motivasyon-dusuren-sekiz-cumle

Motivasyonu Düşüren Sekiz Cümle

Sizi demoralize eden ve aşağı çeken düşüncelerinize son vermek için bu sekiz cümleyi hayatınızdan çıkarın.

Motivasyonumuzu olumsuz etkileyen söylemlere son vererek ihtiyacımız olan girişimci ruhu geri kazanmamız çok kolay. Siz de yeni adımlar atmanızı engelleyen bu sekiz cümleyi hayatınızdan çıkararak işe başlayabilirsiniz.

“Eğer yeterince iyiysem, hak ettiğim hayatı elde ederim”

Unutmayın ki zaten halihazırda yeterince iyisiniz. Fakat çoğu zaman hepimizin düşündüğünün aksine başarı sadece hak edenlerin elde ettiği bir şey değildir.

“Bir gün beyaz atlı prensim gelecek”

Belki gelir, belki de gelmez ama kıymetli ve güzel zamanınızı onu bekleyerek geçirmeyin. Nedendir bilinmez, kurbağa prens dünyanın en popüler metaforudur ve her an karşınıza çıkabilir.

“Bunu özel günler için saklayacağım”

Bu muhteşem bir parti kıyafeti, el yapımı bir masa örtüsü ya da pahalı bir yemek takımı da olsa, söz konusu eşyaların kullanılmadığı sürece bir dolabın arkasında yıpranacağını garanti ediyoruz. Onları bekletmeyin ve bugün kullanın. Stres yönetimi uzmanı, yazar Loretta LaRoche’un dediği gibi, “Hayat kısa, parti pantolonunu giy”.

“Onu elde edeceğim ve en sonunda beni sevdiğini söyleyecek”

Eğer biri sizi şu an istemiyorsa, dilerseniz onun fikrini değiştirmeyi bir kez daha deneyin ama onu kazanma umudunu hayatınızın ana amacı olarak görmeyin.

“Eğer beş kilo verirsem, kendimi daha iyi hissedeceğim”

Kendinizi belki daha iyi hissedecek olabilirsiniz, ama bu sadece beş dakika sürecektir. Kendinizle barışmadığınız ve bedeninizi sevmediğiniz sürece bu geçicidir. Ayrıca kilo vermenizin önünde de büyük bir engeldir. Bedeninizle barışmanız her şeyi daha kolaylaştırır.

“Hepsi onun suçu”

Hayat bazen kötü sürprizler yaptığında, size destek olmayan ebeveyninizi, anlayışsız ortağınızı, partnerinizi ya da kaba patronunuzu suçlamak kolay gelir. Haklı olabilirsiniz, yaşananlarda bazen başkalarının etkisi olabilir. Fakat onları suçlamak, sizin aynı yerde takılı kalmanıza neden olur. Unutmayın ki başarı en iyi intikamdır.

“Elime yüklü miktarda para geçince borçlarımı ödeyeceğim”

Henüz tanışmadığınız milyoner eşiniz veya bir gün piyango kazanma ihtimaliniz hakkında hayal kurmak sizi rahatlatırken, borcunuzun faiz gideri bankanızı mutlu ediyor olmalı. Hayallerinizi yıkmak istemeyiz ama gerçekçi çözümler bulmayı deneyin.

“Yarın hallederim”

Herhangi bir zorlu görev için plan yaparken hesaba katmanız gereken en önemli şey bunun yarın daha kolay olmayacağı, çünkü işler sıkıştığında üzerinizdeki baskı da daha çok artmış olacak. Unutmayın ki bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır.

Yazı: Hüma Kaya

 

 

Önceki Yazılar

İlham Veren Cümle: Şükrü Erbaş

Sonraki Yazılar

Korona Günlerinde Kendi Alanınızı Oluşturun