mutlu-bir-iliski-icin-dort-adim

Mutlu Bir İlişki İçin Dört Adım

Birçok kişi yalnızlıktan korktuğu için hiç anlaşamadığı insanlarla ilişki içinde olabiliyor. Partnerlerin hayata karşı bakış açıları, düşünce yapıları, ilişki beklentileri farklı olsa da, ilişki yine de devam ettirilmeye çalışılıyor. Ve bunun sonucunda da ilişki toksik bir hal almaya başlıyor.

Odağınızı kendinize çevirmenize ve insanlarla olan iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olacak soruları bir araya getirdik.

1. Kendinize, neden bir ilişkiye ihtiyacınız olduğunu sorun

Kendinize karşı dürüst bir şekilde cevap verirseniz, ilişkilere olan bağlanma sorununuzun altındaki gerçek cevabı bulabilirsiniz.

Herkesin cevabı farklı olabilir: Yalnız hissetmemek için bir ilişki içindeyim veya hayatımı bu şekilde daha anlamlı hissediyorum. Kimisi henüz deneyimleyemediği “mutluluk” formülünü arıyor kimisi de sadece “olması gerektiğini” düşündüğü için bir ilişki içinde oluyor. Düşünce her ne olursa olsun altında belirli bir kaygı yatar.

Gerçek şu ki; tüm bu ihtiyaçlar doğrultusunda birini bulursanız, yaşadığınız duygu bir süre sonra kaybetme korkusuna dönüşür. Bu da ilişkinizi daha sağlıksız bir hal almasına sebep olabilir. Bir süre sonra partnerinizin aslında size uygun olmadığını fark edersiniz, ama korkularınız nedeniyle ilişkinizi sonlandırmak daha da zor olacaktır.

Kendinize karşı dürüst olun ve ihtiyaçlarınızı kendi içinizde çözmeyi öğrenin. Bu sayede partnerinize karşı olan beklentiniz azalacak ve daha sağlıklı bir ilişki kurabileceksiniz.  

2. Kendinizi sevmeyi öğrenin

Birçok kaynaklar size ilk olarak “kendinizi sevin” der. Peki, insan kendini nasıl sever?

İlişkilerinizi düşünerek başlayabilirsiniz. Karşınızdaki kişiye sevginizi nasıl aktarırsınız? İlk olarak onu tanımak isterseniz: neleri seviyor, hobileri neler, onu en çok ne üzüyor, onu en çok ne memnun eder? Bu adımı ilerlettikten sonra karşınızdaki kişiyi daha da derinden tanımaya başlarsınız; kişisel özelliklerini, korkularını ve zayıflıklarını artık bilirsiniz. Onu hiç değiştirmeye çalışmadan, tüm özellikleriyle sevmeye başlarsınız.

Kendinizi için de bu yolu izleyebilirsiniz. Kendinizi her açıdan tanıdığınız, olumlu ve olumsuz noktalarınızı net olarak bildiğiniz zaman kendinizi sevebilirsiniz. Kendinizi iyi veya kötü olarak tanımlamayın. Tüm duygularınızı kabul edin ve olumsuzlukların üstesinden nasıl gelebileceğinizi düşünün.

3. Değerlerinizi ve inançlarınızı öğrenin

İnanç ve değerler bizim görünmez sınırlarımızdır. Hepimiz inançlarımız doğrultusunda yaşıyoruz ama onların net tanımlarını veya açılımlarını bilmiyoruz.

İlk inanç oluşumu ebeveynlerimizden daha sonra da kendi deneyimlerimizden; korkularımızdan oluşur. Tüm bu inanç sistemi bir süre sonra yıkıcı olmaya başlayabilir.

Aşk ve ilişkilerle ilgili kendi tutumlarınızı yazmayı deneyebilirsiniz. Olumsuz olan maddeleri, olumlu olanlarla değiştirin.

Bir diğer önemli unsur da değerlerimizdir. Değerler iç yaşam kılavuzudur. Hayatta sizin için nelerin önemli olduğunu, ne için çabaladığınızı ve nasıl bir yaşam sürmek istediğinizi belirleyin.

4. Kişisel sınırlarınızı bilin ve başkalarının sınırlarına da saygı duyun

Birçok kişi “hayır” cevabını vermekte büyük sorunlar yaşayabiliyor. Kişisel sınırlarınızı net olarak belirlemeli ve başkalarının bu sınırı yok saymasına engel olmanız gerekir. Sizin de aynı şekilde başkalarının sınırlarına saygı duymanız önemlidir.

 

 

Önceki Yazılar

Aile Bağlarının Beş Boyutu

Sonraki Yazılar

ORGANİK BADEM ÖZLÜ VÜCUT BANYO JELİ