mide-bulantisi-icin-bitkisel-cozumler

Mide Bulantısı İçin Bitkisel Çözümler

Arabayla seyir halindeyken yaşanan mide bulantısı ve kusma vakaları çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de görülüyor. İşte hassas bünyeleri rahatlatacak üç bitkisel çözüm!

Nane: Aromaterapinin en önemli unsurlarından biri olan nane, mide bulantısına iyi geldiği gibi sindirim sorunlarını da çözer. Baş ağrısını dindirir. Kokusu ferahlık verir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

+

Zencefil: Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu bitki, araba tutması, hamilelikte görülen veya kemoterapinin sebep olduğu mide bulantısı gibi şikâyetlere iyi geliyor. Zencefil aynı zamanda safra üzerinde etki ederek sindirimi kolaylaştırır ve mide spazmını azaltır.

+

Limon: Canlandırıcı ve tazeleyici etkisi üzüntü, keder gibi duyguları dengeler. Limon özünü kemoterapi tedavisi gören kişilerin de tüketmesi tavsiye ediliyor, çünkü hem serbest radikallere karşı savaşır hem de mide bulantısını dindirir.

=

Nasıl kullanılır?

Zencefil: Çay, kapsül ya da esansiyel yağ olarak tüketilebilir. Bir veya iki damla zencefil esansiyel yağı, günde üç kez olmak üzere, yarım küp şekerin üzerine damlatıp ağızda emerek tüketebilirsiniz. Bir termosun içine 250 ml limonlu suyla 5 gram rendelenmiş taze zencefil koyun ve araba yolculuğu boyunca için. Bunlar yerine dilerseniz, aile hekiminizle görüşerek, içeriğinde zencefil kök ekstresi bulunan kapsülleri de kullanabilirsiniz.

Nane: Mide bulantısına iyi gelen nane limonun yanı sıra nane esansiyel yağını da kullanabilirsiniz. Bir veya iki damla nane yağını parmağınızın üzerine damlatın ve dil üzerine yedirin. Bu uygulama zor geliyorsa, yarım küp şekerin üzerine damlatarak günde üç kez tüketin.   

Limon: Bir damla limon esansiyel yağını araba yolculuğuna çıkmadan 10 dakika önce bir küp şekerin üzerine damlatıp ağızda emin. Günde dört damlayı geçmemek kaydıyla bu işlemi üç saatte bir yenileyebilirsiniz. Ayrıca dikiz aynasına asılan araba kokularının üstüne 5-10 damla damlatırsanız, araba yolculuğunu daha ferah geçirebilirsiniz. 3 yaşından büyük çocuklar için homeopatik ürünleri kullanmanızı öneririz.

Not: Esansiyel yağları hamile veya emziren kadınların ve 30 aydan küçük çocukların kullanması önerilmiyor. Bunları kullanmadan önce bir uzmana mutlaka danışın.

BULANTIYI RAHATLATAN NOKTA

Dirsekle bilek arasındaki bölgede bulunan ve bileğinizin üç parmak yukarısına denk gelen noktaya başparmağınızla baskı uygulayın. Baskının yoğunluğunu en az iki dakika boyunca, yani hafif bir acı hissedene kadar artırın ve üç dakika bu şekilde bekleyin. Diğer kolunuzun iç bölgesindeki aynı noktaya da işlemi uygulayın. Öte yandan, bulantı önleyici bilekliklerden de takabilirsiniz. Bu bilekliklerin bulantıyı tamamen geçirdiğine dair henüz kanıt olmamakla birlikte hiçbir zararı olmadığı biliniyor.

 

 

Önceki Yazılar

Neden Kendimizi Olduğumuz Gibi Göremeyiz?

Sonraki Yazılar

“Bağlanma Sorunu Yaşıyorum”