 

Önceki Yazılar

BAĞIMLILIK NEDEN OLUR?

Sonraki Yazılar

ANLAM İFADE EDEN BİR ÇİZELGE HAZIRLAYIN