fikir1

MUHTEŞEM FİKİRLER GELİŞTİRMENİN YOLLARI


Kendiniz için doğru işi yaratmanın yolu bu basit beş adımdan geçiyor. Projenizin gerçekleşebilirliğini teste tabii tutmaya ihtiyaç duyabilirsiniz; fakat fikirlerinizin girişimci ruhunuz için bir sınırı yok. 

Derleyen: Buğra LEVENT

1/ Beyin fırtınası yapın

Bir iş ya da takım projesi için sahip olduğunuz her fikri bir kenara not edin. Hiçbir şeyi unutmayın çünkü bazıları kulağa tuhaf gelse de yapılabilir nitelikte olabilir. Dünyayı gezerken milyoner olmak istiyorsanız, fikirlerinizi  yazın.  Bunu yapmayı başaran insanlar var.

2/ Değerlendirin

Kendinize bir gün verin, ardından listenizi inceleyin ve ilk beş fikrinizi seçin. Her birinin artı ve eksilerini yazın. Neyden zevk alabileceğinizi ve her fikriniz için mücadele ederken gerçekten ne yapabileceğinizi listeleyin. Pratik beceriler, iş ve yaşam deneyimi açısından, her fikri destekleyebilecek varlıklarınızı belirleyin. Son olarak, fikrinize engel olabilecek şeylerin listesini yapın. Çoğu şeyin aslında hiçbir şekilde engel olmadığını unutmayın. John Williams’ın tekerlekli sandalye kullanan ama model olmak isteyen bir müşterisi var.  Kendisi, uzmanlık alanı engelli modeller olan bir ajans tarafından keşfedildi.

3/ Vizyonunuzu açık bir şekilde anlayın

Hangi deneyiminizin bu fikrin hoşunuza gitmesini sağladığını kendinize sorun. Örneğin, kafelerde oturmayı sevdiğiniz için de bir yer açmak isteyebilirsiniz. Bir kafe açmanın size gerçekten istediğinizi verip vermeyeceğini düşünün. Daha iyi bir yol var mı? Bir kafede çalışmak; aslında paraları saymak, kasayı yönetmek ve ekip üyelerini azarlamak gibi pek hoş olmayan detayları da içeriyor.  Şimdiki işiniz serbest ve kafeden çalışmanıza imkan tanıyor mu?

4/ Yetenekli olduğunuz alanların farkına varın 

Sizi işinizde eşsiz olarak  başarıya ulaştırabilecek bir şeyiniz var mı? Ofis çalışanlarına kahve satan bir uygulama geliştirmeniz için fikrinizin olduğunu varsayalım. Bu muhteşem bir fikir! Peki teknik olarak bilgi sahibi misiniz? Grafik tasarım hakkında çok şey biliyor musunuz? Veya kahve çekirdeklerinin kaynağı hakkında mı bilginiz var? Ya da catering mi? Bu sektörlerde irtibat kurabileceğiniz kişiler var mı? Konuyla alakalı becerilere sahip değilseniz, yine başarabilirsiniz, ancak çok daha zor olacak.

5/ Yapın 

Bir fikir seçin ve 30 gün boyunca onu yapın. 30 günden sonra fikrin işe yaramayacağının farkına varırsanız, bu harika bir haber. Zira artık başka bir fikrinizi denemekte özgürsünüz.

 

 

 

Bir cevap yazın