bibliyotek

MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR


Psychologies Türkiye, okumanız gereken kitapların listesini vermeye devam ediyor.

MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY

Hayat ve Diğer Hastalıklar

Hayat ve Diğer Hastalıklar“da kadından erkeğe, aşktan ilişkilere, çocukluk travmalarından içine düştüğümüz varoluşsal boşluklara kadar birçok konuda insan ruhunun derinliklerine dalmaya hazır olun. Bazen anlam veremediğimiz duygu ve düşüncelerimizin bizde nasıl izler bıraktığını merak ediyorsanız, Psikiyatr Alper Hasanoğlu’nun kaleme aldığı ve Özge Ekmekçioğlu’nun çizimleriyle renklendirdiği bu kitabı mutlaka okumanızı öneririz.

Alper Hasanoğlu, Doğan Kitap, 392 s.

KUTSAL GÖREV

Abartılmış Annelik Bastırılmış Kadınlık

Kadınların işyerinde süper kadın, evde de mükemmel anne olması bekleniyor. “İyi” anne olmanın yollarını anlatan uzmanlar, en küçük bir isyanınızda kötü anne damgasını hemen üstünüze yapıştıran toplum, vurdumduymaz babalar, her şeye rağmen mutlak bir iyilikle büyütülmeye çalışılan çocuklar ve bütün bunların arasında yok olup giden kadınlık. Orna Donath, hayatın getirdikleri karşısında sıkışıp kalsa da asla vazgeçmeyen kadınları cesurca anlatıyor.

Orna Donath, Destek Yayınları, 264 s.

ŞİİR DURAĞI

Cemal Süreya için 59 Kırlangıç

Haydar Ergülen’in yıllar boyu biriken yazılarından oluşan “Cemal Süreya için 59 Kırlangıç“, Cemal Süreya’nın ve aynı zamanda da yazarın kendisinin bir portresini içeriyor. Ergülen düzyazıda da, tıpkı Cemal Süreya gibi, kendi şiirini “taklit” eden yazarlardandır. Ergülen’in şirinde de, yazısında da Cemal Süreya’dan miras kalan “jest” ögesinin yazınsal bir performans kazanmış biçimi sahnelenir.

Haydar Ergülen, Edebi Şeyler, 96 s.

YEMEKTEN DAHA FAZLASI

Yemeğin Kültürel Tarihi

Yemeğin Kültürel Tarihi” gıdaların, yemeklerin, pişirme tekniklerinin, sofra alışkanlıklarının ve adabının kültürden kültüre, ülkeden ülkeye, kıtadan kıtaya yaptığı seyahatlerin sürprizlerle dolu hikâyesini içeriyor. Yemeklerin coğrafi sınırları tanımadığının, küreselleşmenin önce mutfaklar sayesinde gerçekleştiğinin kanıtlarıyla dolu bir kitap.

Priscilla Mary Işın, Yapı Kredi Yayınları, 424 s.

MİHENK TAŞLARI

Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri

Bilimkurgu kitaplarını seviyorsanız, bu kitap kütüphanenizin en değerli yapıtlarından biri olmaya aday. Orson Scott Card, Isaac Asimov’dan Ursula K. Le Guin’e George R. R. Martin’den Ray Bradbury’e bilimkurgu yazınının temellerini oluşturan yazarların öykülerini bir araya getirerek okuyucuya eşsiz bir panorama sunuyor.

Orson Scott Card, İthaki Yayınları, 712 s.

 

 

Önceki Yazılar

ERGENLERİN RİSKLİ SEÇİMLERİ

Sonraki Yazılar

PSYCHOLOGIES’E SORUN